Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

12-годишно момче играе племенник на Св. Иван Рилски в театрален спектакъл

Погледът към миналото ни връща към смисъла да сме родени тук, на тази земя, казва режисьорът Петринел Гочев

Сцена от постановката „За Първото българско царство: Отшелника“
Снимка: ДТ „Рачо Стоянов“ - Габрово

Едно от най-новите заглавия на габровския драматичен театър поставя въпросът за вярата през историята на Първото българско царство. Актьор  в това представление е 12-годишно момче - разказвачът, който води публиката през сюжета на спектакъла „За Първото българско царство: Отшелника“.

Историческите събития на Първото българско царство режисьорът Петринел Гочев разказва през историята на няколко души, срещнали се при различни обстоятелства със Св. Иван Рилски.

12 годишният Валентин Петров влиза в ролята на Лука - племенника на светеца, притежаващ феноменални за възрастта си качества.

„Предупредиха ме в началото, че ще бъде трудно. Трябваше да послушам малко повече за това колко ще бъде трудно цялото това нещо, но като минахме първата част със запознаването с текста, с героя, всичко вече започна много по-лесно да се случва“, споделя за актьорския си опит Валентин. Казва, че с участието си е обогатил знанията си за българската история.

"Доста неща научих- главно за тези времена и най-вече за Св. Иван Рилски, неговото битие, абсолютно всичко от неговия живот вече е много по-интересно след този спектакъл."

Заедно с баща си малкият актьор е посетил Рилския манастир в търсене на свидетелства за живота на светеца- отшелник. С помощта на майка пък си учил текста, написан на архаичен език.

"Езикът първоначално наистина беше труден, но след като вече започнах да си обяснявам всичко, всяка дума вече стана обикновена дума, само че по друг начин произнесена. Фактът, че не е импровизация, свободно говорене, също е много помагащ. След като имам текст, който знам, вече на всяка дума произношението остава само да играя.“   

Отрязъци от миналото на православната държава - това е творческият ъгъл към сюжета на режисьора Петринел Гочев. Представлението е християнска проповед, разговор с публиката, спор за някои неща - обяснява той. Повеждайки зрителите през историята, се надява да ги окуражи.

"С надежда в смисъла на живота, с надежда в смисъла на това да живеят на тази земя и да носят тежестта на живота си уверено и устойчиво. И с това ми се иска да тръгнем, да излязат хората от тук. И, така да се каже, малко да неутрализираме тази инерция на роптаенето, която имаме към това, че сме родени тук. Това е важно. Аз лично наистина вярвам, че не се раждаме случайно тук, точно в тази точка на света. Затова не съм напуснал тази страна, на това възпитавам и децата си."

Директорът на театъра Петко Койчев посяга убедено към историческата тематика заради нуждата да излезем от злободневието и да си припомним миналото.

"Историята е необходима, за да се припомня, за да се напомня, че някъде вече е открито решението и ние трябва просто да се завърнем. Да не говорим колко е важно в момента за една нация като нашата, която се лута между Изтока, между Запада, политически системи се сменят. Каквото и да си говорим, допреди 30 години ценностите бяха съвсем различни, сега са други.“

Койчев е категоричен, че сериозният театър има своята публика, дори в по-малките градове. Доказват го гостуванията в страната. Турнето на трупата продължава и следващата седмица актьорите ще играят пред публиката на Народния театър "Иван Вазов" в София.

С извънредно представление на спектакъла „За Първото българско царство: Отшелника“ на 15 март ДТ „Рачо Стоянов“ в Габрово се включва в благотворителната инициатива за събиране на финансови средства за спешна операция на Виктор Коритко, син на Мария Александрова от Варненския театър „Стоян Бъчваров“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изрисуват електрически табла в Монтана

Електрическите табла в градската градина на Монтана придобиват нов вид. Върху тях вече няма да има листчета с всевъзможни оферти за работа и извършване на услуги, защото са се превърнали в картини. Нова визия им дава художничката Лилия Захаринова. "Непрекъснато се борехме с премахването на всевъзможни обяви по електрическите табла, както й да ги..

публикувано на 09.05.24 в 11:35
Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ

Отваря обновеният пансион на Детската онкохематология в ИСУЛ

Предстои отново да заработи ремонтираният пансион към Детската онкохематология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ". Това съобщи в интервю за БНР клиничният психолог Ивайла Георгиева. "Всички сме особено щастливи, че нещата напредват и се развиват. Дом-пансионатът скоро ще отвори врати . Очакваме съвсем скоро той отново да посрещне..

публикувано на 09.05.24 в 10:31
Кристиян Куртев

15 годишният Кристиян Куртев е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности"

В този епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности” гост е 15 годишният Кристиян Куртев. Едно от онези умни и талантливи деца, които от 90-те години насам успешно изпреварват американските със знанията и възпитанието си и се превръщат не в богатство на своята родина , а в интелектуалното богатство на Америка! "Баба и дядо - те ми..

публикувано на 08.05.24 в 10:18

Воистина велики идеи, хора и случки по Великден

Но може ли Великден да бъде безверие? Утрото на Възкресение, 1880-а . Ловешката църква "Успение Богородично", в която служи поп Кръстю Никифоров, е празна. Виното, Христовата кръв, и хлябът, Христовата плът, няма на кого да бъдат раздадени. Слухът, че именно поп Кръстьо е предал Левски, отпраща миряните в друга църква. Без значение..

публикувано на 06.05.24 в 17:57
Десислава Тихолова

За първи път в България изкуството от окопите е във фокуса на изложба

За първи път в България изложба поставя фокуса върху изкуството от окопите .  Автор на експозицията, която можете да бъде видяна в Музея на градския живот в Русе , е етноложката Десислава Тихолова.  Близо година тя работи по темата за тренч арт - окопното изкуство и получава подкрепа от много музеи в страната.  Досега много от..

публикувано на 06.05.24 в 16:03
Николай Илчевски

Николай Илчевски разказва житието на селския кмет в роман

" Житието на кмета, който е описан, е сборно. Аз съм наблюдавал много кметове, които познавам . Много практични казуси са събрани в книгата. Персонажът е един кмет, но опитът е по-мащабен, национален". Това каза пред БНР писателят Николай Илчевски, който представи предпремиерно романа си "Д/Гневник на селския кмет". "Кметът е избран от народа, а се..

публикувано на 06.05.24 в 15:02

Мария Кетева дарява хранителни продукти на Дома за стари хора в село Фатово

19-годишна студентка от Смолян събра хранителни продукти в благотворителна кампания за хората от Дома във Фатово. „Щедростта е дар, който принадлежи на душата. Не зависи от това, което имаш, а от това което си! Ценим благородният жест на всеки един дарител, подкрепил каузата“. Това написа във Фейсбук страничката на дома директорът Снежана..

публикувано на 05.05.24 в 09:31