Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Сиди: Арогантното поведение на Турция не е епизод от предизборната им кампания

Снимка: БГНЕС / Снимка: БГНЕС

Организираният утре протест на ВМРО пред турското посолство в София е реакция на недопустимите думи на турския външен министър, които всъщност показаха, че в България някои кръгове очевидно продължават да бъдат управлявани от Анкара, каза пред БНР депутатът от ВМРО Александър Сиди

Ако наистина има такова вмешателство във вътрешните работи на Република България, трябва отговорните хора, които са направили това, да понесат дори своята политическа отговорност. Няма как Турция да излиза и да казва „ние спряхме един закон в България“, добави той в предаването „Неделя 150“ на програма „Хоризонт“.

ВМРО организира протеста протест пред сградата на посолството на Република Турция, за да поиска официално извинение за думите на първия дипломат на Анкара.

Сиди нарече „абсурдно“ обвързването на темата за политическото вмешателство във вътрешната политика с риска от мигрантска вълна:

„Не може България да определя своята политика спрямо това кой какво държи и по натиска от заплаха. Да! Това са реалностите, но смятам, че България е подготвена за посрещане на такъв тип реалности и не, не мисля, че ние трябва да съобразяваме своята вътрешна политика, вътрешните си дела да ги подреждаме спрямо това какво има в Турция като изказвания. В крайна сметка знаем, че в Турция управлява човек, който може би може да бъде наречен новия султан“.

Депутатът от ВМРО изтъкна, че немалка част от опонентите на Ердоган са били задържани преди местния вот в страната, а стотици журналисти са в затворите, както и хиляди хора, обвинени в съучастие към опита за преврат през 2016-а:

„И ние трябва да се съобразяваме с този диктатор?! Това според мен е абсурдно! България трябва да върви по своя път, да ревизира своите отношения в тази посока, ако наистина има такъв натиск. България трябва, със сигурност, да продължава да води своя собствена, самостоятелна, вътрешна политика и, съответно, да се съобразява със своите партньори във външната политика. Ако Турция смята, че може да прави каквото си иска, защото видите ли държала бежанци на своя територия, това не мисля, че трябва да бъде по някакъв начин свързано с вътрешните работи на Република България“.

Политикът оцени поведението на Турция като арогантно и припомни, че при посещение на президента Гюл в Северна България преди години той е забранил речта му да бъде превеждана:

„Със сигурност арогантното поведение на Турция не е епизод от предизборната им кампания. Нека не забравяме, че на турския президент, в неговите духовни граници, влиза и Пловдив, влиза и Охрид и така нататък…. Такъв тип на демонстриране на абсолютно господство и превъзходство не е от вчера и за съжаление българска държава не успява, очевидно, да намери механизми, по които да спре такъв тип намеса в нашите вътрешни работи. Много се надявам, че този скандал ще промени начина, по който оттук нататък се държим, защото такъв тип отношения означава единствено реципрочни действия от страна на България и нищо друго. Дори, ако се наложи, и дипломатически по-сериозни средства“.

Законът за вероизповеданията е бил приет „скандално“ от българското общество, изтъкна политикът. И посочи, че ВМРО са имали сходен законопроект, но с повече рестриктивни мерки:

„Законът за вероизповеданията трябваше да вкара държавата и да изкара чуждите спонсори - това беше идеята навремето, когато тръгнахме да правим този проект преди две години, в началото на мандата. Когато обявихме, че сме готови с този законопроект, два дни преди да внесем нашия законопроект, беше внесен друг, който копираше почти изцяло нашия, без обаче онези рестриктивни неща, които ние залагаме в закона. Този проект е подписан от Карадайь, Цветанов и Нинова. Този проект премахваше онези рестрикции, заради които ние започнахме да работим по закона, защото, когато дадеш на някого пари от държавния бюджет, съвсем логично е да искаш отчет от този човек“.  

Според ВМРО е правилно държавата да дава средства за своите вероизповедания, но задължително трябва да забрани външното финансиране.

Запитан дали вярва на премиера Борисов и външния министър Захариева или на турския първи дипломат Чавушоглу в спора за турска намеса в приемането на текстовете, Сиди каза:

„Поискали сме изслушване от външния министър, който да разкаже точно какво и как се е случило. В крайна сметка това се прави между партньори. Ние няколко пъти предупреждавахме нашите партньори“.

По повод призива на ДОСТ за признаване на турско малцинство в България политикът коментира, че лидерът Лютфи Местан е бивш лидер на ДПС:

„След като се разделиха със своя лидер, Местан, нека не забравяме, че се укри в турското посолство, което е недопустимо за български народен представител, показва единствено откъде тази партия дълго време се е управлявала. Той направи една партия, която доказано през съдебни решения, беше финансирана от Турция - знаем за хванатите помощи, които бяха с логото на тази партия… България по конструкция е еднонационална държава, в която има етнически общности, но със сигурност малцинства няма. Цялото това напрежение е една карта, която ДПС държат от години, а сега в момента е взета на въоръжение от партия ДОСТ, която се оказва по-радикална в случая. Но цялото това искане е да се превърне България в една Босна на Балканите. Не разбирам кому е нужно! Надявам се, че  българските власти ще се организират и бързо ще вземат адекватните решения. Съдебната власт е тази, която може да налага наказания. Прокуратурата вече се намеси“.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БСК организира конференция на тема "Зелена трансформация. Кръгова икономика и устойчиво развитие"

Българската стопанска камара организира днес конференция на тема "Зелена трансформация. Кръгова икономика и устойчиво развитие". По време на форума ще бъдат обсъдени добрите практики за внедряване на екологосъобразни модели в бизнеса и администрацията, включително "зелената" трансформация на опаковките и такса "битови отпадъци" на база..

публикувано на 28.11.24 в 08:42

Ощинският съвет в Ловеч решава за увеличение на данъците и таксите

Общинският съвет в Ловеч ще разгледа и гласува на днешното си заседание предложението на кмета Страцимир Петков за увеличение на данъците, таксите и цените на услугите в общината и промяна на структурата на администрацията. Единствено от коалицията ИТН - Български възход и партньорите от ПП - ДБ подкрепят предложението на кмета Петков за..

публикувано на 28.11.24 в 08:36

При международна спецакция: Спряха една от най-големите незаконни мрежи за стрийминг

Една от най-големите незаконни мрежи за стрийминг в света е свалена при международна полицейска операция, подкрепена от Европол и агенцията на ЕС за сътрудничество в областта на наказателното правосъдие - Евроюст. Арестувани са 11 души. В акцията са участвали и експерти от ГДБОП. Полицейски екипи на 9 държави от ЕС и от Великобритания са..

публикувано на 28.11.24 в 08:31
Централна гара София

СОС заседава за местенето на спирките на градския транспорт при Централна гара

Столичният общински съвет ще разгледа на заседанието си днес възможността за реорганизация на спирките на градския транспорт в района на Централна гара и автогара "Сердика" с цел улеснение на гражданите при прекачване. Предложението е на общински съветници от "Продължаваме промяната - Демократична България - Спаси София". В района на..

публикувано на 28.11.24 в 08:16
Орлин Колев

Орлин Колев: Няма индикация за конституционна криза, проблемът е политически

Поне засега  няма индикация за конституционна криза, проблемът е политически . Това заяви пред БНР д-р Орлин Колев, преподавател по конституционно право. Той не изключи възможността " в края на март или началото на април да сме изправени пред новите, поредни парламентарни избори ". Депутатите със седми пореден опит за избор на председател на..

публикувано на 28.11.24 в 08:07
Антоанета Цонева

Антоанета Цонева: Зад председателя на НС не трябва да има мнозинство с антиевропейски дневен ред

"И днес ние ще продължаваме да търсим решение за избора на председател на НС, без да се отказваме от нашето разбиране за това, че зад председателя не следва да се създава мнозинство, което има дневен ред, който може да се окаже антиевропейски ".  Това заяви пред БНР Антоанета Цонева от "Да, България", част от коалицията ПП-ДБ, преди днешния..

публикувано на 28.11.24 в 08:00

Около 2 000 души са протестирали в Букурещ след победата на Калин Джорджеску

Около 2 000 души са протестирали в Букурещ след победата на първия тур на президентските избори в Румъния на крайнодесния кандидат Калин Джорджеску, предаде Франс прес. Демонстрантите са се събрали на Площада на победата и са развели както знамето на Европейския съюз, така и банери с надписи: "По-добре мъртъв, отколкото фашист" и "Денят, в..

публикувано на 28.11.24 в 08:00