Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проекти целят повишаване на енергийната ни ефективност

Жечо Станков: България е една от най-енергоемките държави в ЕС

Жечо Станков
Снимка: БГНЕС

България е една от най-енергоемките държави в Европейския съюз, имаме много работа в тази посока. Това заяви пред БНР заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков.

Парите по програмата „Възобновяема енергия, енергийна ефективност и енергийна сигурност“ са почти два и половина пъти повече от предишния програмен период, подчерта той в предаването „Хоризонт до обед“ и обясни:

„Най-голям ресурс е заделен именно за подобряване на енергийната ефективност в сградите. В енергетиката винаги сме се опитвали да бъдем иновативни и градивни. Средствата, които ще бъдат изразходвани, ще бъдат насочени не към сгради от клас C и просто да се сменя дограмата и да се прави изолация, а искаме сгради клас А – най-високото ниво на енергийна ефективност, плюс сгради, които да бъдат близо до нулевото потребление или да произвеждат сами своята енергия, т.нар. „умни сгради“. Средствата ще бъдат насочени изцяло и само към сгради, които са обществено достъпни – сгради на общини, областни управи, болници, детски градини, старчески домове, публични сгради. Максималната стойност, която ще отпускаме като безвъзмездна финансова подкрепа към общините да достига 1,2 млн. евро, а минималната стойност ще бъде 200 хил. евро. В зависимост от това каква визия има Общината, ще имат възможност да кандидатстват както за изграждане на изцяло нови сгради, така и да бъдат рехабилитирани съществуващи сгради, които да достигнат клас А“.

Станков подчерта, че санирането на сградите продължава.

Проектите за геотермална енергия също са насочени към публичните сгради, каза зам.-министърът. По думите му, има предвидени около 5 млн. лева, които ще бъдат насочени към бизнеса – за възобновяема и геотермална енергия.

Жечо Станков обяви също, че по програмата за енергийна ефективност, насочена към гражданите за ускорена газификация, се дават до 1200 евро. Той призова хората да се обърнат към газовите компании за кандидатстване. 

В Бургас ще се проведе конференция „Почти нулево енергийни сгради“. Драгомир Цанев от Центъра за енергийна ефективност, който е един от организаторите на конференцията, посочи пред БНР:

„От началото на тази година вече всички нови публични сгради трябва да постигат стандарт „почти нулево енергийна сграда“. Задължени са по условията на директивата за енергийните характеристики на сградите, а и по нашето законодателство. … Само дефиниция и дори наличието на сериозни финансови стимули няма да решат проблема, няма да помогнат за това хората, които строят и ползват сградите, да разберат какви са ползите. Знанието какво да очакваме от тези сгради е това, което ще стимулира пазара и всички заинтересовани страни да работят заедно за постигането на наистина качествени сгради“.

Инж. Румен Христов е построил първата такава сграда - почти нулево енергийна. По думите му, по отношение на законодателството в България няма никакви ограничения и проблеми в тази насока.

„Цената на инвестицията във фотоволтаични панели драстично падна, когато паднаха антидъмпинговите мита на ЕС спрямо китайските производители – това беше септември 2018 г. Есента имаше едно осъзнаване на бранша. В момента всичко е във възход. В момента има повече работа, отколкото квалифицирани кадри, за да се промени бързо картината и да догоним Гърция например. Смятам, че до 1-2 години ще я догоним“. 

Интервютата чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11