Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Климатичните промени се отразяват и на насажденията в горите

Александър Дунчев, експерт в Югозападното държавно предприятие
Снимка: Ани Петрова

Прогнози за неблагоприятните последици от климатичните промени върху горските насаждения са направени по проект на Югозападното горско предприятие, финансиран от Националния доверителен екофонд към Министерството на околната среда и водите.

„Първите гори, първите участъци от горите, които биват най-тежко засегнати и са флагманът на проблемите, са именно иглолистните култури, създадени на площи над 1,8 млн. декара в цяла България през последните 60-70 години“. Това каза Александър Дунчев, експерт в Югозападното държавно предприятие.

Засегнати от климатичните промени са най-нестабилните екосистеми:

„Ако иглолистните насаждения, за които говорим, са били засадени на твърде ниска надморска височина, то с климатичните промени даже естествените видове, които се срещат на тези надморски височини след 60-70 години, и те няма да са си на мястото. Тези прогнози, които са направени по проекта, показват, че, ако на 500-600 метра се развива обикновено дъб, то в бъдеще вече ще е не зимен дъб, а ще е космат дъб. Един много по-сухоустойчив вид. Там, където в момента се развиват букови гори около Стара планина, Боровец, Рила, Пирин, там скоро няма да е бук, а 50-60 години гората плавно ще започне да се променя в посока зимен дъб и другите видове дъб“.

„Едно от предизвикателствата е да подобрим механизмите за мониторинг за това, което се случва в горите. Все повече търсим начини и търсим бизнеса, който да ни помогне с по-бързия мониторинг чрез сателитни снимки, включително чрез дронове, как бързо да установяваме участъците, в които загиват горите, за да може максимално бързо да се реагира. Всяко забавяне води до бързото пагубно загиване на горите, а загинат ли горите, губим водата, тръгва отново ерозията, която е била спряна преди 100 години. Един от ефектите на климатичните промени е зачестяване на поройните дъждове“.

„Създаването на една гора наново на опожарена територия струва повече от 1000 лева на декар“.

Интервюто с Александър Дунчев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16