Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да живееш в Лапландия - разказва туристическият гид Мартин Стефанов

Мартин Стефанов
Снимка: Пламена Бачийска

Вече пет години българинът Мартин Стефанов живее в Лапландия, на северната полярна окръжност, в града на Дядо Коледа - Рованиеми. Работи като туристически гид, специализирал се във водачество със снегомобил и преследване на Северното сияние. Всяко лято той се прибира в България, за да разказва истории.

В понеделник ще бъде гост-презентатор в Клуба на Пътешественика  на 1-ви юли, от 19:30. Неговият филм ще представи нагледно живота на север в цялата му суровост и красота, но също така и живота на Мартин и неговата професия като туристически гид.

Мартин Стефанов има опит в писмените и видео-разказите. Има две  статии за списание Explorer BG, едната от които е „Ловци на Северно сияние“, автор е на филма за планинския бегач-рекордьор Божидар Антонов „С Божо на море от Ком до Емине“, както и на други спортно-приключенски видео разкази. 

Попада на север по програмата за образователен обмен „Еразъм“. През 2012-а отива за първи път. Мястото му харесало и това го накарало да се върне, за да прави магистратура в областта на културния туризъм. „Когато се завърнах там, започнах работа и се установих.“

Сега прекарва на север по седем-осем месеца в годината - по време на активния сезон. 

"В момента работя като туристически гид в Лапландия, отвъд арктичния кръг. Това е наистина на север", разказа Мартин Стефанов в предаването "Нощен хоризонт".

Живее в града на Дядо Коледа – Рованиеми. Уверява, че „истинският Дядо Коледа е там". 

"Виждал съм го лично много пъти. Има си и джудженца, които работят във фабриката. Има си и пощенски офис, получава писма, отговаря на колкото писма може да отговори с помощта на джуджетата. Дядо Коледа може да го видите абсолютно всеки ден от годините. Има си приемна и всеки ден можете да го посетите. Посещението е безплатно.“

В Лапландия, която е популярна туристическа дестинация, посетителите се интересуват предимно от природни обекти: свързани са със Северното сияние, хъски впряговете, елените, преходите със снегомобили.

Мартин Стефанов казва за себе си, че се е специализирал като гид – „ловец на Северно сияние“ и в развлеченията с моторни шейни. „Обикновено ги комбинираме. С моторните шейни отиваме някъде дълбоко в гората, където е много тъмно и започваме да чакаме Северното сияние. Северното сияние е мечта за милиони хора по света и е трудно да се опише. Каквито и думи и истории да използвам, няма да се доближат до чувството, което човек може да изпита, когато види такъв феномен.“

Хората на север са много различни като култура и манталитет, сподели още Стефанов и даде пример с конкурентни бизнеси, които си помагат в името на изграждането на по-добра среда за всички. „Това, което най-силно ми прави впечатление и много ме радва, и бих искал да го усвоя и приложа, когато се връщам в България, е сплотеността на хората.“  

Рованиеми е много интернационално място и местното население е свикнало с чужденците, разказа още българският гид, който се чувства много добре приет там.

Финландците са дву- дори триезична нация – говорят фински, шведски и английски. „Където и да отида, мога веднага да започна да говоря на английски, като съм сигурен, че хората ще ме разберат и ще мога да проведа разговор. Това ме улеснява много“, допълни Мартин Стефанов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15