Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ясен Гешев от Urban Creatures: В изкуството няма „най“

Ясен Гешев
Снимка: Ани Петрова

В изкуството няма „най“, смята Ясен Гешев от Urban Creatures, платформа за промяна на градската среда. Пример - галерията на открито, в която се превърна столичният квартал „Хаджи Димитър“. Сега там можете да видите артисти и туристи от Чили до Япония, казва Ясен, когото някои определят като Сивия кардинал на графитите. Още един пример - самолет на една от големите европейски авиокомпании, изрисуван като воин. В света има само няколко такива. А след последното издание на Urban Creatures това лято столичният център се гордее с още два забележителни графита - на аржентинския художник Франсиско Босолети - близо до НДК, както и на Божидар Симеонов - Бозко - до Софийската опера и балет. 

Но началото е опит за противопоставяне. 

„Свикнали сме всичко около нас да е абсолютно, всичко да е в конкурси, в състезания“, обяснява Ясен. Точно на това са противопоставят той и съмишлениците му, подразнени от събитие, на което организаторите опитали да направят от уличното изкуство миниолимпиада. „Все едно да състезаваш Караваджо с Микеланджело. Кой печели?“, пита риторично Ясен. Така Urban Creatures решават да върнат уличното изкуство в крайните квартали и панелните корита на реките, за да бъде отново в автентичната си среда. Без състезания. Като голяма част от стрийт артистите по света осъзнават пътя, по който са вървели през изминалите години: 

„Уличното изкуство еволюира и се превърна от писане на име и безумно желание егото да се развива в инструмент за програмиране на съзнание. Всъщност се върна там, където е било.“

Днес вместо да се тагват както през 60-те и 70-те години на миналия век, графити артистите рисуват по стени, високи до 100 метра. Някои - като ETAM CRU от Полша - си бъркат цветовете като старите майстори. „Urban art-ът се върна към реализма и класическото“, обяснява Ясен. Според него уличните художници отново рисуват на местата, където някога са правени стенописите, за да въздействат на хората. Движение във времето и пространството от пещерата до църквата, дори през комунизма, когато по стените се е рисувало с идеологическа цел. „Неслучайно във всички времена изкуството е било първото нещо, овладявано от нова политическа партия или система“, казва той. 

От самото начало в Urban Creatures има още едно силно противоборство - търсят се както автентичност и съдържание, така и практичност. Засега в този конфликт няма победител, той носи по-скоро резултати, защото групата привлича едни от най-добрите артисти от България и света.

А иначе Ясен се занимава със стратегически маркетинг консултации. Има фирма, в която се разработват проекти за цялостна градска трансформация. „По нов начин хората мислят за града, по нов начин изглежда средата, по нов начин се случва всичко“. И в България има градове, които биха се подложили на подобна мащабна промяна, убеден е Ясен.

Често осъществявайки проектите си, се сблъсква с нежеланието да признаеш успехите на другия. Не позволява на глупостта да се превърна в традиция. Казва, че в такива случаи слага бронята на арогантността и се изправя пред съпротивата. „Решението не е груба сила, а да съградиш модел, от който и двете страни печелят“. Според него българите сме загубили емпатията си и „трябва да докажем, че можем да бъдем общество, за да имаме по-добри времена“. 

Кой е Ясен Гешев с и без броня - чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аспарух Лешников

Нова книга за Аспарух Лешников излиза в началото на 2025-а

Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица.   Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..

публикувано на 02.12.24 в 10:07
Константин Анастасов - художник

Константин Анастасов: Изкуството е най-добрата дипломация

Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов.   Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост.   Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура.  Той е автор на много творчески и..

публикувано на 01.12.24 в 08:09
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55