Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може ли Поморие да се върне към старото си име Анхиало

За историята, културата и поминъка на града вчера и днес - специално издание на "Нощен хоризонт"

Изглед от Поморие
Снимка: Иван Русланов

Поморие е известен с това, че не само е конгломерат от различни култури, но и от хора от различни региони – стари местни гърци и македонци, преселили се след Балканските войни. Това разказа в специално издание на предаването „Нощен хоризонт“ от крайморския град доц. Ана Кочева, филолог и българист с поморийска жилка. 
Дядо й, който е от Струга,  е бил дългогодишен начален учител в града. Заселил се в Поморие, защото много неща в града му напомняли на Охридското езеро. 

„Историята на Поморие е над 2500-годишна и няма да бъде преувеличено, ако кажа, че Поморие има история, с която не могат да се похвалят много европейски столици и много големи европейски градове. Поморие съществува още от тракийско време, а по римско време Поморие е един от много малкото градове, може би четири-пет, които получават добавката Улпия, свързана с династичното име на император Траян. Това са Улпия Сердика, Улпия ад Неструм (днешният Гоце Делчев), Улпия Пулпудева и Улпия Анхиало. Всъщност името на Поморие е тракийско-гръцко-римско.“

Битката край Анхиало, която се изучава като битката край Ахелой, при която Цар Симеон разгромява византийските войски, е една от най-големите средновековни битки изобщо, подчерта доц. Ана Кочева. Тя обясни, че вече е тиражирана малко революционната идея да се проведе местен референдум за връщане на старото историческо име на града, което е било заменено с Поморие с царски указ от 1934 година.  

„Всъщност това би било един изключителен импулс за развитието на културния туризъм и за всичко, което би могло да се обвърже с тази велика годишнина и грандиозно събитие“, отбеляза Кочева.

Кметът на града Иван Алексиев приема идеята да се състои референдум, защото по думите му градът е известен по-скоро с името Анхиало. По-младите жители на града обаче са свикнали с името Поморие и го обичат, допълни кметът.

Освен с добива на сол, градът се е прославил с лозовите си масиви и производството на вино и ракия.

„Освен всичко това те са подсигурявали поминъка си и чрез рибарство, докато другите градове по Черноморието са имали само рибарство и когато морето не даде риба, те нямат какво да ядат. Този кей е бил главното пристанище на южното Черноморие. От тук са се изнасяли тонове вино, сол и риба“, разказа Алексиев.

Кметът припомни любопитен факт от миналото на града – когато по времето на Цар Фердинанд било обсъждано къде да се изгради основното пристанище на юг, Поморийският залив бил одобрен като вариант, но местните големци отказали с мотива, че моряците от множеството кораби ще им крадат момите. Така Бургас спечелил пристанище и възможност за развитие.

„Поморийските рибари, анхиалските рибари са създали Бургас. Той е бил едно малко селце, когато нашите рибари не могат да стигнат до поморийския бряг, когато има буря, да пренощуват там и на другия ден да се приберат в Анхиало. Вследствие на това, че пристанището се изгражда край Бургас, Бургас започва да се разраства и става вече административният и икономически център на нашия регион.“

В културния календар на Поморие са църковно-славянският фестивал, Яворовите дни, Корабът на изкуствата, Парад на ретро автомобили и джаз фестивал, поясни Милчо Талев от читалище „Напредък“, който е и директор на Градската художествена галерия. Традиция е провеждането на Националната седмица на морето с ритуално посрещане на Нептун и обиколка на ветроходни съдове в целия залив. Читалищният самодеен театър в града тази година навършва 120 години. Афишът на театъра е запълнен за година и половина напред с гостуващи постановки, уточни Милчо Талев.

Балнеологията и медицинският туризъм са много сериозен коз за бизнеса в Поморие, обясни хотелиерът Георги Тръпков. „Това ни дава възможност да удължим сезона, да задържим кадрите, съответно ни дава възможност за по-добра печалба.“

Тазгодишният сезон започнал трудно, със слаби предварителни записвания от немския и руския пазар, а нискобюджетните компании са преструктурирали полетите си. Последвала негативната кампания с къщите за гости и снимките на празните шезлонги, разказа Тръпков, който не спести критиките си към системата на управление на туризма у нас – показните акции, концесиите, туристическата реклама.

„Поморие в годините съумя да запази своя облик на курортен град, който предлага една прилична услуга на една прилична цена“, коментира Георги Тръпков.

Цялото интервю с Ана Кочева, Иван Алексиев, Милчо Талев и Георги Тръпков слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15