Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Минка Капитанова: Няма спад на туристите в Гърмен

Има предостатъчно минерална вода, уверява кметът на фона на растящите заявки за инвестиции

Огняново
Снимка: kmeta.bg

Топлите минерални извори в  община Гърмен и техните лечебни качества превърнаха село Огняново в един от най-предпочитаните СПА и балнеокурорти у нас.  Големите комплекси и малките семейни хотели нямат проблем със заетостта, и целогодишно. Инвестиционният интерес и в момента остава траен, което извежда въпроса за баланса  между легловата база и  ресурсите от минерална вода.  

Двата най-големи извора, познати като мирата на Огняново, са най-предпочитаното място за хора, които възстановяват своето здраве. До миналата година тези места изглеждаха по-примитивно. По проект с  община от съседна Гърция по трансграничните програми изворите бяха напълно обновени и оборудвани със съблекални, душове, рампи за инвалидни колички и денонощна охрана. 

Според последния доклад на външни експерти, изследвали 19-те находища в района, дебитът е много по-голям.

"Имаме завишаване изцяло на дебита, който има в курорта Огняновски минерални бани. Той е бил 25 литра и 200 в секунда. Сега към момента от доклада той е 33 литра и 860 в секунда. Има достатъчно минерална вода. Това, което се опитват някои да говорят, че водата ще свърши, водата изчезва... няма такова нещо. Има предостатъчно вода, но трябва да се вземат мерки, да се събира в резервоар, който ще е необходим за хотелиерите, за да може да се използва рационално водата, тъй като потреблението се завишава петък, събота и неделя, когато всички хотели и къщи за гости са пълни", коментира пред "Хоризонт" кметът на община Гърмен Минка Капитанова.

Обновените мира в Огняново не само привличат много туристи, но осигуряват и работни места. Ремонтът на обществената минерална баня и обособяването на пет стаи за  гости в сградата, с общински ресурс от 1 милион лева, беше повод за политически атаки към кмета на общината и съмнения за скрита приватизация.

Обществена баня е необходима, мотивира се Минка Капитанова. "Обществена баня е необходима, не само за община Гърмен, а за целия регион, защото хората посещават баните. Има много голям интерес. Бяхме много уязвими, че беше в такова състояние, тъй като тя беше дадена на концесия за 10 години преди това и не беше стопанисвана както трябва. Бях критикувана, че се дават толкова средства за банята, но мисля, че това, което е направено, може да се види и да се ползва от хората."

"Няма спад в туризма и в посещението на туристите в община Гърмен, тъй като виждаме, че басейните са пълни и хотелите са пълни, това означава, че нямаме спад", твърди кметът Минка Капитанова.


Повече по темата чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15