Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

През ноември излизат резултати от национално проучване на бърнаута сред учителите

Снимка: архив

КТ „Подкрепа“ и Пловдивският университет са партньори в мащабно изследване за синдрома на професионалното прегряване сред учителите. Първият метод е сертифициран метод за оценка на стреса в работата, а вторият – авторски въпросник за влиянието на социодемографските фактори. Очаква се обобщените резултати да излязат в края на ноември.

„В Европа от няколко години много сериозно се заговори за „прегарянето“ във всички професии. За „прегарянето“ на учителя ние знаем отдавна“, коментира в предаването „хоризонт до обед“ председателят на Синдикат „Образование“ в „Подкрепа“ Юлиян Петров. Той цитира данни, актуални преди 20 години, сочещи 5% „прегаряне“ за година. „На база на тия 5% за 20 години учителят е напълно изхабен и не му е останала никаква енергия да работи своята работа.“

Пловдивският университет е получил задача от МОН да направи национално изследване с разделяне на територията на страната на 6 зони, което да даде картина за бърнаут синдрома при учителите и справянето им с хроничния стрес, обясни Петров.

Като припомни, че средната възраст на българските учители е много над средните европейски нива, той изрази надежда, че когато излязат окончателните резултати, ще се изработи национална политика за тази важна професия.

„И оттам нататък следва нашата работа като синдикат да договорим за всички български учители такива компенсаторни механизми, които да ги съхранят до 65-годишна възраст.“

Един от механизмите е по-ниската пенсионна възраст, което е факт от миналото, но „сякаш това е една по-трудна борба и българското общество не е готово за това да припознае учителя като втора категория труд“, посочи Юлиян Петров. По думите му, по-традиционен за Европа механизъм е компенсаторният – за облекчен режим на годишната и седмична норма.

Важно за цялото българско общество е учителят да бъде в кондиция, в добро психическо и физическо здраве до края на работния си стаж, допълни синдикалистът.

„Може би ще установим много трудно физическо и психическо състояние на база на това „прегаряне“, а българското общество няма полза от такива учители. Ние трябва да ги спасим, да им помогнем, да направим така, че те да се възстановят и да бъдат полезни на своите ученици.“

Онлайн платформата за проучването вече работи, съобщи Юлиян Петров и апелира към учителите да бъдат активни и да вземат участие. Преподавателите, които искат да се включат, трябва да имат поне 3 години трудов стаж. Те ще получат индивидуална покана от платформата с определен код.

Цялото интервю е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15