Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Портал на висшето образование създава МОН

Библиотеката в СУ "Свети Климент Охридски"
Снимка: БГНЕС

Портал на висшето образование, в който да е поместена информация за университетите и живота в съответния град, ще стартира министерството на образованието и науката. Целта на интернет платформата е в българските университети да бъдат привлечени българи, които са родени и живеят зад граница, както и чуждестранни студенти, които искат да се обучават у нас.

„Идеята се роди поради няколко причини. Едната от тях е, че виждаме нарастващ интерес и желание сред българи, живеещи в чужбина. Знаете, вече имаме няколко поколения българи, емигрирали, чиито деца първо бяха обхванати от системата на българските неделни училища и всъщност много от тях имат интерес. Това е една целева група и те имат и възможност да се върнат в България. Отделно, традиционно знаете ние правим кандидат-студентски кампании в територии, където има традиционно и исторически българска диаспора - като Молдова, Украйна, Беларус и т.н. Има много голям интерес. Едната причина, поради която почваме да мислим в посока да има такава  платформа за висше образование, това е причината. Има голям интерес, но искахме да канализираме и да направим по-лесен техния достъп, защото и това сега го правим, но как да кажа по стария, традиционен модел. Правят се, разбира се много кампании, панаири по тези държави, обикалят се. Но искахме да го канализираме и да е по-удобно. В днешно време имаме в крайна сметка достъп до Интернет, доста по-облекчено. Младите хора са свикнали, боравят, както ходят на интервю за работа или правят по Skype, така и са свикнали, както ние в днешно време подаваме заявки за работа онлайн. Това е причината. Да улесним, да е по-ефективно, по-достъпно и лесно“, каза заместник-министърът на образованието и науката Карина Ангелиева.

Порталът ще включва специален модул за кандидат-студентите, благодарение на който те ще могат да се информират за българските университети и да кандидатстват онлайн за прием в тях. И още информация, която ще съдържа порталът:

„Какви са регионите в България, например какви природни дадености има около даден университет или регион, каква инфраструктура има. Много по-често, доказват проучвания, студенти избират кампуси, където родителите искат детето да се чувства спокойно, да не е в зает и задръстен град. Напротив. Има точно студенти, които търсят град с добра инфраструктура, метро и летище, за да могат да пътуват. Искаме чрез този портал да покажем България. Нещо, което направихме и стартира много успешно по време на Българското председателство миналата година - имаше огромен интерес на водещи научни организации от Европейския съюз, извън Европейския съюз, защото работим много в момента със САЩ и с Израел, да идват в България и да правят научни форуми“.

В момента тече процес на събиране на идеи за бъдещия портал на университетите у нас.

„Изследваме други практики на няколко други държави. Например много е разпространено и искаме да работим и ние с нашето Министерство на външните работи. И тази платформа за висше образование всъщност да бъде достъпна и веднага видима за тези хора, които се интересуват какви търговско-икономически, социална система, здравеопазване има в дадена държава. Знаете, всяко едно дипломатическо консулство има такъв уебсайт, който информира чуждестранните граждани защо една компонента във всички сектори, които обикновено един човек, който е решил да пътува, да смени месторабота или да отиде да живее в чужбина, това да не е едно от първите неща, които да види, защото в крайна сметка хората търсят и тези неща, когато сменят работно място или избират да сменят професионална пътека или кариера, както за себе си и за своето семейство и децата. Търсят възможности за образование и учене“, допълни заместник-министърът на образованието и науката Карина Ангелиева.

Подобни платформи за висше образование има и в други държави.

За да привлечем чуждестранни студенти обаче, у нас трябва да има повече възможности за чуждоезиково обучение, коментира Карина Ангелиева.

„Не мога да скрия фактите. Реално често се чудим защо не участваме или нямаме повече съвместни програми, защо нашите университети не успяват да вземат големи европейски проекти или да кандидатстват? Няма как да стане, ако ти нямаш базата и основата да правиш чуждоезиково обучение. Говоря за всички образователни нива в университета, включително и докторантски програми. Имаме, не е да нямаме, но това са малки островчета, които не правят необходимата вече разлика, необходимия скок, необходимата видимост, която ние търсим за България. Да, има много такива добри и доказани програми, където и бройката е много малка, недостатъчна, за да изведе цяло направление навън. Това обяснявам на нашите университети, разбира се, да колаборират с научните организации. Опитваме се чрез различни инструменти да помогнем за една интеграция, която я има, но е фрагментирана между научните организации към Българска академия на науките и нашите университети, но второ се опитваме да разговаряме с университетите, че трябва промяна на този модел и отваряне към чуждоезиково обучение и образование“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11