Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Общопрактикуващите лекари предлагат промени в наредбата за обучение на специализанти

Снимка: БГНЕС



Да се повиши качеството на теоретичното и практическото обучение на младите лекари по обща медицина, за да остават те в България. За това настоява Сдружението на обучителите и изследователите в България по обща медицина.

"Проблемите са комплексни, защото, когато говорим за недостиг на кадри, аз мисля, че въобще в сектор здравеопазване това е сериозен проблем, т.е., има недостиг и на лекари, и на медицински сестри, и на друг персонал, така, че трябва да се мисли как да се мотивират младите колеги да практикуват в България. Не трябва да забравяме, че освен финансовите мотиви, които много често се поставят на преден план, до голяма степен това е свързано и с престижа на професията и затова наистина на нас ни е особено важно да намираме механизми, с които да мотивираме младите колеги да решат да станат общопрактикуващи лекари", каза в ефира на БНР доц. д-р Радост Асенова, председател на Сдружението на обучителите и изследователите в България .

Качественото практично и теоретично обучение е важно

"Според измененията в Наредба 1, които са от юли месец на практика се регламентират нови отношения между обучителните практики и специализантите, при които специализантите ще бъдат на трудов договор. Това поставя разбира се колегите, които са ангажирани в обучението да поемаме сериозна отговорност".

Има неясноти за финансирането, трудово-правните отношения и връзката с медицинските университети

"Например обучението по програма се осъществява в различни структури, една част е в общата практика, за което колегите се чувстват спокойни. Обучението обаче като цяло е три години и част от него се провежда в медицински университет и в учебни заведения за болнична помощ. На практика, когато един колега е на трудов договор, ние сме отговорни осем часа той да работи при нас, обаче както става ясно, обучението шест месеца се провежда в болница, която също е акредитирана за обучение. От тук възниква въпроса какви са отговорностите на колегите, които са обучители, които са назначили в практиката си специализант, а в същото време на него му е осигурено той да бъде на съвсем друго място. Това е нещото, което притеснява. Това би могло да се уреди в договора между лечебното заведение за първична медицинска помощ и болничното учебно заведение", допълни Радост Асенова в предаването "Хоризонт до обед".

Средната възраст на общопрактикуващите лекари е 59, 5 години. 17 % са над 65 години. Общопрактикуващите лекари до 39 годишна възраст са 1 %.

"Факт е, че министерството на здравеопазването няколко пъти променя тази наредба и както виждате и от последното й публикуване, пак настъпват промени. Водят се много разговори, включително и аз съм участвал активно в тях, не само с официални становища на нашата организация, търси се някакъв подходящ вариант, което е добре, това е положително. Защо и как да стане общата медицина по-популярна, този процес трябва да стартира наистина с промени от студентската скамейка", каза доцент Любомир Киров, дългогодишен председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари

Не е решен проблемът как ще специализират младите общопрактикуващи лекари

"Защото те работят в практиките си и реално няма как да са на трудов договор например в обучителна практика. Така, че това е нещо, което трябва да се обмисли. Но за младите колеги, които идват. Това, което спомена доцент Асенова за отсъствието, което се налага, когато трябва да отиде младия човек в друго лечебно заведение, например в университета, за да премине теоретичното обучение, е уредено с последния вариант, който е публикуван за публично обсъждане, защото там пише, че в тези случаи този лекар е назначен в обучителната практика, вези случаи колегата ползва правото на платен служебен отпуск."

Националното сдружение на общопрактикуващите лекари предлага:

"Нека в тази наредба да се отдели един раздел, който да е две страници, където да се опише ясно и точно реда, как се провежда тази специализация по обща медицина и свързаните с нея правила, защото явно е, че са различни, за да може да е ясно и на специализантите, и на тези, които са ангажирани с провеждането на специализацията, кое как трябва да се случва", допълни доцент Любомир Киров. 


Повече можете да чуете в звуковите файлове

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16