Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Космически октомври в Ratio

Марс, космическите двигатели и защо не е лесно да се въртиш в космоса са част от събитийния дневник

Виктор Данчев и Снежана Янева
Снимка: Иван Русланов

Платформата за популярна наука Ratio.bg организира Месец на космоса. 

„Космосът е много як, а през октомври е световният ден на астрономията. Ние се вдъхновихме от това и решихме да направим цял месец на космоса. Това е инициатива, която стартираме тази година. Организации със сходни дейности като нашата решиха да се включат, така че към момента имаме вече девет събития за октомври“, разказа Снежана Янева в предаването "Изотопия".

Ratio се включва с три събития в Месеца на космоса, първото от които е днес, 8 октомври. В сътрудничество с Европейската космическа агенция посетителите ще могат да се пренесат на Марс. Ще гостува планетарният геолог от Природонаучния музей на Лондон Зак Дикисън. Събитието е с вход свободен, ще протече на английски език. Включва презентация и дискусионен панел.

„Със Зак ще си говорим за това как е изглеждала повърхността на Марс преди милиарди години и дали е възможно тя да е била много по-близка до тази на Земята в момента – с реки, езера и може би даже океани, с течна вода. /…/ Марс в момента е доста интересна тема. В момента има поне 8 живи, активни мисии. За догодина са планирани четири, една от които - „Марс 2020“ на НАСА ще изследва именно геологията на планетата в търсене на следи от отминал живот.“

Друго от събитията, които ще бележат космическия октомври, ще бъде посветено на физиката на въртенето – на въртенето и как описваме въртенето. То ще се случи на 22 октомври. „Всъщност въртенето не е никак просто нещо. Даже да опишете как се върти едно шише вода в космоса всъщност е доста сложно“, казва Виктор Данчев, който ще бъде модератор на проявата. „Ние ще покажем експерименти, които на Земята е много трудно да си ги направим веднага, понеже не сме в безтегловност тук.“

На 15 октомври пък ще гостува инженер-физикът Стоил Иванов, специалист по плазмени и йонни двигатели. Той ще говори по темата за космическите двигатели и как се придвижваме в космоса. Стоил Иванов работи по тип двигател, който е слаб като чиста тяга в сравнение на двигателите на един самолет или на изстрелвана ракета, но е много ефективен. „С много малко гориво може да правите ужасно ефективно дълги маневри. Буквално по половин-една година да работи двигателят, с много малко гориво и да ви закара много по-далече, отколкото традиционният ракетен двигател“, поясни Виктор Данчев.  

Ratio развива и podcast секция, в която са включени и лектори на събитията. „Хора да могат да ни слушат в удобно за тях време, да сме в телефоните им, защото науката е яка“, посочи Снежана Янева.  

Още за космическия октомври ще научите от звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15