Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елинор Адамсън: Човек, който мисли за децата, е щастлив

Вече 4 години ирландката работи с деца от Ново село

| обновено на 21.10.19 в 15:48
Елинор Адамсън вече четири години работи с децата от великотърновското Ново село.
Снимка: Здравка Маслянкова

52-годишна ирландка е като втора майка на децата от Ново село, Великотърновско. От четири години Елинор Адамсън ръководи общинския център за работа с деца в селото.

Над 20 деца посещават занятията в центъра, а през ваканциите броят им се удвоява. Това лято в Ново село е имало и скаутски лагер.

Новоселци разказват, че благодарение на чужденката самите те преоткриват децата си и разбират за неподозираните им таланти. Под ръководството на ирландката Елинор децата изработват бижута, правят градински орнаменти, оригами, учат се на различните техники на рисуване, пеят, рецитират.

„Играем на баскетбол, на волейбол, играем с играчки, рисуваме, играем на джаги. Харесва ми да хода в този център, защото е хубаво и има много неща. Забавляваме се с игри, тенис на маса. Има боксова круша, игрички, интересно е. Там свиря на китара, доволен съм. Много е добра, когато е там, постоянно отивам при нея“, разказват децата от селото.

Като хубава и полезна придобивка за Ново село определя детския център учителката Теодора Апостолова. Тя подчертава, че центърът, ръководен от Елинор Адамсън, активно работи и с децата от Центъра за специална образователна подкрепа.

Елинор има опит в работата с деца

Ирландката и съпругът й Пол идват у нас преди 11 години и избират великотърновското Ново село. Елинор е от учителско семейство и споделя, че да работи с деца е програмирано в гените ѝ. Дълги години се е занимавала по социални програми с проблемни деца в Лондон. Сега отново е в социалната сфера. „Българските деца са по-добри, с тях се работи по-лесно, защото и българите така са устроени, че за тях децата са на първо място“, казва Елинор Адамсън.

„Трябва да сме внимателни сега, защото след време тези деца ще мислят какво искат да направят. Работила съм много години с проблемни деца в Англия. И с нормални деца съм работила много години. Тук, в Ново село с нашите деца направих много с изкуствата за фантазията им, да им е интересно, да знаят децата, че светът е пъстър. Да провокирам любопитството им и да отключа мечтите им“, разказва още за каузата си Елинор.

Това лято, по време на скаутския лагер през един уикенд децата са били без телефони, без интернет, без телевизор, само с малко музика и много игри, риболов, огън и песни.

Не училище, а събиране на приятели

„Тук нормално през почивните дни идват 25 до 30 деца. През лятото стават 45 и повече. Всички ме знаят. Аз работя тук 4 години. Всички знаят, че го има този клуб. Човек, който мисли за децата, е щастлив“, казва още за работата си Елинор Адамсън. 

Детския си център ирландката нарича не училище, а събиране на приятели. По време на различните занятия тя наблюдава децата, помага им да общуват и заедно да преодоляват конфликтните ситуации.

Тя провокира децата да рисуват по 15 минути емоциите си, защото е важно да си приятел с децата, по думите й така те стават добри и отговорни.

„С децата трябва да се говори за всичко, не трябва да има забранени теми”, вярва Елинор Адамсън.

Какво още се случва в Ново село чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Севдалин Духнев

Севдалин Духнев за това как се прави и как се бие тъпана в далечна Америка

В поредния епизод на рубриката “Америка - илюзии и реалности” гост е Севдалин Духнев - майсторът на тъпани и мебели. Роден в Силистра , живял в София, от 20 години заедно със семейството си е част от българската общност в Чикаго. Казва, че не прави планове за бъдещето, но много му се иска един ден да се върне там, където е роден и да продължи да..

публикувано на 29.04.24 в 10:24

Петър Вутов: Всеки Божи храм е притегателен център за вярващите

Днес, когато православният свят празнува Вход Господен в Йерусалим - празникът на възторженото посрещане на Христос в светия град, ще ви направим съпричастни на една история за вярата и чудодейната й сила. Ще ни я разкаже Петър Вутов от мездренското село Игнатица. Пенсиониран инженер, дипломиран богослов, страстен писател и задълбочен..

публикувано на 28.04.24 в 07:18
Монумент в Молдова в памет на жертвите от  аварията в Чернобил

Плътно информационно затъмнение у нас 7 дни след идването на облака от Чернобил

38 години след атомната трагедия в Чернобил проф. Димитър Вацов завършва свое изследване по темата, което ще бъде издадено в книга. Проф. Вацов е  преподавател по философия и основател на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания. Т ой започва изследването си преди близо 4 години.  В интервю за БНР авторът на изследването изрази надежда,..

публикувано на 26.04.24 в 10:35
Снимката е илюстративна

Община Божурище и местната общност - съюзени срещу канадски инвеститор. Събират подписи за референдум

Канадска минодобивна кампания има зелена светлина за проучвателни сондажи за второто тримесечие на тази година в района на село Златуша, община Божурище. Селото се намира на 20 километра от столицата. Инвеститорските намерения срещат силен отпор от местната общност. Събират се подписи за провеждането на местен референдум . Подписката ще..

публикувано на 26.04.24 в 07:14

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59