Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марин Петров: Проблемът с вредните емисии не се бори с данъци

Снимка: БГНЕС

„Налагането на рестриктивни мерки като данъци към авиокомпаниите, особено към българските, ще доведе до намаляване на трафика, намаляване на бизнеса на авиокомпаниите и няма да реши по никакъв начин въпроса с вредните емисии“. Това заяви пред БНР главен асистент Марин Петров от Катедра „Въздушен транспорт“ в Техническия университет. Вчера стана ясно, че България подкрепя някои страни от Европейския съюз за въвеждането на „авиационен данък“.

Според експерта данъците само биха утежнили покупателната способност за самолетни билети, ще намалят туристическия бизнес и печалбите на компаниите. В интервю за предаването „12+3“ Марин Петров добави, че по-малките авиокомпании ще се окажат в значително по-тежко положение. Неговото обяснение на подкрепата на България за такъв данък е:

„Опитваме се да решим други финанси, да получим по-голяма събираемост, повече средства в бюджета. От друга страна подозирам и някакви други намерения – подпомагане, включване в определена група страни, в които ние нямаме съществен интерес“.

Петров подчерта, че включилите се страни в това искане са страни от Западна и Централна Европа, където има широко развита инфраструктура от пътища и жп транспорт. Той подозира, че целта на тези държави е да засилят именно жп транспорта.  

„България не е силно развита авиационна държава, т.е. трафикът на български самолети на българските авиокомпании е незначителен в сравнение с общия трафик на другите европейски авиокомпании. Авиационните двигатели са един от широката гама източници на замърсяване на околната среда. Периодично през определен период от време се приемат все по-нови и по-строги мерки относно вредните емисии. Но докато авиацията използва въглеводороди за създаване на теглителната сила на самолетите, такива ще има, докато не се появи друг източник на енергия“, коментира още той. 

Според Марин Петров трябва да се търсят конструктивни мерки за намаляване на вредните емисии и търсене на алтернативни източници на енергия.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Плевен е домакин на 27-та Национална олимпиада по астрономия

Плевен е домакин на 27-та Национална олимпиада по астрономия. В престижната надпревара ще се включат 96 ученици, а победителите ще станат част от националния отбор за международни състезания. Най-добрите астрономи пристигат и ще бъдат до неделя в Плевен. "Тя е 27-ма по ред, с организатори Регионално управление на образованието - Плевен,..

публикувано на 26.04.24 в 08:33
Надежда Йорданова

Надежда Йорданова: ПП-ДБ не търси участие в управлението на всяка цена!

"Не сме в ситуация, при която два месеца да няма парламент. Това, че Народното събрание е във ваканция, не означава, че при определени ситуации не може да бъде свикано и да проведе заседание. Когато служебното правителство залитне в някаква посока, да има възможност да се реагира ". Този коментар направи в интервю за БНР Надежда Йорданова от..

публикувано на 26.04.24 в 08:26
Изложение на Чипровски килими

Започва фестивалът на Чипровския килим, представят обичая "Доткавалник"

Обичаят "Доткавалник" ще бъде представен за първи път на традиционния фестивал на Чипровския килим. Фестът стартира днес и ще продължи до неделя. Деветото издание на фестивала на Чипровския килим ще се проведе на площад "Чипровско въстание". Освен че ще има изобилие от изложени Чипровски килими на алеята към историческия хълм, за първи..

публикувано на 26.04.24 в 08:07

Илияна Йотова открива форума "Овластяване на новото поколение"

Първият по рода си глобален доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за социално-емоционалните умения на 15-годишните ученици ще бъде представен днес. Събитието ще бъде излъчено на живо в над 20 държави, членки на ОИСР, взели участие в проучването. То е осъществено в държави от четири континента, а фондацията..

публикувано на 26.04.24 в 08:07
д-р Христо Стоянов

Д-р Христо Стоянов: Необходими са поне 2-3 мандата, за да се успокои системата на здравеопазването

Системата на здравеопазването е една от най-консервативните. Неминуемо е всички бури и катаклизми в политиката да не се отразяват на тази консервативна система . Това заяви в интервю за БНР д-р Христо Стоянов, изпълнителен директор на Университетската болница "Лозенец". Устойчивите практики в системата не са за един мандат. За да има..

публикувано на 26.04.24 в 07:59
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Кабинетът на Нетаняху обмисля ограничено споразумение с "Хамас" за освобождаване на заложници

Кабинетът на израелския премиер Бенямин Нетаняху обмисля ограничено споразумение с "Хамас" за освобождаване на заложници, твърди израелска медия. Американската армия започна да помага за изграждането на временно пристанище край бреговете на ивицата Газа, през което да се доставят повече хуманитарни помощи. Междувременно йеменските бунтовници..

публикувано на 26.04.24 в 07:55
Служител замерва радиационните нива в зоната на Чернобил, 22 април 2021 г.

38 години от ядрената катастрофа в Чернобил – най-тежката в света

Днес се навършват 38 години от най-тежката ядрена катастрофа в историята. В ранните часове на събота, 26 април 1986 година реактор номер четири в атомната електроцентрала в Чернобил претърпява катастрофална експлозия, изхвърляйки облаци от радиоактивен материал. Жива верига със свещи в Никозия за годишнината от аварията в Чернобил..

публикувано на 26.04.24 в 07:44