Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не съм сигурна, че от едната страна имаме гарвани, а от другата – гълъби, казва писателката и преподавател в СУ

Кристин Димитрова: Българинът не обича две неща – да го лъжат и да има хаос

Има мъдрост в мандатността, промяната е възможна, подчертава тя

Кристин Димитрова
Снимка: Лъчезар Цветков

„На предишните избори хората гласуваха повече с емоциите си, на тези избори предполагам, че повече ще са си направили сметката какво им трябва. Поначало българинът е емоционален човек, но не обича две неща – едното е, че не обича да го лъжат, второто - не обича хаоса.“ Това мнение изрази пред БНР Кристин Димитрова, писател и преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

„Мисля, че ще надделее желанието за някакво устойчиво, за някакво предвидимо състояние“, коментира тя в предаването „12+3“.

„От армията на гласуващите съм, но с умерен ентусиазъм“, признава Димитрова.

„Ние все се оплакваме, че не ни питат за нищо и това си е истина. Но когато ни питат, по-добре да отговорим.“

С всеки наш глас картината на България ще се оформи и следващите 4 години или може би три месеца ние ще знаем накъде вървим“, допълни тя.

Колкото е да смятаме, че лявото и дясното са изчезнали, в момента, в който някой влезе в парламента, той вече ще трябва да взема решение вляво или вдясно да бъде гласуван даден закон, посочи Димитрова.

В момента у нас това противопоставяне ляво – дясно е изместено от противопоставянето статукво – антистатукво, смята Кристин Димитрова.

„Какво значи това? Като се вгледам в антистатуквото, аз виждам поредица от лица, които всъщност произтичат от статуквото и се борят отново да станат статукво.“

Тоталното гласуване с машини е прието на много малко места по света, уточни Кристин Димитрова, като нарече решението на предишния парламент у нас да се гласува само с машини „доста екстравагантно“.

„Машините все пак могат да бъдат „пробити“. Когато ги натрупаш - те не изчезват след изборите - имат разноски до следващите избори. То е все едно, че си си купил яхта. Дори да стои на пристанището, тя ти харчи пари. Така че и като икономия не е кой знае какъв хит, много добра идея.“

Не съм сигурна, че от едната страна имаме гарвани, а от другата – гълъби, отбеляза още Кристин Димитрова. По думите й всяка партия си има своята клиентела

Има мъдрост в мандатността, подчерта тя. 

Възможността, че всичко може да се промени, дава надежда на едните, а пък другите ще ги държи във форма. Каквото се случи, най-дълго ще е за 4 години. Има смисъл да се знае, че промяната е възможна.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иглолистната гора в землището на село Осоица

Жители на Осоица пред стачна готовност заради съмнения за незаконна сеч

Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г. са над 1200. При близо ¾ от случаите сечта в действителност е била незаконна. На редакционната поща на програма "Хоризонт" пристигна сигнал с твърдение за незаконна сеч в района на село..

публикувано на 10.01.25 в 10:14

Независимо от вида на плащането, цената на Зеления билет е 1 лв.

" Наблюдава се активност. Има адекватно отношение към пътниците, които желаят да ползват Зелен билет. На този етап можем да бъдем доволни , но конкретни данни ще има в края на деня". Това каза пред БНР Владимир Лазаров – ръководител на сектор "Маркетинг" в Центъра за градска мобилност. Той увери, че ЦГМ има готовност да посреща такива..

публикувано на 09.01.25 в 11:14

Зорница Карагьозова: У нас грижата за болния с деменция приключва с издаването на рецепта

Повече от 100 000 са били българите с деменция преди 10 години, откогато е последната статистика. Този брой непрекъснато расте, лавинообразно . Застаряването на населението е проблем не само в европейски, а и в световен мащаб, коментира пред БНР Зорница Карагьозова от Сдружение "Алцхаймер". Няма политика в България, която да се..

публикувано на 09.01.25 в 08:50

Шарени джаз веселяци от Канада: Кои са Shuffle Demons?

Интересно музикално попадение. Така можем да определим канадските джаз веселяци Shuffle Demons . Бандата от Торонто се отличава с оригинални лирики и запомнящи се изпълнения на живо, придружени с цветна и понякога шокираща хореография. След яркото им изпълнение на джаз феста в Боровец , момчетата дадоха специално интервю за "Изотопия"...

публикувано на 08.01.25 в 18:29

Търсят се най-изявените млади личности на България

За десети път Международната младежка камара започва да търси 10-те най-изявени млади личности на България. Отваря се специална форма за номиниране, която ще е достъпна до полунощ на 28 февруари. Инициативата насърчава и признава постиженията на млади българи на възраст между 18 и 40 години в ключови области на обществения живот.  " През тази..

публикувано на 08.01.25 в 10:14

Росица Станулова: Ефектът от вейповете е непредвидим

Вейповете са изключително опасни , предупреди пред БНР Росица Станулова, психолог в Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите в София. Тя отбеляза случая в Плевен, където след употреба на вейп с наркотично вещество 14-годишно момче падна от седмия етаж и загина. В нашата практика обаче има и други такива случаи, които..

публикувано на 07.01.25 в 12:10

Доротея Николова: "Санитарен кордон" вероятно ще е в челните позиции на "Думи на годината"

От вчера започна кампанията "Думи на годината с "Как се пише?". Онлайн кампанията цели да открои значимите думи и изрази, белязали обществото през изминалата 2024 година. Доротея Николова, която е един от организаторите на кампанията и учител по български език и литература, посочи, че тази година се предлага филмът "Гунди" като културно..

публикувано на 07.01.25 в 10:45