Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лена Бориславова, ПП: Работим за детайлно коалиционно споразумение с 4-годишни цели

„А отборът“ ще бъде формиран от най-добрите и компетентни кандидати

ПП започна разговори с три от политическите сили в новия парламент - БСП, ИТН и ДБ.
Снимка: БГНЕС

„Ще работим за детайлно коалиционно споразумение, което не е било виждано преди в нашата политическа реалност. Ще се заложат в него четиригодишни цели.“ това каза в интервю за БНР Лена Бориславова от юридическия екип на „Продължаваме промяната“.

Няма набързо да стиснем ръце без ясни цели, без ясни срокове“, заяви Бориславова относно започналите срещи и преговори с потенциални коалиционни партньори на ПП.

Според нея „всяка от тези формации осъзнава, че е изключително важно най-накрая да формираме правителство, което да работи дългосрочно“.

„Имаме повече общи линии за преговори, отколкото разделителни такива. Имаме общо разбиране за това, че главният прокурор трябва или да бъде премахнат като такава фигура, всевластна, или да бъде сведена до един административен ръководител, каквото е решението в доста европейски държави“, посочи Бориславова в предаването „Преди всички“.

Лена Бориславова   Личен архивВъв вчерашните срещи с потенциалните коалиционни партньори не са били обсъждани политики и не са били коментирани имена, постове и кандидати, потвърди Бориславова.

Като приоритетни сфери, в които предстоят задълбочени разговори, Лена Бориславова очерта съдебната реформа, енергетиката, здравеопазването и образованието.

„А отборът“ ще бъде формиран в голямата му част от листите на ПП, както и от най-добрите кандидати от всяка от формациите в новата коалиция, поясни Бориславова.

„Не е компромис да предложиш поста на най-компетентния кандидат“, изтъкна тя, запитана дали е възможно да има други кандидатури например за финансов министър, освен тази на Асен Василев.

Относно енергийната криза Бориславова отбеляза, че ще бъдат предложени конкретни мерки. Една от мерките ще бъде начало на спешни преговори за търгуване на по-евтиния азерски газ.

По темата със здравната криза и ваксините Лена Бориславова изтъкна, че според ПП на първо време трябва да има информационна кампания, която да разкрива рисковете както от неваксинирането, така и от самото ваксиниране, както и да се проучи защо българинът има недоверие към ваксините.

„Дали това е защото той се чувства слаб и болен, дали защото не се е информирал, дали защото отказът му да се ваксинира е форма на бунт срещу досегашното управление – той просто не вярва на институциите, които изведнъж са решили да се загрижат за него. След като разберем тези причини, ние ще знаем как по най-добрия начин да адресираме тази скептичност на българина.“

От ПП заставаме твърдо зад доброволната ваксинация, увери Лена Бориславова. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02