Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Две десетилетия сага ще има ли модернизация на Сухопътните войски

Снимка: Добромир Видев

Новата година не започва оптимистично за проекта за нови машини за Сухопътните войски. В условията на финансов недостиг липсата на ясна бюджетна рамка поставя изпълнението му пред въпрос. 

"Няма пари", казва полковникът от запаса Кирил Цветков от Асоциацията на Сухопътните войски. Така той обобщава почти две десетилетия сага по модернизирането на Сухопътните войски.

"Този проект беше за 270 или три машини. За да има от всички видове машини, които са нужни на бойната група. В течение на времето МО започва да се намесва и казва: „Ние толкова пари не може да осигурим. Дайте да видим какво ще направим.“. Намалиха ги на 187, накрая стигнаха до 150. Е, добре, 150! Аз им зададох по едно време въпроса: „Пращаш тези 150 машини, добре, те са без зенитно-ракетни средства. Ще разчитат на някой да ги пази и тях?“. Как ще бъде използвана тази бойна група. Казват-  „ние на следващия етап ще се опитаме да купим.“. Кога „на следващия етап“? 12 години ще се доставят машините. Първата. Нали толкова е планът? След това още 12 години ще чакат следващите машините? Четвърт век значи ще чакаме? На Запад се превъоръжават на седем-осем години.

По времето на социализма, тоя проклетия социализъм, който сега го критикуваме кой колкото иска, пет пъти превъоръжаваме с танкове. Седем пъти с бронирани машини за пехотата. Пет пъти с артилерийски средства", каза пред БНР Кирил Цветков.  

За това, че България трябва да чака 12 години полковникът от запаса Кирил Цветков не е точно прав. През далечната 2018-та година правителството на Бойко Борисов пусна таблица, според която за 7 години - до 2024-та, страната ни трябваше да дава по 100 милиона лева за нови машини за пехотата. По тази логика (и плащане на части) трябваше да се купуват нови самолети и кораби. Но тези суми, а и плановете автоматично се нулираха, след като само за година и половина страната ни договори строителство на кораби (милиардът ще се плаща на части). Но даде накуп два милиарда и 400 милиона лева за осем изтребителя Ф-16. Точно това действие, според Кирил Цветков от Асоциацията на Сухопътните войски, е дало един много погрешен и неизгоден за нас сигнал към фирмите с интерес за пехотата. България има пари и може да плаща сумите. 

"ВВС взеха най-скъпата машина, самолет който е – Ф-16 Блок 70. Плащането, което беше за тези осем самолета, казаха на всичките страни, че ние имаме пари. И оттук нататък и за бойните машини няма да има милост към нас. Затова трябваше да мислят още тогава. Разсрочено да се договарят. Сега какво да чакаме кога ще предложат от Съединените щати и някоя друга страна, съобразно нашите изисквания, някаква отстъпка да направят. Никой не прави на България отстъпка. Това ми прави впечатление. Никой няма да има милост към нас - заради това показахме, че ние можем да плащаме. И ако искат да продължат по същия начин, трябва да се бръкне държавата и да тръгне и този проект", посочи още Цветков.


Шанс държавата да се бръкне и да плати за нови машини на пехотата имаше преди около година. Две компании стигнаха до финала в конкурса. Но и те заложиха много над определената цена от милиард и 200 милиона лева без ДДС. В средата на март миналата година МО прекрати процедурата. Каза, че фирмите „значително са превишавали одобрената от парламента цена“. Но и фирмите обясняваха, че рискът за тях е голям. Затова си бяха заложили буфери от половин милиард лева. Това и политическата несигурност практически спряха изпълнението на проекта. Заради липсата на стабилен кабинет, не се разгледа и вариантът ТЕРЕМ ЕАД да поеме създаването на машините.

Големите компании, които имат интерес в модернизацията на СВ, обаче не се отказват да „ухажват“ страната ни.

„Куполите на новите машини може да се монтират у вас. Някои от частите също да се произвеждат от българската индустрия.“, каза наскоро Беър Мидкиф, вицепрезидент на белгийска компания с интереси в проекта за машините.

"Засега всички варианти са сложени на масата“, обясни началникът на СВ генерал-майор Михаил Попов.  

"Работата с новата бойна машина я виждам, както каза министърът на отбраната в неговата заповед. Има работна група. Работната група си свърши работата. Представили сме един голям доклад с осем или девет варианта за продължаване на проекта. Това, което веднъж което спомена началникът на отбраната - единият вариант – правителство – правителство. ТЕРЕМ да произвежда нещата. Казвам ви ги не по важност, а това, което се сещам в момента. Продължаване на проекта, тоест на процедурата под същата форма. Защото процедурата е спряна. Увеличаване на парите естествено. Намаляване на батальонните бойни групи. Или намаляване на исканията, които са вече не съвсем реалистично. Но, както казахме тогава, всички варианти са на масата. Колкото и странно да изглежда. Но, естествено, решението за това как ще продължи проектът, е по-скоро политическо. Няма какво да се закучи. Чисто това, което касае нас, не се е закучило. Редовно или служебно - правителство има", каза още Попов.

БГНЕС

Но й генерал Михаил Попов остава предпазлив за осъществяването му тази година. Една от препоръките на началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов е преговорите да са „правителство-правителство“. Но докато това започне, Кирил Цветков от Асоциацията на Сухопътните войски предупреждава – времето не е в полза на вземането на решенията. 

"Сухопътните войски са комплексен вид въоръжени сили. Това не са кораби, това не са самолети. Тук се готви основният вид въоръжени сили. Не са три бойни групи. Само в мирновременния състав са осем бойни групи. Трябва да бъде значи за цялата българска армия едно въоръжение, една бойна машина. Друг е въпросът, че ние имаме резерв. И той трябва да се готви. На какво да се готви? Трябва да се готви на някаква бойна машина. За него какво има? Има я старата техника. Нова никога няма да стигне. Наличната въоръжение и техника вече излиза от строя. Има два пътя. Единият път е да се купи машина, да се заделят средства. Новото Народно събрание да гласува тези средства и да тръгне проектът на Сухопътни войски. Заедно с другите два проекта. Вторият път е – ние имаме готови модели, лицензи, за производствена БМП 1, БМП 2, БМП 23, за БМП 30 готови в ТЕРЕМ. Хората трябва да ги намерят. Тези, които едно време произвеждаха. Никой не бърка. Военните не бъркат. Военните искат нашето въоръжение да се съвместимо с това на НАТО. Политиците – те не бъркат също. Защото нямат парите да ги дадат. Не могат да определят парите. И трябва да решат кое е по-добре. Някой трябва да каже искат ли армия да има. Въоръжена, модерна, съвместима. Да отговаря на изискванията на НАТО и да участва в съвместни операции и да е сигурен страж на Родината. Ако не искат, да кажа, че не искат такава армия.", заяви още в "Преди всички" Цветков.

Засега отговорът е, че държавата иска да има Сухопътни войски. В „Програмата 2032“ за армията се посочва, че Сухопътните войски могат да изграждат и развиват способности за отбрана на страната и за участие в съюзни операции с „придобиване и усвояване на нови бронирани машини“.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09