Новата година не започва оптимистично за проекта за нови машини за Сухопътните войски. В условията на финансов недостиг липсата на ясна бюджетна рамка поставя изпълнението му пред въпрос.
"Няма пари", казва полковникът от запаса Кирил Цветков от Асоциацията на Сухопътните войски. Така той обобщава почти две десетилетия сага по модернизирането на Сухопътните войски.
"Този проект беше за 270 или три машини. За да има от всички видове машини, които са нужни на бойната група. В течение на времето МО започва да се намесва и казва: „Ние толкова пари не може да осигурим. Дайте да видим какво ще направим.“. Намалиха ги на 187, накрая стигнаха до 150. Е, добре, 150! Аз им зададох по едно време въпроса: „Пращаш тези 150 машини, добре, те са без зенитно-ракетни средства. Ще разчитат на някой да ги пази и тях?“. Как ще бъде използвана тази бойна група. Казват- „ние на следващия етап ще се опитаме да купим.“. Кога „на следващия етап“? 12 години ще се доставят машините. Първата. Нали толкова е планът? След това още 12 години ще чакат следващите машините? Четвърт век значи ще чакаме? На Запад се превъоръжават на седем-осем години.
По времето на социализма, тоя проклетия социализъм, който сега го критикуваме кой колкото иска, пет пъти превъоръжаваме с танкове. Седем пъти с бронирани машини за пехотата. Пет пъти с артилерийски средства", каза пред БНР Кирил Цветков.
За това, че България трябва да чака 12 години полковникът от запаса Кирил Цветков не е точно прав. През далечната 2018-та година правителството на Бойко Борисов пусна таблица, според която за 7 години - до 2024-та, страната ни трябваше да дава по 100 милиона лева за нови машини за пехотата. По тази логика (и плащане на части) трябваше да се купуват нови самолети и кораби. Но тези суми, а и плановете автоматично се нулираха, след като само за година и половина страната ни договори строителство на кораби (милиардът ще се плаща на части). Но даде накуп два милиарда и 400 милиона лева за осем изтребителя Ф-16. Точно това действие, според Кирил Цветков от Асоциацията на Сухопътните войски, е дало един много погрешен и неизгоден за нас сигнал към фирмите с интерес за пехотата. България има пари и може да плаща сумите.
"ВВС взеха най-скъпата машина, самолет който е – Ф-16 Блок 70. Плащането, което беше за тези осем самолета, казаха на всичките страни, че ние имаме пари. И оттук нататък и за бойните машини няма да има милост към нас. Затова трябваше да мислят още тогава. Разсрочено да се договарят. Сега какво да чакаме кога ще предложат от Съединените щати и някоя друга страна, съобразно нашите изисквания, някаква отстъпка да направят. Никой не прави на България отстъпка. Това ми прави впечатление. Никой няма да има милост към нас - заради това показахме, че ние можем да плащаме. И ако искат да продължат по същия начин, трябва да се бръкне държавата и да тръгне и този проект", посочи още Цветков.
Шанс държавата да се бръкне и да плати за нови машини на пехотата имаше преди около година. Две компании стигнаха до финала в конкурса. Но и те заложиха много над определената цена от милиард и 200 милиона лева без ДДС. В средата на март миналата година МО прекрати процедурата. Каза, че фирмите „значително са превишавали одобрената от парламента цена“. Но и фирмите обясняваха, че рискът за тях е голям. Затова си бяха заложили буфери от половин милиард лева. Това и политическата несигурност практически спряха изпълнението на проекта. Заради липсата на стабилен кабинет, не се разгледа и вариантът ТЕРЕМ ЕАД да поеме създаването на машините.
Големите компании, които имат интерес в модернизацията на СВ, обаче не се отказват да „ухажват“ страната ни.
„Куполите на новите машини може да се монтират у вас. Някои от частите също да се произвеждат от българската индустрия.“, каза наскоро Беър Мидкиф, вицепрезидент на белгийска компания с интереси в проекта за машините.
"Засега всички варианти са сложени на масата“, обясни началникът на СВ генерал-майор Михаил Попов.
"Работата с новата бойна машина я виждам, както каза министърът на отбраната в неговата заповед. Има работна група. Работната група си свърши работата. Представили сме един голям доклад с осем или девет варианта за продължаване на проекта. Това, което веднъж което спомена началникът на отбраната - единият вариант – правителство – правителство. ТЕРЕМ да произвежда нещата. Казвам ви ги не по важност, а това, което се сещам в момента. Продължаване на проекта, тоест на процедурата под същата форма. Защото процедурата е спряна. Увеличаване на парите естествено. Намаляване на батальонните бойни групи. Или намаляване на исканията, които са вече не съвсем реалистично. Но, както казахме тогава, всички варианти са на масата. Колкото и странно да изглежда. Но, естествено, решението за това как ще продължи проектът, е по-скоро политическо. Няма какво да се закучи. Чисто това, което касае нас, не се е закучило. Редовно или служебно - правителство има", каза още Попов.
Но й генерал Михаил Попов остава предпазлив за осъществяването му тази година. Една от препоръките на началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов е преговорите да са „правителство-правителство“. Но докато това започне, Кирил Цветков от Асоциацията на Сухопътните войски предупреждава – времето не е в полза на вземането на решенията.
"Сухопътните войски са комплексен вид въоръжени сили. Това не са кораби, това не са самолети. Тук се готви основният вид въоръжени сили. Не са три бойни групи. Само в мирновременния състав са осем бойни групи. Трябва да бъде значи за цялата българска армия едно въоръжение, една бойна машина. Друг е въпросът, че ние имаме резерв. И той трябва да се готви. На какво да се готви? Трябва да се готви на някаква бойна машина. За него какво има? Има я старата техника. Нова никога няма да стигне. Наличната въоръжение и техника вече излиза от строя. Има два пътя. Единият път е да се купи машина, да се заделят средства. Новото Народно събрание да гласува тези средства и да тръгне проектът на Сухопътни войски. Заедно с другите два проекта. Вторият път е – ние имаме готови модели, лицензи, за производствена БМП 1, БМП 2, БМП 23, за БМП 30 готови в ТЕРЕМ. Хората трябва да ги намерят. Тези, които едно време произвеждаха. Никой не бърка. Военните не бъркат. Военните искат нашето въоръжение да се съвместимо с това на НАТО. Политиците – те не бъркат също. Защото нямат парите да ги дадат. Не могат да определят парите. И трябва да решат кое е по-добре. Някой трябва да каже искат ли армия да има. Въоръжена, модерна, съвместима. Да отговаря на изискванията на НАТО и да участва в съвместни операции и да е сигурен страж на Родината. Ако не искат, да кажа, че не искат такава армия.", заяви още в "Преди всички" Цветков.
Засега отговорът е, че държавата иска да има Сухопътни войски. В „Програмата 2032“ за армията се посочва, че Сухопътните войски могат да изграждат и развиват способности за отбрана на страната и за участие в съюзни операции с „придобиване и усвояване на нови бронирани машини“.
Още по темата в звуковия файл.
През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите. Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...
"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..
Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..
България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..
Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост ! Това призова в интервю за БНР Стефан Димитров, създател на проекта airbg.info . " Държавата продължава да не иска да купи в София някакви датчици - на техните станции в златния стандарт на Световната здравна организация - и не иска да измерва, и не иска да ни..
Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството. Това препоръча в интервю за БНР специалистът диетолог доц. д-р Мария Николова. Храни се по-малко и се движи повече - така тя формулира добрия баланс, като даде пример с традицията в Австрия да създават навици у подрастващите на по-умерено хранене и по-високо ниво на движение...
Наличието на изкуствен интелект налага да измислим нови дефиниции за това какво е интелект и интелигентност . Това мнение изказа пред БНР Мариана Тодорова, футуролог в Института по философия и социология на БАН. "Open AI направи голяма рекламна кампания 12 дни преди Коледа, в която твърдеше, че се демонстрират способностите на последния..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни..
Полезното за държавата е да се сформира редовно правителство. Тепърва ще разбираме какво означава Шенген на всички нива. Това мнение изрази пред..
Най-правилното правителство би било мандатоносителят ГЕРБ да си поеме изцяло отговорността за поразиите, които са направили до момента , и да си..