Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Огнян Минчев: За РСМ трябва да заговорим на брюкселски език

Снимка: БГНЕС

Връзката между българските претенции към започването на преговори за членство в ЕС на Република Северна Македония и членството ни в Шенген и махането на визите за САЩ за българи са въпроси от съвсем различен порядък. Тяхното смесване е абсурдно и ако не е опасно, щеше да бъде смешно. Тази позиция изрази пред БНР относно публикуваното от Слави Трифонов предложение политологът Огнян Минчев, преподавател по теория на международните отношения в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Ако това е някакъв вид търговия, то е търговия „кон за кокошка“, посочи Минчев в предаването „Преди всички“.

Смесването на тези теми, които не са от един порядък, може да се прави „единствено по съвет, по желанието на човек или на хора, които са аутсайдери, които нямат понятие от тази материя“, коментира политологът.

Наистина е необходимо да бъдат преоценени много от позициите и подходите на българската държава от последните две години за разрешаване на проблемите в двустранните отношения с РСМ, смята Огнян Минчев.

По думите му е било погрешно обвързването на началото на преговорите със Северна Македония с проблеми на българската и регионалната история.

Македонската национална доктрина има сериозни проблеми, които не са съвместими с критериите за членство, допълни политологът.

„Очевидно представителите на северномакедонската държава имат по-адекватна, макар и на моменти неособено почтена позиция в споделянето с международната общност на проблемите с България“, коментира Минчев, запитан защо има по-голяма чуваемост за аргументите на Скопие.

България може да отиде в Брюксел с ясна картина на отношенията си с РСМ, подчерта Огнян Минчев. Според него трябва да се позовем на самите принципи и ценности на съюза, а не просто да изтъкваме нашите интереси.

„По този начин ние въвличаме Брюксел, започваме да говорим на брюкселски език. Въвличаме брюкселските чиновници в този проблем и им показваме, че без разрешаването на конкретни проблеми Македония не може да бъде считана за страна, която е покрила критериите за членство. И от тази гледна точка нашата кауза застава вече на краката си, защото в момента тя седи на главата си. Тя седи в някакви облаци от исторически интерпретации, от недоволства, от романтика, от фрустрация и т.н. Хората не могат да разберат какво ние искаме.“

Минчев е на мнение, че трябва да оказваме натиск върху новото правителство в Скопие „да разблокира проекти, които поредица от правителства на Република Македония в миналото на практика са държали блокирани, затворени“, включително най-важния проблем – изграждането на коридор №8.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова година на свещи. В Ловешко се надяват през 2025-а да имат ток

Хората в Ловешко очакват през новата година да нямат проблеми с тока. За тях в момента това е най-важното, след като някои посрещнаха Новата 2025 г. без ток и на студено. Падналият сняг прекъсна електрозахранването на много места в областта. Освен местните жители, потърпевши бяха и много туристи, изпълнили хотелите, къщите за гости и ресторантите в..

публикувано на 03.01.25 в 13:16

Екатерина Атанасова: Бавният туризъм е възможността да се позиционираме на световната туристическа карта

Бавният туризъм е алтернативата на масовото тичане по туристически обекти и забързания живот . Това е цялостна концепция за пълноценна почивка, лишена от динамиката и стреса на масовия туризъм чрез забавяне на темпото и наслаждаване на малките удоволствия, избягвайки големите курорти.  Тази идея у нас прави своите първи стъпки , посочи пред БНР..

публикувано на 03.01.25 в 10:34

Евгений Орашъков: Цената на земеделската земя се понижава

Цената на земеделската земя в България се понижава. Това заяви пред Евгений Орашъков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи. Той уточни, че това са данни от техните наблюдения на пазара, а официалната статистика за 2024 г. предстои да излезе.  "Колко точно е понижението - трудно може да се обобщи. На места..

публикувано на 03.01.25 в 09:44

1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица

1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица . Това съобщи за БНР Христина Клисурова от спасителния център на "Зелени Балкани". 31 са пострадалите живи птици, открити от доброволци, като над 50% от тях са с трайни увреждания и няма да могат да бъдат върнати в природата , уточни тя. Според аутопсията, става дума за..

публикувано на 03.01.25 в 08:02
Димитър Главчев

Кабинетът предлага до края на март да е в сила законът, който трябва да замени редовен бюджет

Служебният кабинет предлага до края на март да е в сила законът за извършване на разходите и събиране на приходите, който трябва да замени редовен бюджет. Това става ясно от публикувания на сайта на Народното събрание законопроект, показа проверка на БНР. В него се уреждат приоритетите при плащанията от държавната хазна, както вече бе анонсирано от..

публикувано на 02.01.25 в 12:08

Защо еврорегулациите на ИИ може да направят ЕС неконкурентноспособен?

"За" или "против" европейските регулации на изкуственият интелект? Това като че ли е малко закъснял дебат на фона на действащото законодателство в ЕС. Бизнесът предупреждава – законодателството може да доведе до отлив на знаещи и хора от Европа в полза на САЩ и Китай .  Може ли Европа да има изкуствен интелект при наличие на зелени политики в..

публикувано на 02.01.25 в 10:13

Заплаха ли е старостилната църква за БПЦ?

В предаването "12+4" богословът проф. Иван Желев посочи, че тук въпросът е защо точно сега е реагирал Върховният касационен съд . " Българската православна църква е "запазена марка" . Не може всеки да се нарича православен и да се нарича различен от БПЦ. Притеснителното е, че сега всеки може да започне да си регистрира някаква православна..

публикувано на 31.12.24 в 15:02