"Видяхме един нормален протест с кауза, която дори да не споделя огромното мнозинство от българите, все пак трябва да се чуе. Протест, който прерасна, както обикновено, когато се позволява такъв протест около Народното събрание, в опит на определена група да влезе в парламента. Нищо ново, но е време вече да се научим от опита си".
Това коментира пред БНР доц. Светослав Малинов, ръководител на катедра "Политология" в Софийския университет.
По думите му един конкретен проблем, свързан с публичното здраве, се превръща в източник на политически дивиденти:
"Това се прави съзнателно, цинично. Фактът, че една партия засега упражнява този неприятен монопол върху тези настроения, трябва да бъде признат от всички, включително и от медиите".
В предаването "12+3" доц. Малинов допълни, че огромното мнозинство от българите трябва да се съсредоточи върху новия план за борба с коронавируса, който ще представи правителството, и той да бъде прегледан от експертните общности, тъй като има големи възможности за подобрение.
"Не трябва да се поставя в центъра на каквото и да е публично обсъждане искането на тези хора. Те изразиха исканията си, аргументите си. Оттук нататък ние да видим какви мерки ще въвеждаме и как ще подобрим състоянието си. Мерки, които взимат съседни на нас страни, са доста строги... Правителството не само не трябва да отстъпва, но да направи нововъведения. Съсредоточаването върху възрастните хора като най-уязвима група трябва да е приоритет. Според мен социалната цена, че не искаш да се ваксинираш, трябва да е по-висока и да не се плаща от другите".
Той подчерта, че чуването на гласа на тези, които са против ваксинирането и мерките, не означава, че те ще взимат решенията вместо нас:
"Огромното мнозинство разбира нуждата от мерки и от зелен сертификат. То трябва да дебатира помежду си кои мерки и докъде да се стигне с тях. Идеята за отмяна за мерките е абсурдна. И съм сигурен, че с това са съгласни дори част от разумните, но напълно лицемерни политици от "Възраждане".
Интервюто с доц. Светослав Малинов можете да чуете в звуковия файл.
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..