Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиерът определи като "огромен успех" посещението си в Скопие

ГЕРБ, ДБ и "Възраждане" обаче не споделят оценката на премиера по отношение на визитата

| обновено на 19.01.22 в 18:14
Премиерът Кирил Петков пристига в НС за клетвата на президента – 19 януари 2022 г.
Снимка: БГНЕС

Премиерът Кирил Петков определи като "огромен успех" вчерашното си посещение в Северна Македония. Като акцент той открои нотата, с която Скопие уверява ООН, че няма териториални претенции към България:

„Тази нота се е говорила - говорила, преговаряла се е. И ние, само защото направихме нов подход, с конструктивния подход, с говорене, с отиване там, я получихме. Тука всъщност трябва да се разбере, че вчера всъщност беше огромен успех това, което направихме. Сега имаме още много работа да вършим".

От опозицията обаче не споделят оценката на премиера за посещението му в Скопие.

Като "прибързано" го определи заместник-председателят на ГЕРБ Даниел Митов и заподозря скрити договорки:

"Според мен трябваше първо премиерът Петков да отиде или в Брюксел, или във Вашингтон, може би и на двете места, за да изясни категорично българската позиция и да потърси най-вече в Европейската комисия съдействие и подкрепа.

Второ, нотите, които бяха изпратени и обявени вчера, не са нищо ново. Въпросът е какво са получили в замяна, никой не ни казва. Очевидно има някакъв скрит дневен ред, който българското правителство не казва нито на парламента, нито на българското общество".

Посещението в Македония е жест на добра воля, който се надяваме да бъде разчетен правилно, макар досега това рядко да се е случвало, коментира съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов:

"Очевидно е, че българската позиция ще трябва да търси нови начини да активизира диалога, така че да се стигне до резултат. Трябва да си даваме сметка, че нашата позиция по отношение на Македония и този проблем са далеч от своето решение".

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов също се усъмни в добронамереността на македонската страна:

"Очевидно е, че Македония няма да отстъпи. И когато ние покажем с добронамерени стъпки, че искаме да разрешим някакви проблеми, които между другото са създадени не от нас, а от отсрещната страна, това се възприема, не като проява на добра воля, а като проява на слабост. И аз още на Консултативния съвет по национална сигурност заявих това нещо на министър-председателя, че в преговорите с македонската страна ние трябва да бъдем твърди".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският патриарх Даниил се помоли за загиналите и пострадалите при пожара в РС Македония

Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Даниил отслужи днес трисагий (кратка заупокойна молитва - бел.ред.) за загиналите в трагичния инцидент в Кочани, Република Северна Македония, в митрополитския катедрален храм "Св. вмчца Неделя". На службата присъства посланикът на Република Северна Македония в България Агнеза Руси. След..

публикувано на 17.03.25 в 21:18
Дейвид Лами

Британският външен министър се обърна задочно към руския президент

На фона на оптимистични изявления от Вашингтон, че страните в конфликта в Украйна никога не са били по-близо до примирие, британският външен министър Дейвид Лами заяви в Камарата на общините, че не вижда признаци руският президент Владимир Путин да се съгласи с предложението за прекратяване на огъня.  Тръмп планира да обсъди по телефона с Путин..

публикувано на 17.03.25 в 21:06
Снимката и илюстративна, архив.

След като лодка със сирийци се преобърна край Кипър: 2 души са спасени, открити са 7 тела

Мащабна спасителна операция се провежда от днес на обед от кипърските власти след преобръщане на лодка с мигранти извън териториалните води на страната, край югоизточния бряг на острова. Предполага се, че на борда ѝ са се намирали 21 души от Сирия. До момента само двама са оцелелите. Спасителните действия се извършват в район на около 30 морски мили от..

публикувано на 17.03.25 в 20:53

"Ауди" ще съкрати 7500 работни позиции в Германия до края на 2029 г.

Германският производител на луксозни автомобили "Ауди" (Audi) ще съкрати 7500 работни позиции в Германия до края на 2029 година. Това се посочва в съвместно съобщение на компанията и на работническия съвет на заетите в нейното германско подразделение, предаде Ройтерс. Съкращенията ще обхванат предимно административното и развойното звено на компанията...

публикувано на 17.03.25 в 20:33

Младежи от РСМ се наложи да пренощуват в София, за да дарят кръв в "Пирогов"

10 младежи от Северна Македония не успяха тази вечер да дарят кръв в София за настанените там пострадали при пожара в дискотеката в Кочани. Тежко остава състоянието на приетите за лечение у нас 14 пострадали в пожара в Кочани Пътувалите от Щип млади хора завариха привечер палатката на БЧК пред "Пирогов" пуста.  Десетимата младежи ще останат..

публикувано на 17.03.25 в 20:11
Управителят на ВиК - Ямбол Христина Микуцева

Напрежение в Ямбол, искат оставката на управителя на ВиК

Управителят на ВиК дружеството в Ямбол Христина Микуцева е готова да подаде оставка при условие, че кметовете на петте общини в областта я поискат. Преди дни жители и кметове на над 40 села от община Тунджа протестираха пред сградата на ВиК-дружеството с настояване за справяне с проблемите с безводието. Селата на община Тунджа..

публикувано на 17.03.25 в 19:55

И в Плевен протестираха срещу зверствата над животни

Десетки плевенчани се събраха на протест пред Съдебната палата в града тази вечер. Те настояват за строги присъди срещу хората, които упражняват насилие над животни. Три обвинения са повдигнати срещу Габриела Сашова и Красимир Георгиев, измъчвали животни "До живот“, това скандираха събралите се предимно млади хора пред Съдебната..

публикувано на 17.03.25 в 19:41