Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Под повърхността на конфликта Русия - НАТО

Илюстрация: Алами/Ройтерс

Избистря ли се позицията на България по конфликта между НАТО и Русия заради Украйна? След Съвета по сигурността при премиера и преди извънредното заседание в Народното събрание предаването „Преди всички“ събра няколко гледни точки. 

Не можем да приемем преразглеждане на системата на европейската сигурност, както иска Русия, казва Йордан Божилов, председател на Софийския форум за сигурност, дългогодишен служител на Министерството на отбраната и бивш началник на политическия кабинет на министъра на отбраната (2010-2013 г.)

Решението на Министерския съвет е много закъсняло, отбелязва Божилов.

„Вече имаме почти 1 месец напрежение на нашите граници.“

Експертът апелира „много бързо да се създаде ситуационен център“, който да следи всички аспекти на конфликта. 

Появи се разнобой в самото правителство - в такава ситуация някои изявления и изказвания са насочени към българската публика, но отекват и навън, коментира Йордан Божилов.

2014 година след анексирането на Крим се създадоха на практика условия за гражданска война, която се разрази, припомня Божилов. Според него към днешна дата ситуацията е коренно различна.

Украйна е много по-подготвена да се защити сама.“

Генералният сектерат на НАТО Йенс Столтенберг  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Една от целите на Русия е да разедини НАТО и ЕС, за да не могат да вземат решения, подчертава Йордан Божилов.

Според него решение на МС ще даде мандат на нашите представители в органите на НАТО.

Ако нямат мандат, ще седят и ще гледат и ще слушат. Ако имат мандат, могат да защитят интереса на България там.“

Разногласията у нас за конфликта Русия – НАТО са видими в Брюксел, коментира пред БНР евродепутатът Илхан Кючюк. Премиер и министър не могат да изразяват лични позиции, а само държавнически, твърди той.

Според Кючюк стратегическият ни избор е „ясен и обоснован“.

Нашият път е ясен – той е с НАТО и ЕС, без да отрича добрите отношения с Руската федерация.“

Британското посолство в Киев, 24 януари 2022 г. Лондон обяви, че изтегля свои дипломатически представители от украинската столица, заради опасения от ескалация на конфликта.  Снимка: ЕПА/БГНЕС

НАТО трябва да търси защитни механизми, без това да означава непременно война, казва Илхан Кючюк.

Дипломацията никога няма точка, винаги има запетая.“

Разговорът с Русия никога не е бил лесен, изтъква Кючюк.

„Определено не е възможно да се върнем към 1997 г. Европа е различна“, смята евродепутатът и допълва:

„Никой не иска война. Всеки иска спокойствие, особено в сложен район като нашия – Черноморието.“

Държавите в ЕС имат различна чувствителност спрямо Русия, допълва Илхан Кючюк.

„България е много зависима енергийно от Русия и това се знае от много време. Ако има реален конфликт, той ще има такова отношение към България специално. Цяла Европа всъщност е зависима от Русия“, напомня проф. Димитър Димитров, ректор на УНСС и ръководител на Катедра “Национална и регионална сигурност”, член на мрежата от експерти на Стокхолмския институт за изследване на проблемите на мира. 

Сега говорим за хибридна война. Война през януари на нашия континент никога не започва, отбелязва Димитров.

Руският президент Владимир Путин  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Имаме класическа хибридна война. Малко трябва да бъдем по-спокойни.“

Във връзка с евентуалните икономически санкции спрямо Москва проф. Димитров изтъква, че те невинаги са най-ефективният инструмент върху политиката на дадена държава.

Снимка: архив

„Русия след 2014 г. е в режим на санкции в много отношения. Те въведоха контрасанкции. Този момент със санкциите трябва да бъде сериозно преосмислен.“

Трябва да се намери политическо решение, което да удовлетвори интересите на двете страни в областта на сигурността, обобщава Димитър Димитров.

Трите гледни точки чуйте в звуковите файлове. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира средства за пострадалите. Той започна разказа си преди 3 дни във Фейсбук така: "През 2020 г. бях..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има..

публикувано на 22.07.24 в 14:30

Д-р Кремена Пармакова: При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б

При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б, независимо на кой континент се намира избраната дестинация. Това обясни в интервю за БНР д-р Кремена Пармакова, началник на отдел "Надзор на заразните болести" в здравното министерство. Комбинираната ваксина срещу двата вируса се открива най-трудно в аптеките у нас , показа..

публикувано на 22.07.24 в 09:38

Кой и кога ще угаси политическите пожари?

Цялото интервю слушайте и в звуковия файл.

публикувано на 21.07.24 в 12:38

Мартен Волтеринк за изборите в Европа и САЩ: Удобни лъжи и неудобни истини

Изображението на окървавеното лице на Доналд Тръмп, вдигнал победоносно юмрук на фона на американското знаме, докато охраната му го извежда след опита за покушение срещу него се превърна в символ на кампанията му за връщане в Белия дом.  Не закъсняха и карикатурите за случилото се, както и тези за все по-неубедително представящия се конкурент..

публикувано на 20.07.24 в 10:35