Избистря ли се позицията на България по конфликта между НАТО и Русия заради Украйна? След Съвета по сигурността при премиера и преди извънредното заседание в Народното събрание предаването „Преди всички“ събра няколко гледни точки.
Решението на Министерския съвет е много закъсняло, отбелязва Божилов.
„Вече имаме почти 1 месец напрежение на нашите граници.“
Експертът апелира „много бързо да се създаде ситуационен център“, който да следи всички аспекти на конфликта.
Появи се разнобой в самото правителство - в такава ситуация някои изявления и изказвания са насочени към българската публика, но отекват и навън, коментира Йордан Божилов.
2014 година след анексирането на Крим се създадоха на практика условия за гражданска война, която се разрази, припомня Божилов. Според него към днешна дата ситуацията е коренно различна.
„Украйна е много по-подготвена да се защити сама.“
Една от целите на Русия е да разедини НАТО и ЕС, за да не могат да вземат решения, подчертава Йордан Божилов.
Според него решение на МС ще даде мандат на нашите представители в органите на НАТО.
„Ако нямат мандат, ще седят и ще гледат и ще слушат. Ако имат мандат, могат да защитят интереса на България там.“
Според Кючюк стратегическият ни избор е „ясен и обоснован“.
„Нашият път е ясен – той е с НАТО и ЕС, без да отрича добрите отношения с Руската федерация.“
НАТО трябва да търси защитни механизми, без това да означава непременно война, казва Илхан Кючюк.
„Дипломацията никога няма точка, винаги има запетая.“
Разговорът с Русия никога не е бил лесен, изтъква Кючюк.
„Определено не е възможно да се върнем към 1997 г. Европа е различна“, смята евродепутатът и допълва:
„Никой не иска война. Всеки иска спокойствие, особено в сложен район като нашия – Черноморието.“
Държавите в ЕС имат различна чувствителност спрямо Русия, допълва Илхан Кючюк.
Сега говорим за хибридна война. Война през януари на нашия континент никога не започва, отбелязва Димитров.
„Имаме класическа хибридна война. Малко трябва да бъдем по-спокойни.“
Във връзка с евентуалните икономически санкции спрямо Москва проф. Димитров изтъква, че те невинаги са най-ефективният инструмент върху политиката на дадена държава.
„Русия след 2014 г. е в режим на санкции в много отношения. Те въведоха контрасанкции. Този момент със санкциите трябва да бъде сериозно преосмислен.“
Трябва да се намери политическо решение, което да удовлетвори интересите на двете страни в областта на сигурността, обобщава Димитър Димитров.
Трите гледни точки чуйте в звуковите файлове.
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
"Нещата са набрали скорост заради глобалните настроения . Български политици, които имат история с атаки срещу медии, с овладяване на медии и..
"ВСС трябваше отдавна да открие нова процедура за избор на членове от професионалните квоти. Хубаво е, че Народното събрание най-после започна да..