Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преброени ли са дните на зеления сертификат

Снимка: БГНЕС

Преброени ли са дните на зеления сертификат? Този въпрос възникна след разнопосочното говорене на политици и експерти. Въпросът стана особено актуален вчера, когато бяха споменати и няколко срока, поставиха се нови условия и се оспориха поети ангажименти. 

Още въвеждането му зеленият сертификат раздели обществото на две - групите „за“ и „против“ докрай останаха непримирими. Противниците му дори направиха опит да щурмуват парламента, за да приключат със сертификата и сертифициралите го. Това се случи на 12 януари, а организатор на протеста беше партия „Възраждане“.

БГНЕС

„Това, което имаме в момента, е един здравен фашизъм“, подчерта по време на протеста Цончо Ганев от „Възраждане“.

Само 5 дни преди това Народното събрание беше гласувало зеленият сертификат да стане задължителен и за депутатите. Правило, което не проработи, защото народните представители се възползваха от правото си да не могат да бъдат спирани от никого.

„Това е нещо, което нарушава правата на милиони българи и аз не искам да съм с нищо по-различен от тях“, коментира лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов, който призова хората „да не изпълняват тези антиконституционни решения, които насаждат дискриминация и разделение в обществото“.

До сградата на парламента беше разположена мобилна лаборатория за тестове. Снимка: БГНЕС

„Всичко, което до момента се случва, показва, че нито една от тези мерки, които се предприемат, реално не вършат никаква работа. Вирусът се разпространява независимо от това дали носите маска или не, дали имате 3 ваксини, 6 ваксини, 5 ваксини или колкото си прецените, или имате амулет под формата на зелен сертификат“, смята Тошко Йорданов, председател на парламентарната група на ИТН, другите противници на сертификата.

За да спре ескалацията на напрежение премиерът Кирил Петков инициира работна група, която да обсъжда зеления сертификат, ваксинацията и мерките. Но и тя не проработи - заради спор дали заседанията й да се излъчват на живо в социалната мрежа.

Вчера спорът „за“ и „против“ получи ново гориво за разпалване на страстите. Първо шпаги кръстосаха експертите, гостуващи по едно и също време в сутрешни блокове, загрижени, но на различно мнение.

Снимка: БГНЕС

Съветникът на премиера по Covid въпросите проф. Радка Аргирова, ръководител на работната група, постави краен срок:

„Зеленият сертификат за България (защото за Европа ще продължи още) ще бъде необходим, предполагам, още около един месец, не повече.“

„Не трябва да отпада“, категоричен е главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Според него сертификатът осигурява безопасна среда. При приемливи нива на ваксинация и намалени смъртност и заболеваемост, зеленият сертификат ще е изиграл своята роля и ще се махне, уверява Кунчев.

Снимка: БГНЕС

Разнобоят продължи и в парламента. Костадин Костадинов съобщи, че в телефонен разговор е получил уверение лично от премиера Кирил Петков, че сертификатът ще отпадне:

„Той каза по някое време април, аз му казах, че трябва да стане по някое време този месец. Гледам, че явно търсят път да се срещнем по средата – март.“

Костадинов пита и кой ще поеме отговорността за нанесените огромни загуби на българските предприемачи и граждани.

Последва опровержение от Кирил Петков:

„Никакви ангажименти не са поемани от никой. Единственото нещо, което до този момент аз съм казал за зеления сертификат, и това го мислим сериозно, е че при високи нива на ваксинация - над 60%, или при падане на броя на интензивните легла на 5% от общия брой на интензивните легла, които да са свързани с Covid, при тези два критерия, аз вярвам, че зеленият сертификат трябва да отпадне, защото тогава вече сме извън кризата.“

Петков все пак поиска да чуе и мнението на работната група.

Изненадващо към искането за премахване на сертификата се присъединиха и бившите управляващи от ГЕРБ, негови доскорошни най-яростни поддръжници. В изявление в кулоарите на парламента те обявиха, че ще подкрепят намерението на „Възраждане“ да бъде сезиран Конституционният съд заради изискването за зелен сертификат за достъп до сградите на Народното събрание. Бившият здравен министър Костадин Ангелов представи мотивите:

Ние не сме против зеления сертификат, ние сме против побългарения вариант за зелен сертификат. По този начин, когато падне зеленият сертификат, търговията и търсенето на фалшиви зелени сертификати ще спре. Т.е. ние ще свършим работата на МВР.“

Чуйте различните мнения в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

обновено на 26.05.24 в 04:21