Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Поезията прави така, че да бъде място за катарзис, място за памет"

Пламен Дойнов: Ние сме склонни да се влюбваме в диктатора

Диктаторите се грижат новата политическа поезия да не остарява, казва ректорът на НБУ

Пламен Дойнов
Снимка: БГНЕС

"Около истината винаги ще има спорове. Винаги ще се твърди, че има различни гледни точки, много истини и че тя в крайна степен е особен вид дори реторическа конструкция. Големият въпрос е, когато изричаш истината и когато си мислиш, че я изричаш или показваш, защо го правиш. В името на какво се изрича тази твоя истина, която мислиш, че е обща." Това каза в интервю в предаването "Хоризонт до обед" на БНР Пламен Дойнов, поет, литературен критик и ректор на Нов български университет.

"Истината е толкова по-силна, колкото повече служи на стойността на човешкия живот и човешката свобода", смята Дойнов, чиято книга "Влюбване в диктатора" ще има театрализирано представяне днес в НБУ.

"Ние сме склонни да се влюбваме в диктатора, да изпадаме във възхищение пред насилническите личности. Въобще насилническата природа някак си ни упоява. Много обичаме някой да удари по масата и да разгони по-несигурните или по-колебливите хора, да внесе ред в собствените ни мисли, които иначе са потънали в колебания и страхове."

Книгата е от 2020 година, а диктаторите се грижат новата политическа поезия да не остарява, да ѝ внасят нова и нова сила, коментира Пламен Дойнов.

"Има една повторителност на нашите заслепения. Буквално патоса на това влюбване и възхищение от насилническите натури аз го черпя от добрите стари традиции на соцреалистическата поезия, с дълбоки корени и в руската, и в българската, въобще в източноевропейската поезия."

"Интересува ме драмата в сблъсъка между политическо и интимно", сподели още Дойнов, който намира вдъхновение в "късите съединения между публично и частно".

"Не знам дали знаем кое е добро или зло, но знам, че поезията чрез мощта на своето изричане, чрез своите метафори, чрез създаването на една друга реалност създава истински драматично пространство, в което сблъсква тези неща. Поезията прави така, че да бъде място за катарзис, място за памет, дори за тези, които не са преживели тази реалност."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00

Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти откри изложба във Враца

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..

публикувано на 15.12.24 в 07:37

Детско-юношеският ансамбъл "Нашенчета" отбеляза 65 години от създаването си

В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..

публикувано на 15.12.24 в 07:06

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..

обновено на 12.12.24 в 19:04
 Ния Иванова, Никола Стоянов-Ник, Диан Илиев и Борис Лапшов

Приятелите на Дени за Фондация "Денислав Тодоров" и за каузата да развиваш таланта си

В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..

публикувано на 12.12.24 в 15:55
Проф. Владимир Аврамов

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..

публикувано на 11.12.24 в 18:23

"Чудото на Витлеем" - музикален спектакъл в НДК

На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем".  Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..

публикувано на 11.12.24 в 17:15