Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Липсата на национален регистър за дадените разрешения за СРС е голям проблем"

Какво ще се случи с архивите за СРС след закриването на спецправосъдието

Съдия Пламен Панайотов: Може да се допусне подслушване над нормативно определените максимални срокове

Пламен Панайотов
Снимка: БГНЕС

В поправките на Закона за съдебната власт липсва регламентация относно архива на издадените разрешения за специални разузнавателни средства. Това обясни в интервю за БНР заместник-председателят на Специализирания наказателен съд съдия Пламен Панайотов. По думите му липсва и регламентация относно висящите преписки.

Към момента т.нар. активни преписки са над 20 хиляди, по всяка от тези преписки върви кореспонденция, уточни Панайотов.

"Създава се огромна опасност и за висящите преписки, тъй като има много неясноти, свързани със сроковете, в които текат СРС. Дали след влизане на закона в сила (за закриване на спецправосъдието – бел. ред.)следва да продължи прилагането по дадени вече разрешения от Специализирания наказателен съд или те автоматично следва да се прекратят", коментира Панайотов в предаването "Преди всички".

До 27 юли, когато спецсъдилищата ще прекратят дейността си според приетото законодателство, те ще продължават да разглеждат нови искания за разрешение за използване на СРС, поясни съдията.

Според Панайотов по време на разглеждането на законовите промени за закриването на специализираното правосъдие е преобладавало политическото говорене и не са били разгледани детайлите.

"Липсата на национален регистър за дадените разрешения за СРС е голям проблем. Липсата на този регистър и липсата на указания как ще се реагира при тази сменена вече компетентност създава опасност за нарушаване драстично на правата на българските граждани. Може да се допусне подслушване над нормативно определените максимални срокове", предупреди Пламен Панайотов.

Създава се опасност "за даване на огромен брой незаконосъобразни разрешения, извън сроковете", категоричен е той. 

Какво ще се случи със стотиците томове архиви със закриването на специализираното правосъдие - днес проблемът ще бъде обсъждан на заседание на Гражданския съвет на Висшия съдебен съвет.

Цялото интервю по темата слушайте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Белишки: Мит е, че през летните месеци има бум на домови кражби

1679 са извършените домови кражби на територията на цялата страна за първите 6 месеца на тази година . Това обяви пред БНР Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция".  За сравнение той посочи, че за същия период на миналата година те са били 2018. " Имаме намаление на регистрираните престъпления с 16% , което е около 340 случая..

публикувано на 25.07.24 в 15:28

ГИТ: Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава

Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава , заяви пред БНР Димитър Маджаров от Дирекция "Трудова мобилност" в Главната инспекция по труда. "В случай, че българите сключат договор директно с работодател в чуждата държава, правомощията на Инспекцията по труда са ограничени единствено до подаване на сигнали до..

публикувано на 25.07.24 в 14:57
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира средства за пострадалите. Той започна разказа си преди 3 дни във Фейсбук така: "През 2020 г. бях..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има..

публикувано на 22.07.24 в 14:30

Д-р Кремена Пармакова: При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б

При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б, независимо на кой континент се намира избраната дестинация. Това обясни в интервю за БНР д-р Кремена Пармакова, началник на отдел "Надзор на заразните болести" в здравното министерство. Комбинираната ваксина срещу двата вируса се открива най-трудно в аптеките у нас , показа..

публикувано на 22.07.24 в 09:38