Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Миролюба Бенатова: Изненадах се, че вече сме на 91-о място по свобода на словото

Миролюба Бенатова
Снимка: Добрина Карамболова, БНР

Анна Цолова, Миролюба Бенатова, Дарина Сарелска и Благой Момчилов се завръщат в Нов български университет с втори Мастър клас.

След изключителния успех на първото издание на майсторския клас за разказване на визуални истории, емблематичните журналисти с дългогодишен опит в телевизионната индустрия са готови за втория випуск курсисти, които ще се обучават в Радио-телевизионния център на НБУ.

"Ние сме част от този майсторски клас, за да споделим нашия опит, да помогнем на записалите се в курса да започнат да се справят по-добре дори със собствените си телефони, да започнат да виждат реалността около себе си по различен начин, да ги запалим да виждат като оператори, да им помогнем да посмеят да започнат да гледат така". Това поясни в интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" журналистката Миролюба Бенатова:

"Дори най-плахите, най-неуверените, за които заставането пред камера е чуждо на натурите им, дори и те се осмелиха, даже накрая вече им стана и приятно, защото има и такива упражнения, освен да снимат, да представят и себе си пред камера. Наистина това е много предизвикателно за много хора и понеже аз съм била такъв човек, никога не съм искал да бъда пред камера, знам колко време ми отне, за да заставам и да казвам няколко думи, а не просто моите герои да разказват историята".

Миролюба Бенатова коментира и новината, че България се изкачва с 21 места в годишния Индекс за свободата на словото на организацията "Репортери без граници":

"Изненадах се, че вече сме на 91-во място, а не на 112-то по свобода на медиите според годишната класация на "Репортери без граници". За последен път страната ни е била под стотното място през 2013 година. За мен 2013 година никога не е била символ на свобода на словото, така че в този смисъл не виждам никаква победа, така че е въпрос на гледна точка. До каква степен политиците приемат да участват в наши предавания за мен е някакъв знак дали нещо се е променило или не. Моето усещане е, че липсва чак такова подобрение".

"Хубаво е когато тенденциите станат нещо устойчиво във времето, така че за мен лично би било интересно колко устойчиво ще е това 91-во място по свобода на словото в света", посочи пред БНР доц. Кристиян Постаджиян, декан на Бакалавърския факултет на НБУ:

Кристиян Постаджиян

"Безспорно всички ние трябва да работим и това не е въпрос, свързан само с журналистите, но и с университетите с това да създаваме достатъчно високи критерии за това какво е свобода на словото и как може да я постигаме. Мисля, че точно в тази посока е и една от задачите на майсторския видео клас".

Доц. Кристиян Постаджиян подчерта, че местата за Майсторския клас са ограничени:
"Ранното записване е до 12 май и аз насърчавам всеки, който има интерес към този курс по Video Storytelling да избърза и да се запише, тъй като интересът е голям".

Цялото интервю с Миролюба Бенатова и доц. Кристиян Постаджиян можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04