Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Миролюба Бенатова: Изненадах се, че вече сме на 91-о място по свобода на словото

Миролюба Бенатова
Снимка: Добрина Карамболова, БНР

Анна Цолова, Миролюба Бенатова, Дарина Сарелска и Благой Момчилов се завръщат в Нов български университет с втори Мастър клас.

След изключителния успех на първото издание на майсторския клас за разказване на визуални истории, емблематичните журналисти с дългогодишен опит в телевизионната индустрия са готови за втория випуск курсисти, които ще се обучават в Радио-телевизионния център на НБУ.

"Ние сме част от този майсторски клас, за да споделим нашия опит, да помогнем на записалите се в курса да започнат да се справят по-добре дори със собствените си телефони, да започнат да виждат реалността около себе си по различен начин, да ги запалим да виждат като оператори, да им помогнем да посмеят да започнат да гледат така". Това поясни в интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" журналистката Миролюба Бенатова:

"Дори най-плахите, най-неуверените, за които заставането пред камера е чуждо на натурите им, дори и те се осмелиха, даже накрая вече им стана и приятно, защото има и такива упражнения, освен да снимат, да представят и себе си пред камера. Наистина това е много предизвикателно за много хора и понеже аз съм била такъв човек, никога не съм искал да бъда пред камера, знам колко време ми отне, за да заставам и да казвам няколко думи, а не просто моите герои да разказват историята".

Миролюба Бенатова коментира и новината, че България се изкачва с 21 места в годишния Индекс за свободата на словото на организацията "Репортери без граници":

"Изненадах се, че вече сме на 91-во място, а не на 112-то по свобода на медиите според годишната класация на "Репортери без граници". За последен път страната ни е била под стотното място през 2013 година. За мен 2013 година никога не е била символ на свобода на словото, така че в този смисъл не виждам никаква победа, така че е въпрос на гледна точка. До каква степен политиците приемат да участват в наши предавания за мен е някакъв знак дали нещо се е променило или не. Моето усещане е, че липсва чак такова подобрение".

"Хубаво е когато тенденциите станат нещо устойчиво във времето, така че за мен лично би било интересно колко устойчиво ще е това 91-во място по свобода на словото в света", посочи пред БНР доц. Кристиян Постаджиян, декан на Бакалавърския факултет на НБУ:

Кристиян Постаджиян

"Безспорно всички ние трябва да работим и това не е въпрос, свързан само с журналистите, но и с университетите с това да създаваме достатъчно високи критерии за това какво е свобода на словото и как може да я постигаме. Мисля, че точно в тази посока е и една от задачите на майсторския видео клас".

Доц. Кристиян Постаджиян подчерта, че местата за Майсторския клас са ограничени:
"Ранното записване е до 12 май и аз насърчавам всеки, който има интерес към този курс по Video Storytelling да избърза и да се запише, тъй като интересът е голям".

Цялото интервю с Миролюба Бенатова и доц. Кристиян Постаджиян можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

54 години празнува днес програма "Хоризонт" на БНР

Директорът на Българското неделно училище "Св.св. Кирил и Методий" в Барселона Стоянка Колева е редовен слушател на програма "Хоризонт" на Българското национално радио. Дори и на хиляди километри от България, тя продължава да се информира за събитията в България и по света от новините и предаванията на радиото. С нея разговаря кореспондентът ни..

публикувано на 04.01.25 в 06:00

Космическото миньорство - фантастика или реален бизнес

2025 година може да се окаже сред важните за една нова сфера от бизнеса - търсенето на редки метали в астероидите. Нямаше да обърнем внимание на тази тема, ако и в България за първи път тя не беше поставена на студенти от Физическия факултет на Софийския университет. В резултат на това там вече има и написана дипломна работа по космическо..

публикувано на 03.01.25 в 16:11

Нова година на свещи. В Ловешко се надяват през 2025-а да имат ток

Хората в Ловешко очакват през новата година да нямат проблеми с тока. За тях в момента това е най-важното, след като някои посрещнаха Новата 2025 г. без ток и на студено. Падналият сняг прекъсна електрозахранването на много места в областта. Освен местните жители, потърпевши бяха и много туристи, изпълнили хотелите, къщите за гости и ресторантите в..

публикувано на 03.01.25 в 13:16

Екатерина Атанасова: Бавният туризъм е възможността да се позиционираме на световната туристическа карта

Бавният туризъм е алтернативата на масовото тичане по туристически обекти и забързания живот . Това е цялостна концепция за пълноценна почивка, лишена от динамиката и стреса на масовия туризъм чрез забавяне на темпото и наслаждаване на малките удоволствия, избягвайки големите курорти.  Тази идея у нас прави своите първи стъпки , посочи пред БНР..

публикувано на 03.01.25 в 10:34

Евгений Орашъков: Цената на земеделската земя се понижава

Цената на земеделската земя в България се понижава. Това заяви пред Евгений Орашъков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи. Той уточни, че това са данни от техните наблюдения на пазара, а официалната статистика за 2024 г. предстои да излезе.  "Колко точно е понижението - трудно може да се обобщи. На места..

публикувано на 03.01.25 в 09:44

1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица

1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица . Това съобщи за БНР Христина Клисурова от спасителния център на "Зелени Балкани". 31 са пострадалите живи птици, открити от доброволци, като над 50% от тях са с трайни увреждания и няма да могат да бъдат върнати в природата , уточни тя. Според аутопсията, става дума за..

публикувано на 03.01.25 в 08:02
Димитър Главчев

Кабинетът предлага до края на март да е в сила законът, който трябва да замени редовен бюджет

Служебният кабинет предлага до края на март да е в сила законът за извършване на разходите и събиране на приходите, който трябва да замени редовен бюджет. Това става ясно от публикувания на сайта на Народното събрание законопроект, показа проверка на БНР. В него се уреждат приоритетите при плащанията от държавната хазна, както вече бе анонсирано от..

публикувано на 02.01.25 в 12:08