Грижата за хората, избягали от войната, се превръща в нарастващ проблем, а доброволчеството е на изчерпване.
В зимния курорт Банско бежанците вече са близо 20 процента от местното население.
Въпреки че десетки хотелиери в Банско декларираха готовност да настанят бежанците и да им осигурят работа, към момента решение няма. Потокът от търсещи подслон обаче не спира. Местата за настаняване са на изчерпване, казва пред БНР Анна Бангеева, която преди годиниидва от Киев истава разложка снаха. Тя е била инженер в гражданската авиацияна Украйна, има и собствен бизнес, унищоженот бомбардировките.
От началото на бежанската вълна Бангеева елокомотивът в доброволческия център в Банско. Занимава се с всичко - документи, комуникация с институции, настаняване, дарения, изхранване. Най-важната ѝ грижа е за десетте бебета и бъдещите майки, за които медицинската грижа не може още дълго да е безплатна. Неизвестността обаче е основният проблем, с който не може да се справи.
Около 1500 души са настанени в района на Банско, казва Анна. По думите ѝ в малки хотели все още се намират места.
"Наши съграждани, настанени в хотели, получават уведомления, че трябва да напуснат и да бъдат преместени в лагер за бежанци, в социални центрове. Ако няма продължение на програмата, трябва да съберем поне 800 човека от Банско и някъде да ги караме. Къде, не знам. Очакваме финалното решение."
За Анна Бангеева най-добрият вариант е програмата за настаняване на бежанците да бъде продължена. Има много хора без средства, допълва тя и дава пример с пенсионери, които са пристигнали с евакуационни автобуси и нямат възможност тук да получават пенсиите си.
Бангеева признава, че ресурсът на доброволците е ограничен. Тя изразява разбиране, че съпричастността с времето намалява.
Всички бежанци в Банско са заявили готовност да работят каквото и да е,за да могат сами да поемат разходите си. Хотелите също имат нужда от персонал. Сред бежанците има и висококвалифицирани специалисти, които работят за международни компании от IT сектора.
Сред украинските бежанци, настанени в Банско, има и немалко медицински специалисти, които могатда запълнят болезнения дефицит втази сфера или поне да имат условия да помагат на своите сънародници, смята Анна.
"Те имат диплома, трудов стаж, опит. Не знаят езика, но могат много бързо да се включат в работата."
Анна Бангеева мечтае за дните, в които всички бежанци ще се върнат обратно в родината и "като пчелички ще изградят дома си отново".
"Народът ни е много трудолюбив и много държи на земята си."
Чуйте повече по темата в звуковия файл.Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Обществено недоволство предизвика новината, че сградата на "Балкантон" в квартал "Лагера" в София ще бъде съборена, а на нейно място ще бъде изграден административно-жилищен комплекс. На протест пред емблематичната сграда граждани настояха тя да бъде запазена, а представител на собствениците обяви, че събаряне няма да има. "Самата сграда..
На днешния ден се навършват 131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител. Знае се, че Русе е бил любим град на първия ни следосвобожденски монарх - княз Александър Батенберг. Тук за пръв път той стъпва на българска земя, тук се весели с дипломатите от мисиите на европейските страни и намира спокойствие от софийските политически..
Другарят - господин - бай Атанас стои на сигурна позиция: да бъде винаги на власт и нокога във опозиция! Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все..
Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..
Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Няма истинска демокрация, когато нямаш качествено правосъдие , затова няма и сериозни чуждестранни инвестиции. България е красива страна, но като..