Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Русия инвестира в хора, които да взривят собствените си държави"

Мария Спирова: В Източна Европа има изповедна русомания

Българите емигрират в Западна Европа, мразейки Западна Европа, казва журналистът

Мария Спирова
Снимка: Ирина Недева

Възможен ли е български вариант на Брекзит?

"Страшен е този въпрос, но ако има нещо, на което Брекзит ни научи, е, че няма невъзможни неща", каза в предаването "Хоризонт до обед" на БНР журналистът Мария Спирова, която работи в лондонско юридическо издателство.

"През 2014 година, когато пазарът на Великобритания се отвори за българи и румънци, на никого във Великобритания през ум не му минаваше да излиза от ЕС. Не беше на дневен ред. Всички живееха в хармония със статуквото. Това в рамките на около година и половина интензивно се обърна, благодарение на една невероятно мощна кампания за замяна на реалността с това, което говорещи глави крещяха върху публиката от всички медии."

"В рамките на около две години се случи магическа подмяна на реалността, в която ЕС хармонично служеше на британците да получават нещо като нормални доставки на прясна храна, тъй като Великобритания не е генерален производител на храна, основен за собствената си система, продоволствена, тя разчита основно на внос, 40% от който е от Европейския съюз", разказа Спирова.

Нещо много сходно се случва в България, подчерта журналистът.

"Виждаме една постоянна ретранслация от опорни точки, които тръгват от Фейсбук, след което тези неща се всмукват нагоре в радиа и телевизии и в един момент публиката се оказва бомбардирана от безкраен цикъл от хора, които настояват на налудничави неща. Но понеже настояват на тях безалтернативно почти, накрая реалността избледнява."

Отказът на мнозина в България, които са в журналистическата професия, да бъдат рефери между истината и това, което някой иска ние да мислим,  достигна размери, в които действителността не е разпознаваема за много наши съграждани, коментира Спирова.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Британците наистина автентично, в голямата си част не знаеха какво им носи ЕС. Те живееха в щастливата си имперска действителност, където те сами са господари на света и всички блага са техни. Глобализацията беше техният проблем, защото им показа, че благата не ги генерират те. Българите не живеят в тази обърканост. Повечето от нас осъзнават материалните блага, с които е свързан Европейският съюз и са привързани към тях. Те емигрират в Западна Европа, мразейки Западна Европа."

Според Мария Спирова руската пропаганда много умело експлоатира няколко неща, сред които обговарянето на някои от провалите на Европейския съюз само от враждебни сили, не от самия съюз.

"Има известна натрупана фрустрация, която руската пропаганда умело използва. Когато има компактна група хора, недоволни по различни автентични причини от прехода, който се е случил в по-голямата част от съзнателния им живот, те са уязвими. Въпросът е кой ще се възползва от тази уязвимост."

Паметникът на съветската армия, 9 май 2022 г.   Снимка: БГНЕС

"Партиите, за които говорим в Европа, не са изолационистки. Те са активно, истерично и трепетно проруски. В Източна Европа има много по-сериозна, по-изповедна русомания. Там, където Русия не можеше да манипулира през историята, тя си купуваше власт. Това, което наистина сработи, е, че те имат добър класов анализ – на коя прослойка от обществото какво да кажат, така че да я спечелят веднага. Да се натисне това копче, след което хората са вече сектанти. В Брекзит видяхме точно това – на различните класи беше казано нещото, което ще ги възпламени."

Русия инвестира в хора, които да взривят собствените си държави, изтъкна Спирова, според която у нас това се вижда добре.

"Възраждане" взривява българската държавност сравнително щастливо, без да има вътрешна морална проблематика." 

Може ли да се разпадне Великобритания след изборите в Северна Ирландия?

"В момента ще направят налудното решение да суспендират едностранно части от договора по излизане от ЕС. Това човек, който не иска да му се разпадне държавата, не го прави. Напълно е възможно нетно Северна Ирландия да е губещо предприятие за Великобритания, да ѝ е писнало да финансира Северна Ирландия и да иска тя да е нечий друг проблем. Има и кой да я прибере. Ситуацията в Шотландия не е точно същата, там хората са силно изнервени от Брекзит и как той се отразява на цяла общност, която не го желаеше въобще", коментира Мария Спирова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Татяна Дончева

Татяна Дончева: Отровените отношения в лявото трябва да бъдат преодолени

Събиранията на Бузлуджа са знакови. Бузлуджа този път беше вид лакмус дали процесите, тръгнали между различните леви формации, срещат подкрепа сред левите хора. Това каза пред БНР Татяна Дончева, лидер на "Движение 21", след срещата за ляво обединение в Стара Загора. Призиви от Бузлуджа: Да се обединим Левите хора одобряват тези..

публикувано на 29.07.24 в 08:25

Хеликоптер на ВВС облита района на инцидента в Елин Пелин

Малко преди 9 ч. хеликоптер на Военновъздушните сили започна облитане на района на инцидента в Елин Пелин. Така наречените бронирани военни машини "котки" също влизат в периметъра, вероятно за да направят пореден опит да огледат ситуацията.  По-рано през деня стана ясно, че това не се е случило 2 пъти в изминалите часове след старта на инцидента...

публикувано на 26.07.24 в 09:07

Росен Белишки: Мит е, че през летните месеци има бум на домови кражби

1679 са извършените домови кражби на територията на цялата страна за първите 6 месеца на тази година . Това обяви пред БНР Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция".  За сравнение той посочи, че за същия период на миналата година те са били 2018. " Имаме намаление на регистрираните престъпления с 16% , което е около 340 случая..

публикувано на 25.07.24 в 15:28

ГИТ: Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава

Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава , заяви пред БНР Димитър Маджаров от Дирекция "Трудова мобилност" в Главната инспекция по труда. "В случай, че българите сключат договор директно с работодател в чуждата държава, правомощията на Инспекцията по труда са ограничени единствено до подаване на сигнали до..

публикувано на 25.07.24 в 14:57
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира средства за пострадалите. Той започна разказа си преди 3 дни във Фейсбук така: "През 2020 г. бях..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18