Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поставиха над 300 керамични плочки с перото на Паисий в едноименното училище в Банско

Със серия от събития школото ще отбележи 300-годишнината от рождението на Хилендарския монах

| обновено на 24.05.22 в 14:44
Снимка: Кети Тренчева

ЮНЕСКО включи в списъка си за отбелязване на годишнините на значими личности Паисий Хилендарски, от чието рождение се навършват 300 години. Написаната от него "История славянобългарска" отброява 260 лета.

В родния град на Паисий - Банско, събитията по този повод вече започнаха, но най-вълнуващите от тях са в началното училище, което носи неговото име.

Училището "Св. Паисий" се намира до църквата "Св. Троица" в града. Върху колони на сградата са поставени керамични плочки с изрисувани перописци.

"Решихме да възстановим символичното перо на Паисий", казва директорът на училището Евгения Тренчева.

Евгения Тренчева показва изработените от ученици и учители плочки.  Снимка: Кети Тренчева

"На тези 4 колони се намират 270 плочи с пера, така че след 20 години децата, когато вече са пораснали и дойдат в училище като родители на своите деца, да им покажат перото, което те са изографисали. И още 34 плочи на учителите – всеки по различен начин вижда и усеща перото на св. Паисий Хилендарски."

70 училища от България и по света, които носят името на Паисий, са получили писма от малките потомци на Хилендарския монах.

Снимка: Кети Тренчева

"Изпратихме писма, ръчно написани от децата, под формата на лист от Паисиевата история, до всички училища на територията на България, носещи името на св. Паисий Хилендарски. Това са 46 училища. Проучихме и всички училища – 24 на брой, в света, които също носят това име. В близките дни ще бъде изпратено същото и на тези училища", подчертава Тренчева.

"За мен той действително е светец, който прави едно грандиозно дело. В онези мрачни години на робството е родоначалникът на българското Възраждане. С тази своя малка книжчица той успява да събуди този отчаян народ и да му покаже, че има с какво да се гордее", коментира училищният директор.

Училището ще отбележи 300-годишнината от рождението на Паисий със серия от събития.  Снимка: БГНЕС

Училището в Банско е обявило и конкурс "Аз, Паисий" с амбицията да го превърне в национален.

Новият химн на училището - "Паисиевци", за първи път ще прозвучи именно днес.

Повече чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

обновено на 26.05.24 в 04:21