Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сравнението с крайни похвати от миналото е некоректно, смята заместник-министърът на правосъдието

Борислав Ганчев: Законодателство тип "Магнитски" е нужно, списъците не са основна цел

"Има спор в работната група дали да бъде отделен закон или да бъде промяна в някой от действащите"

Борислав Ганчев
Снимка: Силвия Великова

"Касае се за една доста сложна материя, за да може да се изготви законопроект, който да отговаря на Конституцията и европейското законодателство. Несъмнено е мнението на работната група, че такова законодателство е нужно, защото има опасност за финансовата и икономическа система на държавата." Това каза пред БНР заместник-министърът на правосъдието Борислав Ганчев за работата по българския проект на законодателство тип "Магнитски".

"Основната цел е да запазим тези лица, които контактуват с лицата в списъците и техните дружества. Ефектът би бил върху техните конрагенти, върху лицата, с които те контактуват. Основната цел е не да включим някой в някой списък или да го посочим."

На въпрос ще се преосмисли ли изработването на специален закон на фона на критиките след изтичането на вариант на закон тип "Магнитски", Борислав Ганчев заяви:

"Генерално има спор в работната група дали да бъде отделен закон или да бъде промяна в някой от действащите – например за КПКОНПИ или за мерките срещу изпирането на пари. Този спор е жив и би могло да се вземе друго разрешение."

Ганчев е "за" отделен закон, но уточни, че няма да се налага, ако в работната група надделее мнението за промени в действащото законодателство.

Заместник-министърът на правосъдието акцентира върху предвиждания съдебния контрол и подчерта, че "сравнението с някои крайни похвати от миналото е некоректно дори в този вариант на закона."

Запитан има ли саботаж от някого от работната група с оглед на изтеклата към медиите информация, Борислав Ганчев заяви:

"Не мисля, че става въпрос за някакъв саботаж."

В последните години броят на производствата по несъстоятелност се увеличават, посочи Борислав Ганчев във връзка с подготвяните и в режим на обществено обсъждане изменения и допълнения на Търговския закон, касаещи производството по несъстоятелност.

"В момента производството по несъстоятелност масово се възприема като начин да не се изплатят задължения, начин да се преодолеят кредиторите, да започне да се работи с други, свързани дружества. Това не бива да е така. Производството по несъстоятелност на първо място трябва да дава възможност за този, който е тръгнал натам, да се възстанови. Ако не можем да го оздравим, да отиваме към тази несъстоятелност."

Предвиждат се две групи промени - подобрява се рамката на несъстоятелността като изискване за включване в еврозоната и се транспонира директива, регламентираща способи за "съживяване" на длъжника за търговски живот преди достигане на несъстоятелност, обясни Борислав Ганчев в предаването "Преди всички".

По-прозрачна процедура по несъстоятелност ще се отрази добре върху чуждестранните инвестиции, подчерта той.

"Производство по несъстоятелност, което е прозрачно и бързо, дава конкретна перспектива на инвеститорите."

По отношение на гражданите за първи път се предвижда фигурата на предприемача – физическо лице, което се занимава със стопанска дейност.

Със законовите промени се подобрява рамката на синдиците и се градират наказанията, отбеляза още Ганчев.  

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Оценка "дисциплина"? Дискусията продължава

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..

публикувано на 22.01.25 в 11:25

През 2024-та пловдивчани прекарали в колите си 107 часа, софиянци - 104

"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му, "Пловдив след ковид привлече много..

публикувано на 22.01.25 в 10:53
Доналд Тръмп

Доналд Тръмп през американската литературна призма

Как победата на Тръмп на президентските избори в САЩ ще размести културно-социалните пластове отвъд Океана и как ще изглежда обещаната от него „Златна епоха“ за Америка? В деня, в който Доналд Тръмп повторно ще встъпи в длъжност като американски президент, от Автономията за слушане ви предлагаме анализ на  стъпките на завиващата..

публикувано на 20.01.25 в 15:46
Гроздан Караджов

Гроздан Караджов: Няма да се толерира нарушаване на процедурните правила, свързани с жп транспорта

Трима служители на Националната компания "Железопътна инфраструктура" са временно отстранени заради трагичния инцидент край Локорско, при който загинаха двама работници. Това стана ясно след среща на новия министър на транспорта Гроздан Караджов с ръководствата на "Холдинг БДЖ", Националната компания "Железопътна инфраструктура" и..

публикувано на 20.01.25 в 14:03
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Проф. Даниела Авджиева: Педиатричните пътеки са ниско финансирани при "пътечната медицина"

Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници, потвърди за тежката ситуация проф. Даниела Авджиева,  преподавател в катедра "Педиатрия" на Медицинския университет в София, в интервю пред БНР. "Проблемът е, че липсват педиатри и в..

публикувано на 20.01.25 в 12:00
Боян Захариев

Проучване сред избирателите: Кои от конкурентите са най-приемливи?

Българското политическо пространство в момента има  4 измерения, което е много сложно за партийно-политическа система . Това заяви пред БНР Боян Захариев от "Отворено общество", автор на анализ за българското партийно-политическо пространство и симпатиите на избирателите, базиран върху данни на "Алфа рисърч". В много демокрации по света..

публикувано на 20.01.25 в 10:12
Програма

Деца от Велико Търново ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта

Децата от между 6 и 11 години от великотърновските детски градини и училища през тази учебна година ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта , за да бъдат полезни на своите близки и незабавно да потърсят лекарска помощ. Образователната програмата се казва "Бързи герои 112" и се подкрепя от община Велико Търново, младежите..

публикувано на 19.01.25 в 06:30