Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефка Лазарова: Платеното кръводаряване крие огромни рискове

Държавата не иска да се справи с проблема недостиг на кръв, смята председателят на Българската организация за доброволно кръводаряване

Снимка: БГНЕС

Законопроектът, който предвижда заплащане за кръводаряване, противоречи на принципите и практиките за безвъзмездност и доброволност, прогласени в световен мащаб като най-безопасните и нискорисковите. 

Това обясни в интервю за БНР Стефка Попова-Лазарова, председател на Българската организация за доброволно кръводаряване.

"Вместо да решим съществуващи проблеми, ние реално ще създадем нови."

Заплащането влече огромни рискове, предупреди Лазарова в предаването "Преди всички".

Когато човек отиде да даде кръв, притиснат от обстоятелствата или защото е възмездно, той няма интерес да сподели свои противопоказания, а това създава рискове, изтъкна тя.

По думите ѝ в кръвните центрове изследват кръвта само за СПИН, хепатит и сифилис, а "за всичко останало се разчита на добрата воля на кръводарителите да споделят своите противопоказания".

Стефка Попова-Лазарова е на мнение, че държавата не иска да се справи с проблема недостиг на кръв.

"Настоящият закон не се спазва. Това е истината. Дори тези бележки, които кръвните центрове изнудват близките да представят, дори те са абсолютно нерегламентирани и незаконни."

Мобилното приложение "Дари кръв" дава възможност всеки да се регистрира като доброволен кръводарител, а ако има спешна нужда от помощ, да потърси такава. Приложението работи от две години, отбеляза Лазарова.

"Провели сме над 500 акции за спешно намиране на кръв за конкретен нуждаещ се, успешни. През приложението е възможно да се търсят и дарители с конкретна кръвна група."

Цялото интервю със Стефка Попова-Лазарова чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02