Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще вървят ли РСМ и Украйна към членство в ЕС – акцент в международните събития от седмица

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен и комисарят по разширението Оливер Вархеи в Брюксел, 17 юни 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Украйна да получи статут на кандидат за членство в ЕС препоръча тази седмица Европейската комисия. Препоръката подлежи на одобрение от всичките 27 страни-членки на ЕС.

Четири от тях - Франция, Германия, Италия Румъния, още тази седмица декларираха, че са "за" Украйна да получи статут на кандидат за членство. Направиха го лично в Киев президентът на Франция Еманюел Макрон, канцлерът на Германия Олаф Шолц, премиерът на Италия Марио Драги и президентът на Румъния Клаус Йоханис, които посетиха заедно украинската столица.

По темата се изказа и президентът на Русия Владимир Путин - той заяви, че няма възражения срещу стремежа на Украйна да се присъедини към Европейския съюз, тъй като не става дума за военен блок, а за икономическо обединение. В същото време руският президент нападна словесно Евросъюза, който според Путин "играе по чужда свирка".

Българското вето върху начало на преговори за членство на Северна Македония в ЕС беше през последните дни предмет на засилена дипломатическа активност, в която се включи лично и канцлерът на Германия Олаф Шолц. След като посети Скопие, където даде на властите уверения в германската подкрепа, Шолц дойде в София и разговаря около час с премиера Кирил Петков.

В изявление след разговора германският канцлер видя възможност за напредък още до края на юни, когато приключва шестмесечното френско председателство на Съвета на ЕС. В комисията по външна политика на българския парламент вече е депозиран документ на Френското европредседателство, в който Париж прави конкретни предложения за исканите от София гаранции и за ангажиментите, които Скопие трябва да поеме.

Коалицията на президента Еманюел Макрон едва успя да надделее на първия тур на парламентарните избори във Франция. Тя получи само 20 хиляди гласа повече от новия "Екологичен и социален народен съюз" на социалисти, крайнолеви и зелени. Техният лидер Жан-Люк Меланшон дори обяви президентското мнозинство за "победено".

Окончателният изход от вота ще бъде решен на втория тур, който е мажоритарен. Коалицията на преизбрания наскоро за втори мандат Макрон се бори и за пълно парламентарно мнозинство, нужно за изпълнението на амбициозната програма на държавния глава.

Появиха се признаци за възможен търговски конфликт между ЕС и Великобритания. Еврокомисията реагира негативно на предложен от британското правителство законопроект, който би дал възможност на Лондон да промени споразумението, уреждащо търговските отношения след Брекзит. Става дума за Протокола за избягване на твърда граница между принадлежащата към Обединеното кралство Северна Ирландия и членуващата в ЕС Република Ирландия. Юнионистите в Северна Ирландия пък искат Протоколът да бъде изцяло отменен, с мотива, че той може да доведе до отцепване на провинцията от Обединеното кралство.

Валидността на Covid сертификата за територията на ЕС да бъде удължена с една година - предварително споразумение за това постигнаха Съветът на Евросъюза и Европейският парламент. Стъпката би гарантирала, че сертификатът ще продължи да бъде използван като документ за пътуване между държавите, които имат такова изискване. За да влезе в сила, удължаването трябва да бъде окончателно одобрено и в пленарната зала на Европейския парламент, а след което - официално утвърдено и от Съвета на ЕС.

Обзора на водещите международни новини от седмицата слушате в звуковrя файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров

КРС: Няма мобилен оператор - монополист за 2024 г.

За 2024 г. няма мобилен оператор, който да е монополист , т.е. да има 50 и над 50% участие на пазара и той да диктува цените на този пазар. Това заяви пред БНР председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров. По думите му се правят регулярни проверки на мобилните оператори за това дали някой не се държи като монополист..

публикувано на 16.01.25 в 09:40

Венци Мицов: Партиите продават страх, а не решение на въпросите

" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ".  Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...

публикувано на 15.01.25 в 12:19
Кризисен център за бездомни в

15 са свободните места в центровете за временно настаняване на бездомни в София

3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..

публикувано на 15.01.25 в 09:51

90 битови пожара от началото на годината

На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..

публикувано на 14.01.25 в 14:22

Диян Стаматов: Да не се удължава учебната година

Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..

публикувано на 13.01.25 в 11:35
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Продоволствената независимост трябва да е национален приоритет

Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет.  Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига".  " Всички производители трябва да осмислят..

публикувано на 13.01.25 в 10:01
Екатерина Михайлова

Екатерина Михайлова: Трябва отключващ механизъм, не може държавата да стои блокирана

Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран от ВСС, страда от известни дефекти. Появи се информация в публичното пространство,   на която ВСС не даде ясен отговор за данни и обстоятелства в не добра светлина за кандидата за главен прокурор...

публикувано на 12.01.25 в 12:30