Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Решението за Северна Македония - плюс или минус

Снимка: БГНЕС

"България прекалено много се напрегна по въпроса за пътя на Северна Македония към Европейския съюз. Европейската комисия досега се е старала да не забелязва този проблем, сега ще трябва да го забележи. Натискът върху нас беше безпрецедентно голям. Това вероятно се дължи на опита на Европа да покаже, че приказките за нейния разпад са силно преувеличени".

Това каза пред БНР социологът Андрей Райчев.

По думите му това, че ГЕРБ и ПП са гласували "за", е изненада, но причината е желанието на двете формации да запазят добрите отношения с европейските си партньори. И уточни, че това не е знак за сближаване на двете политически сили.

"България излезе от един циклон, в който не трябваше да стои".

В предаването "Хоризонт за вас" с коментар по темата се включи и проф. Иван Илчев, член на съвместна мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователните въпроси между България и Северна Македония:

"Както често се случва, българската дипломация се бави, бави и после се забързва. Не е представен пред обществеността истински анализ на френското предложение. Още преди дни бях сигурен, че ако ние приемем това предложение, това ще бъде знак за Скопие да не го приеме. И има ли гаранция, че Европейският съюз е съгласен с френските условия".

Според него е важно да стане ясно каква е ползата и каква е вредата за Европа от едно подобно решение


Журналистът Костадин Филипов коментира, че не е изненадан от постигнатия резултат в парламента, но подчерта липсата на компетентност по въпроса от страна на изказвалите се депутати.

"РСМ започва да преговаря с ЕС. Всякакви обвинения вече трябва да се отправят към ЕС, към ЕК. В Скопие има голяма съпротива срещу френското предложение. Но да обвиняват Макрон, Париж, френската дипломация. Обществото не е готово да направи промени в състоянието, в което се намира. То така се е капсулирало, че нищо не може да го разтърси. Всеки опит за реформа, за демократична промяна се посреща на нож. Това е дълбок провинциализъм, дори примитивизъм".

Той подчерта, че от днес "трябва да бъдем бдителни за спазването на правата на бълагарите в РСМ, ако бъде извършена конституционната промяна".

Според политолога Атанас Радев "денят е красив за българската дипломация".

"47-ото Народно събрание взе историческо решение. Национален интерес за България е държавите от Западни Балкани да станат част от Европейския съюз предвид кризата наблизо до нас".

Той смята, че партиите си дават сметка за провалените парламенти заради невъзможност за постигане на компромис и консенсус по дадени теми:

"Това е стъпката в 48-ото Народно събрание партиите да търсят обединяващи елементи, около които да работят. Ние нямаме доминиращи партии, а средни по големина, които трябва да си сътрудничат. Партиите взеха консенсусно решение, което касае европейския ни образ и лидерство по темата за Западните Балкани".


По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диана Димова

Диана Димова за смъртта на непълнолетните мигранти: Циничен опит на МВР да прикрие отговорността си

"Успяхме да издирим семействата. В момента тече процес по идентификация. Не мога да ви опиша в какво състояние са близките ". Това каза пред БНР Диана Димова от "Мисия Криле" за развоя на трагичния случай със загиналите в Странджа в навечерието на Нова година непълнолетни мигранти. Организацията от Стара Загора, която получи един от..

публикувано на 06.01.25 в 11:32

Весела Владкова: Мъск не е добре запознат с реалността в Германия

"Само "Алтернатива за Германия" може да спаси Германия" - това сподели на 20 декември в собствената си социална мрежа американският мултимилиардер Илон Мъск. С това "гръмна първата пушка" в кампанията си да компрометира предсрочните парламентарни избори в най-мощната държава от ЕС. Мъск си позволи директни обиди към президента, канцлера, най-вероятния..

публикувано на 04.01.25 в 11:15
проф.Искра Баева

Проф. Искра Баева: Все повече на преден план излиза държавният национализъм

За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да управлява Русия. Това каза пред БНР историкът проф. Искра Баева. "Това, което безспорно направи Путин, е да централизира държавата и да предотврати онези процеси, които бяха започнали при..

публикувано на 04.01.25 в 10:31

54 години празнува днес програма "Хоризонт" на БНР

Директорът на Българското неделно училище "Св.св. Кирил и Методий" в Барселона Стоянка Колева е редовен слушател на програма "Хоризонт" на Българското национално радио. Дори и на хиляди километри от България, тя продължава да се информира за събитията в България и по света от новините и предаванията на радиото. С нея разговаря кореспондентът ни..

публикувано на 04.01.25 в 06:00

Космическото миньорство - фантастика или реален бизнес

2025 година може да се окаже сред важните за една нова сфера от бизнеса - търсенето на редки метали в астероидите. Нямаше да обърнем внимание на тази тема, ако и в България за първи път тя не беше поставена на студенти от Физическия факултет на Софийския университет. В резултат на това там вече има и написана дипломна работа по космическо..

публикувано на 03.01.25 в 16:11

Нова година на свещи. В Ловешко се надяват през 2025-а да имат ток

Хората в Ловешко очакват през новата година да нямат проблеми с тока. За тях в момента това е най-важното, след като някои посрещнаха Новата 2025 г. без ток и на студено. Падналият сняг прекъсна електрозахранването на много места в областта. Освен местните жители, потърпевши бяха и много туристи, изпълнили хотелите, къщите за гости и ресторантите в..

публикувано на 03.01.25 в 13:16

Екатерина Атанасова: Бавният туризъм е възможността да се позиционираме на световната туристическа карта

Бавният туризъм е алтернативата на масовото тичане по туристически обекти и забързания живот . Това е цялостна концепция за пълноценна почивка, лишена от динамиката и стреса на масовия туризъм чрез забавяне на темпото и наслаждаване на малките удоволствия, избягвайки големите курорти.  Тази идея у нас прави своите първи стъпки , посочи пред БНР..

публикувано на 03.01.25 в 10:34