Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Решението за Северна Македония - плюс или минус

Снимка: БГНЕС

"България прекалено много се напрегна по въпроса за пътя на Северна Македония към Европейския съюз. Европейската комисия досега се е старала да не забелязва този проблем, сега ще трябва да го забележи. Натискът върху нас беше безпрецедентно голям. Това вероятно се дължи на опита на Европа да покаже, че приказките за нейния разпад са силно преувеличени".

Това каза пред БНР социологът Андрей Райчев.

По думите му това, че ГЕРБ и ПП са гласували "за", е изненада, но причината е желанието на двете формации да запазят добрите отношения с европейските си партньори. И уточни, че това не е знак за сближаване на двете политически сили.

"България излезе от един циклон, в който не трябваше да стои".

В предаването "Хоризонт за вас" с коментар по темата се включи и проф. Иван Илчев, член на съвместна мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователните въпроси между България и Северна Македония:

"Както често се случва, българската дипломация се бави, бави и после се забързва. Не е представен пред обществеността истински анализ на френското предложение. Още преди дни бях сигурен, че ако ние приемем това предложение, това ще бъде знак за Скопие да не го приеме. И има ли гаранция, че Европейският съюз е съгласен с френските условия".

Според него е важно да стане ясно каква е ползата и каква е вредата за Европа от едно подобно решение


Журналистът Костадин Филипов коментира, че не е изненадан от постигнатия резултат в парламента, но подчерта липсата на компетентност по въпроса от страна на изказвалите се депутати.

"РСМ започва да преговаря с ЕС. Всякакви обвинения вече трябва да се отправят към ЕС, към ЕК. В Скопие има голяма съпротива срещу френското предложение. Но да обвиняват Макрон, Париж, френската дипломация. Обществото не е готово да направи промени в състоянието, в което се намира. То така се е капсулирало, че нищо не може да го разтърси. Всеки опит за реформа, за демократична промяна се посреща на нож. Това е дълбок провинциализъм, дори примитивизъм".

Той подчерта, че от днес "трябва да бъдем бдителни за спазването на правата на бълагарите в РСМ, ако бъде извършена конституционната промяна".

Според политолога Атанас Радев "денят е красив за българската дипломация".

"47-ото Народно събрание взе историческо решение. Национален интерес за България е държавите от Западни Балкани да станат част от Европейския съюз предвид кризата наблизо до нас".

Той смята, че партиите си дават сметка за провалените парламенти заради невъзможност за постигане на компромис и консенсус по дадени теми:

"Това е стъпката в 48-ото Народно събрание партиите да търсят обединяващи елементи, около които да работят. Ние нямаме доминиращи партии, а средни по големина, които трябва да си сътрудничат. Партиите взеха консенсусно решение, което касае европейския ни образ и лидерство по темата за Западните Балкани".


По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11