Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отстъпката от 25 стотинки за литър по всяка вероятност ще влезе в сила от 00.00 часа идната събота

Живодар Терзиев: В сравнение с покупателната способност горивото у нас е особено скъпо

Експертът съветва потребителите първо да питат дали съответната бензиностанция ще прилага отстъпката

Живодар Терзиев
Снимка: БГНЕС

"Българското гориво, сравнено с покупателната способност на българското население, е особено скъпо."

Това заяви пред БНР председателят на Българската петролна и газова асоциация Живодар Терзиев.

Той отбеляза парадокса "при падащ нефт и пазарите на нефт когато са в намаление виждаме ужасяващо покачване на пазарите на дизелово гориво и на автомобилен бензин, което не се е случвало никога".

Запитан защо "Лукойл" потребява евтиния нефт Урал, а търгува горива на цени, все едно работи със скъпия "Брент", Живодар Терзиев коментира, че "има комисия, която ще се произнесе и ще излезе със съответни актове и решения".

Отстъпката от 25 стотинки за литър по всяка вероятност ще влезе в сила от 00.00 часа идната събота.

"Беше по-нормално да е в петък или в четвъртък, в работен ден. Когато ние не сме изтествали в реална среда тази държавна помощ или отстъпка, има вероятност да има технически проблеми."

Терзиев съветва преди зареждане потребителите първо да питат дали съответната бензиностанция ще предоставя отстъпката.

"Няма ограничение колко литра ще бъдат заредени."

Изискване е зареждането да става само в резервоар на МПС.

Терзиев обърна внимание, че според закона държавната помощ няма да важи за т.нар. баничарки – регистрирани като товарни леки автомобили.

"Това ще създаде съответни неприятности, усещане у потребители, че са подведени."

Снимка: БГНЕС

Мярката не е задължителна, но голяма част от търговците на дребно ще се включат, защото е "своеобразно поемане на въздух с тези 25 ст." в тази тежка ситуация, посочи Живодар Терзиев.

дали са много или малко, нека оставим пазарът да покаже."

Според Живодар Терзиев е добра новина, че цените се задържат на сегашните си нива. Той прогнозира, че голяма част от потребителите ще се възползват от отстъпката.

Търговците ще дават отстъпката от 25 стотинки от техния оборот, а впоследствие тя ще им бъде възстановявана след деклариране на ДДС, поясни експертът.

"Става въпрос за близо 57-58 дни."

"София не е България. В провинцията нещата са доста по-минорни откъм потребление, откъм движение по улиците. Не считам, че потреблението ще е на това ниво, което беше миналата година и 2020-а, въпреки ковида. Просто тогава цените бяха ниски. Потреблението пада", очерта картината председателят на БПГА.

Същевременно голяма част от шофьорите негодуват и казват, че тези 25 стотинки вече са изядени от инфлацията и при почти 4 лева за литър бензин това е закъсняло решение, сочи репортерска проверка на БНР в Сливен.

Малките бензиностанции нямат представа как ще работят с тази отстъпка и как ще им бъдат върнати парите. Дори нещо повече - смятат, че се работи целенасочено за убиването на малкия бизнес.

Служителите на бензиностанции в Пазарджик нямат никаква информация кога и по какъв начин ще влезе в сила  отстъпката от 25  стотинки на литър бензин. Те нямат указания и кои от клиентите ще могат да се възползват от отстъпката, показа проверка на БНР.

"Сега в момента не са ми дали никакви указания. Не са ни дали все още указания, защото вчера разлепих точно тези листовки – "Уважаеми клиенти, предстои обнародване на този закон в Държавен вестник през следващите дни. Ще може да предложи компенсация от 25 ст. на литър под формата на държавна помощ от цената на основните си горива". Ето ги - 1,56 лв. намалихме, газта беше 1,57 лв., от днес е 1,56 лв. И, когато излезе и бъде обнародвано постановлението в Държавен вестник, започваме 25 ст. отбив на всеки литър гориво в цял Пазарджик, защото все още не са ни дали указания".

Повече по темата слушайте в звуковите файлове.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16