Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дигитализираният почерк на Васил Левски може да се изтегли от интернет

Снимка: БГНЕС
Националната картова и платежна схема изпълнява проект за "Дигитализация на почерка на Васил Левски".


"Срещата ми с екипа на тази институция беше изключително вълнуваща. Реално ние се срещнахме с госпожа Стоилка Арсова в църквата на Драгалевския манастир. Всяка есен водим нашите осмокласници от Класическата гимназия на учебно пътуване по манастирите заедно с моя колега - госпожа Адриана Бонева.Идеята на това учебно пътуване е да запознаем децата с нашето религиозно-културно наследство и да покажем как чрез изкуството те могат да се докоснат и да опознаят историята, културата,  духовността ни", каза за БНР  Даниел Иванов, заместник-директор "Художествено-творческа дейност" и преподавател по музика в Националната гимназия за древни езици и култури, той е диригент на хоровите състави към Гимназията, диригент и основател на Вокален ансамбъл "Елици".

Дигитализираният почерк на Васил Левски може да се изтегли безвъзмездно от интернет. 

"Към дигитализирания почерк и албум има една книжка, в която момчета от вокален ансамбъл "Елици" направиха превод на всяко едно песнопение, защото те са на църковно-славянски и ние държахме с госпожа Арсова да има и превод на български език,  по-скоро го наричаме тълкувание, защото за мен църковно-славянският език е този, който се разбира от всички българи, но тълкуванието е важно, за да може максимално близко да почувстват това, което имат като съдържание - думите в тези мелодии.В диска сме включили и откъси от книга на нашата покойна диригентка Людмила Добринова, в които се споменава за най-първите турове на музикално-археографската експедиция "ПЕЛЕА", допълни в предаването "Нощен Хоризонт" Даниел Иванов.


Васил Левски се е укривал в Драгалевския манастир.
Снимка: Кармен Манукян

Проект за възраждане почерка на Васил Левски в съвременната дигитална среда стартира Националната картова и платежна схема (НКПС). В рамките на инициативата е създаден общодостъпен за цялото ни общество цифров шрифт на историческа личност – Апостола на свободата. Целта на проекта е популяризиране и пресъздаване писменото наследство на Васил Левски със средствата на дигиталните технологии и доближаване на модерния човек до неговия дух. Това стана ясно по време на пресконференция, в която взеха участие Стоилка Арсова, директор „Национална картова и платежна схема“, Стефан Пеев, филолог, типограф и създател на дигиталния шрифт, Кирил Златков, типограф и рецензент на шрифта, Даниел Иванов, диригент на вокален ансамбъл „Елици“ и модераторът Ива Дойчинова, директор на Радио София и основател на кампанията „Будител на годината“. Събитието бе организирано като част от тържественото отбелязване на 5-ата годишнина от създаването на Националната схема.

Да съхрани българските светини чрез дигитализация на писменото ни наследство – тази цел си е поставила Национална картова и платежна схема, която подпомага реализацията на инициирания от филолога Стефан Пеев проект.


Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
отец Вениамин

Отец Вениамин: Кръстът е нашата надежда, сила, упование и пазител

Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..

публикувано на 26.01.25 в 07:29
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33