"Инфлацията в Турция е забележително висока - почти 80 процента според официалните правителствени данни. Но трябва да вземем под внимание, че инфлацията не е еднаква за всички видове продукти. Например при храните тя е много по-висока от общия индекс. Същото важи и за транспортните разходи, както и за отоплението на домовете. Заради това за обикновените хора става много по-скъпо да посрещат всекидневните си нужди.
Повишаването на разходите за живот стана причина много семейства да изпаднат от средната класа и да се окажат в по-бедните слоеве. По отношение на растежа на икономиката - наистина засега турската икономика отбелязва сравнителен ръст, но това е догонващ ефект. Тъй като през пандемията икономиката нямаше как да расте и базата, от която сега се развива догонването, е сравнително ниска. Фактът, че има икономически растеж, се обяснява с много ниския ръст през последните години."
За разлика от западните страни турската централна банка не повишава лихвените проценти в опит да овладее инфлацията. На какво се дължи този неортодоксален подход?
"Това е отражение на президентската икономическа политика. Държавният глава е на мнение, че високите лихви причиняват висока инфлация. Ортодоксалната икономическа философия е, че високата инфлация води до високи лихви, но според президента Ердоган е точно обратното. В някакъв смисъл той дори направи експеримент, защото преди видяхме и понижения на лихвите с идеята, че това ще забави инфлацията. Видяхме, че събитията се развиха в обратната посока."
Високата инфлация и слабата лира причиняват неимоверни трудности на обикновените хора, но от гледна точка на страните с по-силни валути турските стоки изглеждат евтини. Заедно с проблемите във веригите за доставки това дава златен шанс на Турция да измести Китай и други азиатски страни като производител и сигурен доставчик на различни компоненти и стоки за Европа.
"И да, и не. Да, защото именно такива бяха очакванията, особено като се има предвид, че разходите за труд в Турция са много по-ниски в сравнение с тези в Китай. И това съвсем логично трябва да направи Турция много по-конкурентоспособна. В същото време не е задължително крайният резултат да е точно такъв. Разбира се, има определени индустрии в определени части на страната, които продължават да изнасят и бележат ръст на износа.
Не бива обаче да забравяме, че производствените цени започнаха да се увеличават драстично, защото ключов компонент в тях са енергийните разходи. Те скочиха до екстремни стойности. Много голямо поскъпване има и при определени суровини, които Турция внася, което се дължи донякъде и на слабата лира. Също така компаниите износителки трябва да инвестират в обновяване на оборудването си, което обикновено се внася от други държави, следователно и този вид инвестиции се оскъпяват.
Има и още едно важно развитие. Миналата година, когато Турция понижаваше лихвите, имаше очаквания, че европейската икономика ще се възстановява и ще расте с по-бързи темпове през тази и през следващите години. Това е много важно, защото Европейският съюз е един от основните пазари за износ на турска продукция. И тъй като сега европейският пазар не расте чак толкова добре, това се превръща в проблем за турския износ."
"Освен това курсът на долара към еврото също е много важен за Турция, защото производствените цени в нашата страна се конвертират в долари. Причината е, че енергоносителите се търгуват в тази валута. Приходите от износ обаче са в евро. Доларът поскъпва спрямо еврото, което свива маржа между вложеното за производство и полученото от продажбата му. Това води до свиване на печалбите на износителите."
Голяма част от факторите, за които споменахте - високите енергийни цени, по-ниския от очаквания растеж в Европа и много други, се дължат на руската война в Украйна. Турция стана медиатор при зърнената сделка. Какво спечели страната освен международен престиж?
"Турция спечели международен престиж, разбира се. Анкара винаги се е стремяла да бъде важен посредник и в този случай се превърна в такъв. Освен това бяха подписани споразумения с Украйна и с Русия, в които бяха уговорени отстъпки за Турция за цената на зърнените доставки от тези две държави. Това е много важно за цената въобще на прехраната в Турция и добре дошло за правителството година преди изборите.
По отношение на зърнената сделка, Ердоган спечели. Но Украйна също спечели, и то не само, защото може да изнесе зърнената си продукция и съответно да получи приходи от нея, но и защото доказва, че може да продължи да бъде световен доставчик дори в условията на война. За Русия сделката има важно политическо значение, защото продоволствената криза удари някои от нейните приятелски страни. Затова смятам, че и Москва спечели."
Турция избра много специфична геополитическа роля - от една страна подкрепи Украйна, от друга - запази отношения с Русия. След като остави руския президент да го почака минутка в предишната им среща, сега Ердоган заминава за Сочи за нови разговори. Какво очаквате от тях?
"Това вероятно беше отговор на Путин, който накара Ердоган да го чака дори няколко секунди повече в Москва. Дипломатически жест. Разбира се, има напрежение между Турция и Русия. Отношенията им не са ограничени единствено в пределите на Черно море. Съществуват сирийският фронт и либийският фронт. Сирийският фронт може да бъде активиран отново с военно нахлуване в северозападната част на страната. Турция смята тази част за своя зона на влияние."
Колко вероятно е това да се случи?
"Много е вероятно, но не съм сигурен в какъв времеви хоризонт. Казвам, че е много вероятно заради посланията, които идват от Анкара, и то не само от президента Ердоган, но и от неговите министри и от външнополитическия му съветник. От военна гледна точка Турция е готова за такъв ход. Политически също предпоставките са налице. Ердоган, както ясно се вижда, не е в особено добър период по отношение на електоралната подкрепа за него. Затова той трябва да направи нещо, за да промени нагласите на избирателите. Вариантите пред него не са никак много - предвид сложната икономическа ситуация. В миналото подобни военни интервенции са имали положителен ефект върху подкрепата към него, макар и само за няколко седмици."
От гледна точка на Анкара могат да се намерят много мотиви за подобна военна интервенция, но икономически страната може ли да я издържи?
"Турските операции в Сирия и дори в Либия досега винаги са били с ниски разходи, защото основно се разчита на местни сили. Турция изпраща само елитни военни части. От тази гледна точка не очаквам това да бъде скъпа операция, но при условие, че не се стигне до ескалация и включване на Иран и на Русия. Ако мащабът на конфликта се окаже по-голям, не мисля, че Турция е икономически подготвена.
По отношение на вероятните политически последици руското нахлуване в Украйна и ситуацията в Сирия са несравними. Евентуално нахлуване в Сирия, няма да бъде първото за Турция. Освен това Турция не е първата държава, която нахлува в Сирия. Така или иначе Дамаск не контролира северната си граница, така че това няма да бъде атака срещу сирийската държава."
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...
Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..
Не случайно преговорите за правителство се прекратиха в неделя, след като ДБ са внесли в работната група – преговорния екип, конкретни предложения с..