Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивалът „Джаз под звездите“ на Деветашкото плато - незабравимо музикално преживяване

Фестивалът „Джаз под звездите“
Снимка: Сдружение „Деветашко плато

"От миналата година го правим това нещо тук  - джаз за деца, иначе преди това започнахме с една вечер. Имахме и предфестивална вечер", каза за БНР Венци Благоев, музикален директор на Фестивала „Джаз под звездите“ на Деветашкото плато.

В предаването "Нощен Хоризонт" Ива Таралежкова, председател на Сдружение "Деветашко плато" допълни:

"Затова постоянно имаме нови почитатели, независимо дали има по-малка или по-голяма звезда".

По думите ѝ "навсякъде има красота, стига да имаш очи да я видиш".

"Решихме да покажем на света цялото това разнообразие".

Нанси Шилър председател на Фондация "Америка за България" заяви, че фондацията подкрепя фестивала от 10 години.
"Вижда се промяна, подобрение. Това е заради богатата природа в региона. Прекрасно е да чувам истории за хора, които се завръщат да живеят тук".
Фестивалът „Джаз под звездите“  Снимка: Сдружение „Деветашко плато
Певецът Петър Терзиев скоро е завършил НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов":

"Занимавам се с музика повече от 10 години, аз съм и част от организационния екип на фестивала и успяхме за първи път тази година да направим подгряващо събитие с мои колеги от български и чужди консерватории - младежки джаз концерт, за да подгреем за голямата вечер“.

Неделчо Нинов учи в Холандия и заяви за "Хоризонт":

"Обичам да пиша музика и да аранжирам, свиря много напоследък. За първи път на толкова голям фестивал участвам".

Теодор Тошков също учи в Грьонинген, Холандия.

"Много се радвам, че съм тук в Деветашкото плато, много се вълнуваме всички и съм много щастлив да свиря на такова място".

Фестивалът „Джаз под звездите“   Снимка: Сдружение „Деветашко плато

Специални участници във Фестивала бяха вокалистката Гергана Димитрова от "Мистерията на българските гласове" и "Ева Квартет", а също и съпругът на Гергана - Костадин Генчев от Оркестъра за народна музика на БНР.

"Аз съм много щастлива, че имахме възможност да стъпим тук на тази сцена сред всички тези джаз музиканти. Усещането е прекрасно за нас, защото тук се получава компилация, преплитане".

Една от основните изпълнителки в този Фестивал беше Весела Морова, която заяви:

"Преди три години имах удоволствието за пръв път да бъда тук с Акапелна група "Спектрум".  Всеки път усещането е различно".

Пианистът Милен Кокошаров допълни:

"В музиката всяко изпълнение само по себе си е незабравимо и носи своята индивидуална стойност".

Бившето училището в село Кърпачево е превърнато в място за джаз концерти.

Владимир, който е част от Сдружение "Деветашко плато", живее със съпругата му Петя в Кърпачево.

"Живяхме около 12-13 години в София, учехме там, там се запознахме с жена ми Петя и после решихме, че искаме да живеем в едно по-спокойно място".

Кметът на Летница д-р Красимир Джонов каза:

"Събитията са едни от основните начини да рекламираме Общината, да рекламираме нашите природни забележителности. Всяка година с някакъв акцент разнообразяваме мероприятията, които се случват на наша територия“.

Водещият на предаването „Нощен Хоризонт“ Станислава Пирчева и кореспондентът на БНР в Ловеч Пламен Христов направиха специално предаване за Фестивала „Джаз под звездите“ на Деветашкото плато.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Посветиха представление на Яфа Яркони

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57