Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Секретарят на читалище „Съгласие 1869 г.“ Мая Паскова участва активно в създаването на културни инициативи

Читалището разполага с една от най-богатите колекции на ръкописи и старопечатни книги в страната

Мая Паскова, секретар на Читалище „Съгласие 1869 г.“
Снимка: Латинка Светозарова
"Живея в Плевен от 23 години. Мъж ме доведе в Плевен и стана мой град. Професията на журналист направи, така че аз да зная толкова много за града, колкото не знаят хората, които са родени в него. Ресорът ми "Култура" ме сближи с културните институти, включително и читалището, на което аз съм секретар", каза за БНР Мая Паскова, секретар на най-голямото и най-старо читалище в Плевен - Читалище „Съгласие 1869 г.“

По думите ѝ Читалище „Съгласие 1869 г.“ винаги е било духовният център на Плевен.

"Тук са поставени основите на всички културни институти на града - на филхармонията, галерията, музеи и през годините благодарение на хората, които са го приели за своя мисия, то е запазило това си предназначение. Правим всичко за младите хора, хората на средна възраст. Опитваме се да правим и за възрастните хора каквото ни е възможно  - за всеки по нещо. Най-много сме се обърнали към децата, защото смятаме, че те имат нужда от нещо интересно, което да ги подтикне".

Тя заяви, че библиотеката на Читалище „Съгласие 1869 г.“ е от малкото в страната читалища, които са запазили първоначалния фонд, с който е създадено - ръкописни и старопечатни издания, които са дарени от основателите.

"Иван Данов е един от тези, които е събирал много от старопечатните и ръкописни книги, които е дарил за нашия фонд. Той е имал такава мисия това да го направи. В момента ние разполагаме с една от най-богатите колекции на ръкописи и старопечатни книги в страната. Освен това всички ръкописи са дигитализирани и могат да се намерят на сайта на читалището", заяви Мая Паскова за рубриката "Горещи сърца" в предаването "Рано в неделя". 

Тя съобщи, че балетната школа на Читалище „Съгласие 1869 г.“ е една от първите читалищни балетни школи, основана е преди балетното училище в София.

"В нея са минали стотици деца.  Част от тях са на професионална сцена и до ден днешен ние сме успели да задържим това професионално ниво на читалищна сцена. Тази година осъществихме няколко проекта с децата, което ги задържа много дълго време на сцената. Те изиграха десетки представления пред детска публика. Това беше трамплин за тях, те израснаха пред очите ни като танцьори".
Снимка: личен архив

Читалище „Съгласие 1869 г.“ започна петиция срещу фалшивите читалища.

"В тази борба се оказваме сами срещу вятъра, защото никой не иска да поеме отговорност. Разковничето е заровено дълбоко в закона за народните читалища - нищо не е дефинирано достатъчно ясно. Читалищата непрекъснато се роят. Всяка година изникват нови и нови читалища. Говорейки с колеги в други области се оказва, че това не е проблем само за област Плевен. В Бургас се оказва, че различни дружества и партии могат да си откриват читалища, които са неправителствени организации. Една година след основаването на такова читалище то се нарежда за разпределяне на субсидии".

Снимка: личен архив
В Европейската година на младежта, на 12 август, в Бургас читалището получи поредното отличие в категория - наградата ПРОКУЛТУРА’2022 за достъп на младите хора до култура.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Куман Жеков и 16 годишната Мира

Топла усмивка и глина при майсторите от Северозападната задруга във Враца

През ваканцията много деца проявяват интерес към работата на занаятчиите от Северозападната задруга на майсторите във Враца.  Някои децата наблюдават какво правят занаятчиите, а други се учат на занаят. Като 16 годишното момиче Мира, което срещаме в грънчарското ателие на майстор Куман Жеков: "Тук съм, за да открия глина и топлата усмивка на..

публикувано на 29.07.24 в 15:06

Броени дни до джаз фестивала "Д-р Емил Илиев" в Боровец

В Банско се остави много добре разработена система от всякаква гледна точка. Този фестивал просто продължава с нова дестинация и с всичко отначало . Това каза пред БНР Елиана Захариева, един от организаторите на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев" в Боровец. Тази година предстои трето издание на фестивала. Николай Захариев:..

публикувано на 29.07.24 в 10:28

Заради опасност от мълнии отлагат с два дни фестивала SOFIA LIGHTS. Билетите важат

С два дни се отлага началото на фестивала за имерсивни арт инсталации SOFIA LIGHTS, който ще се проведе в парк-музей "Врана". Това съобщи пред БНР Ясен Гешев от организаторите на събитието. Фестивалът трябваше да започне днес, но заради метеорологичните условия и опасността от падането на мълнии ще започне в събота сутрин и ще продължи..

публикувано на 25.07.24 в 11:18

Николай Захариев: Д-р Илиев искаше духът на джаз фестивала да се доближи до този в Монтрьо

Идеята на д-р Илиев беше фестивалът в Банско (сега в Боровец) като дух да се доближава до този в Монтрьо. Това е много висока топка . Това каза пред БНР Николай Захариев, музикален директор на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев". Вече трета година фестивалът се провежда в планинския курорт Боровец. Захариев е дългогодишен музикален..

публикувано на 22.07.24 в 10:00

Виктория Бешлийска: "Нишка" е роман за изследването на женската сила

Сила.  Това е думата, която обединява седемте героини в новия роман на Виктория Бешлийска – "Нишка" . Женската сила като совалка на стан свързва съдбите на Скарлада, Ана, Зорка, Дана, Ружа, Мария и Йова. Няколко смели български жени, които принадлежат на различни времеви периоди.  Седем жени – дъщери, съпруги, майки, носещи отговорност..

публикувано на 22.07.24 в 09:10

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“. Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца..

публикувано на 21.07.24 в 05:33
Людмила Данова

Доброто винаги тържествува в разказите на Людмила Данова

"Вещица беше Виола" е един много интересен и полезен сборник с разкази на писателката Людмила Данова. Разказите в преобладаващата част не са необичайни, не са езотерика, но са почерпени от действителни случаи и събрани в образа на Виола - гадателка, лечителка, билкарка, която има мисията да помага на хората и иска, и Бог й дава шанса да остави..

публикувано на 21.07.24 в 04:38