Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Секретарят на читалище „Съгласие 1869 г.“ Мая Паскова участва активно в създаването на културни инициативи

Читалището разполага с една от най-богатите колекции на ръкописи и старопечатни книги в страната

Мая Паскова, секретар на Читалище „Съгласие 1869 г.“
Снимка: Латинка Светозарова
"Живея в Плевен от 23 години. Мъж ме доведе в Плевен и стана мой град. Професията на журналист направи, така че аз да зная толкова много за града, колкото не знаят хората, които са родени в него. Ресорът ми "Култура" ме сближи с културните институти, включително и читалището, на което аз съм секретар", каза за БНР Мая Паскова, секретар на най-голямото и най-старо читалище в Плевен - Читалище „Съгласие 1869 г.“

По думите ѝ Читалище „Съгласие 1869 г.“ винаги е било духовният център на Плевен.

"Тук са поставени основите на всички културни институти на града - на филхармонията, галерията, музеи и през годините благодарение на хората, които са го приели за своя мисия, то е запазило това си предназначение. Правим всичко за младите хора, хората на средна възраст. Опитваме се да правим и за възрастните хора каквото ни е възможно  - за всеки по нещо. Най-много сме се обърнали към децата, защото смятаме, че те имат нужда от нещо интересно, което да ги подтикне".

Тя заяви, че библиотеката на Читалище „Съгласие 1869 г.“ е от малкото в страната читалища, които са запазили първоначалния фонд, с който е създадено - ръкописни и старопечатни издания, които са дарени от основателите.

"Иван Данов е един от тези, които е събирал много от старопечатните и ръкописни книги, които е дарил за нашия фонд. Той е имал такава мисия това да го направи. В момента ние разполагаме с една от най-богатите колекции на ръкописи и старопечатни книги в страната. Освен това всички ръкописи са дигитализирани и могат да се намерят на сайта на читалището", заяви Мая Паскова за рубриката "Горещи сърца" в предаването "Рано в неделя". 

Тя съобщи, че балетната школа на Читалище „Съгласие 1869 г.“ е една от първите читалищни балетни школи, основана е преди балетното училище в София.

"В нея са минали стотици деца.  Част от тях са на професионална сцена и до ден днешен ние сме успели да задържим това професионално ниво на читалищна сцена. Тази година осъществихме няколко проекта с децата, което ги задържа много дълго време на сцената. Те изиграха десетки представления пред детска публика. Това беше трамплин за тях, те израснаха пред очите ни като танцьори".
Снимка: личен архив

Читалище „Съгласие 1869 г.“ започна петиция срещу фалшивите читалища.

"В тази борба се оказваме сами срещу вятъра, защото никой не иска да поеме отговорност. Разковничето е заровено дълбоко в закона за народните читалища - нищо не е дефинирано достатъчно ясно. Читалищата непрекъснато се роят. Всяка година изникват нови и нови читалища. Говорейки с колеги в други области се оказва, че това не е проблем само за област Плевен. В Бургас се оказва, че различни дружества и партии могат да си откриват читалища, които са неправителствени организации. Една година след основаването на такова читалище то се нарежда за разпределяне на субсидии".

Снимка: личен архив
В Европейската година на младежта, на 12 август, в Бургас читалището получи поредното отличие в категория - наградата ПРОКУЛТУРА’2022 за достъп на младите хора до култура.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05