Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Повечето шофьори не осъзнават колко е опасно шофирането"

Инструкторът Васил Жеков: Подготовката на шофьорите е нула

"Трябва да излекуваме манталитета на българина, че е безсмъртен"

Снимка: Ани Петрова

Видеонаблюдение в кабините на автобуси, линейки, тирове трябва да стане задължително, за да може да се проучват причините за катастрофи и да се вземат мерки.

Това мнение изрази пред БНР Васил Жеков, инструктор в Академия за безопасно шофиране и син на европейския шампион по автомобилизъм Павел Жеков.

"Ако говорим защо катастрофите се увеличават, не е само от едно нещо. Пътищата – да, това е безспорно. Че са ужасни, отвратителни са. Шофирането става неприятно. Тук идва вече ролята на шофьора. Че живеем в държава с лоши пътища, не означава, че това трябва да ни е извинението."

Жеков определи подготовката на шофьорите като "нула" и отбеляза, че курсовете не са, за да те направят добър шофьор.

"Повечето шофьори не осъзнават колко е опасно шофирането, докато не им се случи нещо и затова си позволяват."

Васил Жеков е живял в САЩ и сподели свои впечатления за практики на  обучение, касаещи психологията на шофирането.

"Те те вкарват в една стая и ти пускат най-различни катастрофи на шофьори, инциденти. Идеята – да те стресират толкова много, да разбереш колко е сериозно, когато караш с  висока скорост и какви са последствията."

"Трябва да излекуваме манталитета на българина, че е безсмъртен, че е най-добрият шофьор, той разбира от всичко и няма какво лошо да се случи. Ние не приемаме нещата сериозно. Всеки ден различни хора идват, 27 години тази академия работи. Ще ви кажа, че никой не е дошъл, който да може и да знае, без значение от неговия опит. За съжаление, младите не идват. При мен идват по-спокойните хора, което е много страшно. Не идват тези агресори, тези, които дрифтят, които правят глупости по улицата", коментира Жеков в предаването "Преди всички".

Инструкторът подчерта, че полицията и законодателството трябва да са по-строги, при нарушение на пътя – не само да се пишат актове, а водачът да бъде отстраняван директно от автомобила и след това да се води дело, каквато практика има в други страни.

"Изкарват те от колата, конфискуват ти я и после започват да се плащат сурови такси. В Щатите е така. Във Финландия имат нула катастрофи. От време на време имат броня до броня и е голям траур. След вземането на шофьорска книжка имаш период от една година, за да завършиш академия като моята. Тук аз успях единствено да направя полигон, който симулира тежки условия. Вземането на книжка не може да ти даде уменията." 

Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56

Вино Сокай и жива бира с чубрица в Трявна

Трявна предлага удоволствия и изкушения, които се простират далеч извън клишето на културния туризъм на малкия възрожденски град.  Тук можете да опитате специа лна селекция вино, произведено в Трявна и специална бира, направена в Трявна. Виното има серия Сокай , посветена на уникалния  женски накит, заради който тревненки са ходели с високо и..

публикувано на 12.08.24 в 15:30
Изглед от Петково

В Родопите тръгват "По стария път на керваните за Беломорието"

"По стария път на керваните за Беломорието" е излет, който правят днес жителите на село Петково и околните села в Смолянско. Местни жители и гостите им вървят по пътя на своите предци, който ги е свързвал преди повече от 500 години със земите на Беломорска Тракия. Много занаятчии, овчари и търговци са изкарвали прехраната са своите..

публикувано на 11.08.24 в 18:24