Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пламен Ралчев: Кремъл цели политически дискомфорт в ЕС, в България вече е постигнат

"Студената зима може да не е единственото главоболие, което ни предстои"

Пламен Ралчев
Снимка: Личен архив

"Зад енергийния рекет на Москва се крият дългосрочни интереси на Кремъл да дестабилизира ЕС, да наруши единството между страните в него и най-вече - да подклажда обществено недоволство заради цените и инфлацията, което ще създава политически дискомфорт в Европа за неопределено време. Такъв политически дискомфорт вече съществува в България от миналата година. Това също можем да го разглеждаме като вписано в руските стратегически интереси"

Този коментар направи пред БНР доц. Пламен Ралчев, преподавател по международни отношения в УНСС. Той допълни:

"Енергийната зависимост на Европа от Русия е от 20 години. Сега тя се превръща в рекет. ... Този енергиен рекет, който Москва упражнява на ЕС и не е ясно колко дълго ще продължи, вероятно ще наложи промяна на някои от енергийните ни навици. Търсенето на временни решения от страна на ЕС ще дават много краткосрочни ефекти". 

Според него раздвоеността спрямо Русия, която се наблюдава у нас, а и в някои от страните в ЕС, показва, че са налице всички признаци, че европейското единство вече е разрушено и то по такъв важен въпрос, какъвто е политиката по отношение на Кремъл.

"Конфликтът в Украйна ще бъде изтощителен и умишлено ще бъда поддържан дълго. Руснаците са доказали, че могат да издържат дълго време на неблагоприятни условия и това тях няма да ги притесни. Дали обаче европейците ще могат да издържат дълго време на труден живот, това е отговорът, който в Кремъл искат да получат", подчерта анализаторът.

Той допусна Украйна да стане изкупителната жертва в енергийните отношения между Русия и Запада.

"Нека не забравяме, че нещата са много по-сложни и освен конфликта в Украйна, напрежение се наблюдава и на юг. ... Поведението на президента Ердоган в Сирия, Източното Средиземноморие, а в последните дни има индикации за нарастващо напрежение с Гърция, може да е фактор, което допълнително да влоши ситуацията, така че енергийната криза да ни се стори нещо малко, погледнато на фона на това какво още по-лошо би могло да се случи. Студената зима може да се окаже, че не е единственото главоболие, което ни предстои", каза доц. Ралчев и коментира, вече виждаме нарастващия мигрантски натиск от Турция.

По думите на доц. Пламен Ралчев оценката на политиката на Русия ще е решаващият фактор, който би предопределил резултата от предстоящите предсрочни избори:

"Т.нар. лагер на симпатизиращите на Русия и лагер на заклеймяващите я. Това е стратегическият въпрос на тези избори - дали ще се оформи мнозинство, което да поведе България в някаква посока, или ще продължим с тази традиционна раздвоеност, която имаме у нас по отношение на Москва. Газовият въпрос е част от по-големия въпрос".  

Според анализатора изборите на 2 октомври едва ли ще дадат отговор на този въпрос и прогнозира след тях да има и следващи

Интервюто на Диана Янкулова с доц. Пламен Ралчев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хеликоптер на ВВС облита района на инцидента в Елин Пелин

Малко преди 9 ч. хеликоптер на Военновъздушните сили започна облитане на района на инцидента в Елин Пелин. Така наречените бронирани военни машини "котки" също влизат в периметъра, вероятно за да направят пореден опит да огледат ситуацията.  По-рано през деня стана ясно, че това не се е случило 2 пъти в изминалите часове след старта на инцидента...

публикувано на 26.07.24 в 09:07

Росен Белишки: Мит е, че през летните месеци има бум на домови кражби

1679 са извършените домови кражби на територията на цялата страна за първите 6 месеца на тази година . Това обяви пред БНР Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция".  За сравнение той посочи, че за същия период на миналата година те са били 2018. " Имаме намаление на регистрираните престъпления с 16% , което е около 340 случая..

публикувано на 25.07.24 в 15:28

ГИТ: Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава

Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава , заяви пред БНР Димитър Маджаров от Дирекция "Трудова мобилност" в Главната инспекция по труда. "В случай, че българите сключат договор директно с работодател в чуждата държава, правомощията на Инспекцията по труда са ограничени единствено до подаване на сигнали до..

публикувано на 25.07.24 в 14:57
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира средства за пострадалите. Той започна разказа си преди 3 дни във Фейсбук така: "През 2020 г. бях..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има..

публикувано на 22.07.24 в 14:30