"Зад енергийния рекет на Москва се крият дългосрочни интереси на Кремъл да дестабилизира ЕС, да наруши единството между страните в него и най-вече - да подклажда обществено недоволство заради цените и инфлацията, което ще създава политически дискомфорт в Европа за неопределено време. Такъв политически дискомфорт вече съществува в България от миналата година. Това също можем да го разглеждаме като вписано в руските стратегически интереси".
Този коментар направи пред БНР доц. Пламен Ралчев, преподавател по международни отношения в УНСС. Той допълни:
"Енергийната зависимост на Европа от Русия е от 20 години. Сега тя се превръща в рекет. ... Този енергиен рекет, който Москва упражнява на ЕС и не е ясно колко дълго ще продължи, вероятно ще наложи промяна на някои от енергийните ни навици. Търсенето на временни решения от страна на ЕС ще дават много краткосрочни ефекти".
Според него раздвоеността спрямо Русия, която се наблюдава у нас, а и в някои от страните в ЕС, показва, че са налице всички признаци, че европейското единство вече е разрушено и то по такъв важен въпрос, какъвто е политиката по отношение на Кремъл.
"Конфликтът в Украйна ще бъде изтощителен и умишлено ще бъда поддържан дълго. Руснаците са доказали, че могат да издържат дълго време на неблагоприятни условия и това тях няма да ги притесни. Дали обаче европейците ще могат да издържат дълго време на труден живот, това е отговорът, който в Кремъл искат да получат", подчерта анализаторът.
Той допусна Украйна да стане изкупителната жертва в енергийните отношения между Русия и Запада.
"Нека не забравяме, че нещата са много по-сложни и освен конфликта в Украйна, напрежение се наблюдава и на юг. ... Поведението на президента Ердоган в Сирия, Източното Средиземноморие, а в последните дни има индикации за нарастващо напрежение с Гърция, може да е фактор, което допълнително да влоши ситуацията, така че енергийната криза да ни се стори нещо малко, погледнато на фона на това какво още по-лошо би могло да се случи. Студената зима може да се окаже, че не е единственото главоболие, което ни предстои", каза доц. Ралчев и коментира, вече виждаме нарастващия мигрантски натиск от Турция.
По думите на доц. Пламен Ралчев оценката на политиката на Русия ще е решаващият фактор, който би предопределил резултата от предстоящите предсрочни избори:
"Т.нар. лагер на симпатизиращите на Русия и лагер на заклеймяващите я. Това е стратегическият въпрос на тези избори - дали ще се оформи мнозинство, което да поведе България в някаква посока, или ще продължим с тази традиционна раздвоеност, която имаме у нас по отношение на Москва. Газовият въпрос е част от по-големия въпрос".
Според анализатора изборите на 2 октомври едва ли ще дадат отговор на този въпрос и прогнозира след тях да има и следващи.
Интервюто на Диана Янкулова с доц. Пламен Ралчев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..
"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му "Пловдив след ковид привлече много..
Как победата на Тръмп на президентските избори в САЩ ще размести културно-социалните пластове отвъд Океана и как ще изглежда обещаната от него „Златна епоха“ за Америка? В деня, в който Доналд Тръмп повторно ще встъпи в длъжност като американски президент, от Автономията за слушане ви предлагаме анализ на стъпките на завиващата..
Трима служители на Националната компания "Железопътна инфраструктура" са временно отстранени заради трагичния инцидент край Локорско, при който загинаха двама работници. Това стана ясно след среща на новия министър на транспорта Гроздан Караджов с ръководствата на "Холдинг БДЖ", Националната компания "Железопътна инфраструктура" и..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници, потвърди за тежката ситуация проф. Даниела Авджиева, преподавател в катедра "Педиатрия" на Медицинския университет в София, в интервю пред БНР. "Проблемът е, че липсват педиатри и в..
Българското политическо пространство в момента има 4 измерения, което е много сложно за партийно-политическа система . Това заяви пред БНР Боян Захариев от "Отворено общество", автор на анализ за българското партийно-политическо пространство и симпатиите на избирателите, базиран върху данни на "Алфа рисърч". В много демокрации по света..
Децата от между 6 и 11 години от великотърновските детски градини и училища през тази учебна година ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта , за да бъдат полезни на своите близки и незабавно да потърсят лекарска помощ. Образователната програмата се казва "Бързи герои 112" и се подкрепя от община Велико Търново, младежите..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..