В България няма статистика за лицата с аутизъм. Целта на изследването е да направи достъпен на български език въпросник, който може да се попълни при съмнения за разстройство от аутистичния спектър. Според инициаторите това ще бъде първа стъпка да започне събирането на някакви данни за ситуацията у нас.
За последната седмица има над 500 отговорили. Броят участници, необходим за добър статистически анализ, е поне 1000.
"Единствената официално публикувана статистика за броя деца с проблеми в развитието в България, беше публикувана от УНИЦЕФ миналата година. По данни на МОН, че за учебната 2019/2020 г. има 25 000 деца със специални образователни потребности в образователната система, като от тях 15 000 имат комуникативни затруднения. това не означава, че непременно имат диагноза аутизъм, но това е най-близкото като данни, което имаме."
Това каза пред БНР д-р Михаела Барокова, ръководител на проучването.
"Щом няма статистика за децата, които впоследствие порастват и стават възрастни с аутизъм, наистина нямаме представа каква е тази бройка", уточни тя.
Знаем какъв е средно процентът на възрастни с аутизъм в Северна Америка, в Западна Европа – около 2,2% от населението. Може да направим приблизителна преценка каква би била бройката за България, посочи д-р Барокова.
Според диагностичните критерии за аутизъм, симптомите трябва да са се появили до 2-3-годишна възраст, но все повече много възрастни, които дълго време през живота си са смятали, че са по-различни, започват да се разпознават в тези симптоми, благодарение на информационни кампании за децата, поясни специалистът.
"И да търсят диагноза на един по-късен етап от своя живот. Това е тенденция не само за България."
"Няма много съществуващи услуги за лица над 18-годишна възраст, които имат аутизъм и процесът по получаване на диагноза е доста затруднен", заяви д-р Михаела Барокова в предаването "Преди всички".
Като положителен момент тя открои възрастта на диагностициране на детския аутизъм у нас, която пада, включително спрямо съседни на нас страни.
Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..