Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свръхрегулации и недостатъчен пазар тормозят биопроизводителите у нас. Производството спада устойчиво

Био пъпеши от село Бъта
Снимка: Ани Петрова

Производството на биопродукти в България намалява устойчиво през последните пет години след пик през 2017 г., когато е имало най-много сертифицирани стопанства и площи за биологично земеделие (4,6% от общо използваната земеделска земя у нас).

Това съобщи пред БНР д-р Стоилко Апостолов, управител на фондация "Биоселена". Той посочи, че през 2027 г. трябва да имаме 7% биосертифицирани земи, а 2030 г. – 10%, което по думите му е реалистично.

Австрия и Естония са първенци с най-много сертифицирани площи за биоземеделие.

Снимка: Ани Петрова

Във всички останали развитие има развитие и напредък, при нас е започнала стагнация, потвърди Апостолов. Според него рестриктивни мерки от страна на държавата са отказали по-скоро реалните биопроизводители, отколкото "тези, които правеха схемите и измамите".

Апостолов е на мнение, че имаме едни от най-строгите правила с най-тежки санкции в цяла Европа, защото администрацията се опитва да отговори на критиките на Европейската комисия и на българските потребители.

Стоилко Апостолов предупреди, че заради рестрикциите са под риск от загуба 50 000 000 евро по настоящата програма за биоземеделие.

"В същото време внасяме продукти. Пазарът няма да ни чака. Ако има потребители в България, които търсят, има търговци, които ще го внесат."

Все още няма развитие по предложението в храненето в детските градини и училищата да се включат биологични плодове и зеленчуци, уточни Апостолов.

Работата по Плана за развитие на биоземеделието у нас по думите му също е позамряла.

Снимка: БГНЕС

"При обществените поръчки често се избира най-скъпото. Една детска градина, ако се остави сама да си купува, може да си купи млякото в гюмове, да е био и да излезе по-евтино от конвенционалното мляко в тетрапак кутии."

Политиците винаги са много позитивни относно биоземеделието, но все се връщаме в мъртва точка, обобщи ситуацията Стоилко Апостолов.

"На първо място е огромната преса, административна. Ненужни регулации, свръхрегулации, свръхтежки санкции, което отказва хората. Вторият проблем – това е липсата на пазар или недостатъчен пазар. Това са двата приоритета, които са най-важни, да се започне да се работи по тях."

Чуйте цялото интервю по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Външната ни политика се разглежда не като национална, а като партийна

Смяната на външния министър е странно решение, което води само до един извод – че правителството очевидно е политическо, а не експертно , както се очаква от едно служебно правителство. Тези дни нямаше нищо, което да даде основания да се говори за промяна във външнополитическата доктрина на страната, категоричен е дипломатът относно думите..

публикувано на 16.04.24 в 08:05
Проф. Иван Кьосев

Проф. Иван Кьосев: В действащата ни Конституция има заложени капани в закони, необходим е рестарт

Политиците и управляващите да прочетат Търновската конституция и да почерпят опит от нея, защото в нея има баланс в разпределението на властите. Това сподели проф. Иван Кьосев, преподавател в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“, в интервю пред БНР.  В предаването „Преди всички“ той представи новата си книга „Държавната власт и..

публикувано на 15.04.24 в 10:30

Весела Райчинова: Израел е пред дилема дали трябва да реагира в момента

Тишината, която обзе Израел след терористичните атаки на "Хамас", настъпи и снощи, но този път облечена в мрак . Това каза журналистката Весела Райчинова, която живее в Израел във връзка с вълната от атаки на Иран с ракети и дронове. Израел: Иранската атака е осуетена, прехванати са 99% от изстреляните ракети и дронове Иран е започнал..

публикувано на 14.04.24 в 14:59

Ще потънат ли европейските теми на нашите избори 2 в 1? Рискове и предизвикателства преди вота

Снимки: Савина Спасова Цялото интервю на Диана Янкулова с Цветелина Пенкова и Стоил Цицелков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 14.04.24 в 12:52

Чий е кабинетът и други акценти от отминаващата седмица

Н а 9 април 103-ото правителство на България положи клетва. За пръв път служебен кабинет прави това в Народното събрание, а не пред президента заради промените в Конституцията. Държавният глава Румен Радев не пропусна да го напомни и се разграничи от новия Министерски съвет. Докато в МС старият кабинет предаваше властта на новия,..

публикувано на 14.04.24 в 09:54

Ще донесе ли реформата в ТЕЛК повече негативи, отколкото плюсове?

По-кратки срокове и по-голяма прозрачност са част от целите в одобрената реформа на ТЕЛК. Предвиждат се освидетелстване по документи и разпределение на случаен принцип, както и създаване на нови комисии в лечебните заведения. Промените влизат в сила в средата на годината. Сега в страната действат 75 ТЕЛК комисии . По данни на Министерството..

публикувано на 11.04.24 в 10:55

Арх. Стефан Цонев: Около 65-70% от сградите са некачествено санирани

Около 65-70% от сградите са некачествено санирани , обяви пред БНР арх. Стефан Цонев.  Експерти от Алианса за висока строителна култура провериха как е поставена топлоизолацията при безплатното саниране, което обхвана 2000 сгради за 2 млрд. лв. от държавния бюджет. По думите на арх. Цонев проверката е установила множество дефекти . Една..

публикувано на 11.04.24 в 10:48