Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свръхрегулации и недостатъчен пазар тормозят биопроизводителите у нас. Производството спада устойчиво

Био пъпеши от село Бъта
Снимка: Ани Петрова

Производството на биопродукти в България намалява устойчиво през последните пет години след пик през 2017 г., когато е имало най-много сертифицирани стопанства и площи за биологично земеделие (4,6% от общо използваната земеделска земя у нас).

Това съобщи пред БНР д-р Стоилко Апостолов, управител на фондация "Биоселена". Той посочи, че през 2027 г. трябва да имаме 7% биосертифицирани земи, а 2030 г. – 10%, което по думите му е реалистично.

Австрия и Естония са първенци с най-много сертифицирани площи за биоземеделие.

Снимка: Ани Петрова

Във всички останали развитие има развитие и напредък, при нас е започнала стагнация, потвърди Апостолов. Според него рестриктивни мерки от страна на държавата са отказали по-скоро реалните биопроизводители, отколкото "тези, които правеха схемите и измамите".

Апостолов е на мнение, че имаме едни от най-строгите правила с най-тежки санкции в цяла Европа, защото администрацията се опитва да отговори на критиките на Европейската комисия и на българските потребители.

Стоилко Апостолов предупреди, че заради рестрикциите са под риск от загуба 50 000 000 евро по настоящата програма за биоземеделие.

"В същото време внасяме продукти. Пазарът няма да ни чака. Ако има потребители в България, които търсят, има търговци, които ще го внесат."

Все още няма развитие по предложението в храненето в детските градини и училищата да се включат биологични плодове и зеленчуци, уточни Апостолов.

Работата по Плана за развитие на биоземеделието у нас по думите му също е позамряла.

Снимка: БГНЕС

"При обществените поръчки често се избира най-скъпото. Една детска градина, ако се остави сама да си купува, може да си купи млякото в гюмове, да е био и да излезе по-евтино от конвенционалното мляко в тетрапак кутии."

Политиците винаги са много позитивни относно биоземеделието, но все се връщаме в мъртва точка, обобщи ситуацията Стоилко Апостолов.

"На първо място е огромната преса, административна. Ненужни регулации, свръхрегулации, свръхтежки санкции, което отказва хората. Вторият проблем – това е липсата на пазар или недостатъчен пазар. Това са двата приоритета, които са най-важни, да се започне да се работи по тях."

Чуйте цялото интервю по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екатерина Ангелова за тревожността: Ако не се потърси помощ, нещата се задълбочават

" Когато преживееш нещо лично, след това искаш по всякакъв начин да измъкнеш хората, които в момента преживяват това, защото си разбирал болката, трудността и начина, по който те се чувстват ".  Това обясни пред БНР Екатерина Ангелова, която създаде платформата "Поговори с мен", насочена към хора с множествена склероза и депресия. Самата тя е с..

публикувано на 27.12.24 в 11:49

Стоян Ганчев: Ако не използваме изкуствен интелект, само изоставаме пред другите

Само с изкуствен интелект иска да се занимава Стоян Ганчев от математическата гимназия в Пловдив. Последна година той ще учи у нас, а после иска да отиде в чужбина. Знанията си за изкуствения интелект обаче момчето ще върне в България.  Интересът към роботиката и това, че е добър по математика провокирало дванайсетокласникът в математическата..

публикувано на 27.12.24 в 07:45
арх. Слава Савова

Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна

С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на Тодор Живков, бъде изваден от границите на парка. В средата на декември в Областната администрация на Сливен се състоя обсъждане, организирано от МОСВ съвместно с РИОСВ – Стара Загора. Това..

публикувано на 26.12.24 в 13:01
д-р Владимир Сотиров

Д-р Владимир Сотиров: Няма анализ на психиатричното здраве на нацията

В отворено писмо психиатри алармират за недоимъка в болничното психиатрично лечение. В него се настоява да се отпускат средства, които да обезпечат достоен начин на работа. От над 7000 днес у нас са останали близо 2700 психиатри . Голяма част от тях са практикуващи в амбулаторната психиатрична помощ, казва  доц. д-р Мая Стоименова, която има..

публикувано на 26.12.24 в 10:06
Рилски манастир (24 декември 2024) Бъдни вечер в храма „Рождество Христово” в Рилската света обител

Димитър Митев: Вярата е неотделима от чудото, а то е като бъг в системата

" Рождество е дълго чакан отговор от човечеството докога ще бъде в това страдание, в което се е поставило с първородния грях. Смъртта вече няма жило , защото идва Онзи, който ще я унищожи. На този ден се ражда Спасителят на света." Това казва пред БНР Димитър Митев, автор на книгата "Как станах свещеник", в която разказва различни истории..

публикувано на 25.12.24 в 08:42
Георги Милтиядов

Георги Милтиядов: "Българската Коледа" е кауза, укрепваща хуманните ни ценности

"Българската Коледа" не е само концерт, не е само благотворителна кампания, а е общественозначима кауза , която сплотява обществото ни и укрепва нашите хуманни ценности.  "Българската Коледа" е инвестиция в най-важния капитал на нацията - нашите деца". Това каза пред БНР диригентът Георги Милтиядов, като сподели щастието, благодарността и..

публикувано на 24.12.24 в 19:15
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Папа Франциск открива Всеобщия юбилей на Католическата църква

Във Ватикана Папа Франциск ще открие Всеобщия юбилей на Католическата църква. Той ще приключи на 6-и януари 2026-а година. В Рим за целия период на събитието се очакват над 30 милиона души, Началото на Всеобщия юбилей на Католическата църква  ще започне с внушителен ритуал с отварянето на Светата врата на базиликата „Св. Петър“ в Рим, след..

публикувано на 24.12.24 в 03:41