Така описа обстановката в руската столица тази сутрин кореспондентът на БНР Ангел Григоров.
Григоров припомни, че референдумите в Донбас – за обявяването на независимост от Украйна на Донецката и Луганската републики, са още от 2014 г., а руският президент ги призна за суверенни и независими държави дни преди началото на определяната от Кремъл като специална военна операция през февруари тази година.
"След като президентът подпише днес международните договори с новите четири области, в тези договори трябва да се уточнят името и статутът на новите субекти, както и преходният период за интегрирането им в състава на Руската федерация", поясни журналистът.
След това договорите ще бъдат изпратени на Конституционния съд, а после Владимир Путин ще ги внесе в Думата.
"Документите трябва да бъдат одобрени от Думата, долната камара на парламента, след това и от Съвета на федерацията – горната камара на парламента. Това ще стане на 3 и 4 октомври идната седмица. Окончателното им влизане в сила става с подпис на президента. Тази процедура беше приложена при анексирането на Крим през 2014 г."
Присъединяването на Крим се случи неочаквано, бързо и без жертви. Присъединяването или анексирането на новите територии с цената човешки животи се измерва с десетки, а може би и стотици хиляди, коментира Ангел Григоров в предаването "Преди всички".
"Няма никаква гаранция, че кръвопролитието ще спре."
Друга съществена разлика между 2014 г. и настоящата ситуация според него са обществените настроения. По думите му анексирането на Крим е било прието добре и възторжено от по-голямата част от руското общество и е изстреляло рейтинга на президента Путин "до небесата". Сега според социолозите по-голямата част от обществото продължава да подкрепя т.нар. специална военна операция, но "на фона на мобилизацията особен възторг не се усеща".
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..
При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...