Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обобщение на партийните предложения и недомлъвки дотук

Снимка: БГНЕС
Още преди Централната избирателна комисия да обяви официално резултатите от поредните предсрочни избори, парламентарно представените формации вече започнаха да се групират - да си отправят предложения за бъдещи управленски коалиции, но и да ги отказват. Някои все пак оставиха вратата за преговори открехната. Каква е "фактическата обстановка" и какви - "обоснованите предположения" за това, което ни очаква?

Сполетя ни хаотична, остро коалиционна и на моменти фалцетна кампания, която освен с обвинения и откровения за очакваща ни тежка зима, политиците се замериха и с музикални послания.

От гласуването на втори октомври засега само служебният премиер Гълъб Донев засега е доволен:

"Поздравления за свършената работа на министрите, които бяха пряко ангажирани. Вотът премина спокойно. Българските избиратели решиха, че  коалиционната формула за създаване на редовно правителство е неизбежна".

Борисов определи като топ теми - войната в Украйна, енергийните доставки и инфлация, по които преговорни екипи да изработят обща управленска програма.

 
Набеляза за потенциални партньори ПП и ДБ, без да пропусне да ги критикува. Макар и предпоследни, самочувствието на ДБ не е спаднало. Непоканени, от БСП също не искат да се коалират. Впрочем социалистите останаха верни на себе си и отново занимаха обществото с вътрешните си конфликти, в който този път беше замесена и прокуратурата.

Единствено ДПС и "Български възход" са готови да се върнат във властта.
 
"Възраждане" не постигнаха прогнозирания от социолозите електорален скок, но все пак вече са в топ 4. Не ги искат, но и те не искат в коалиция - искат всичко.

Стигането до третия мандат обаче би означавало, че мостовете са изгорени, а пътят към нов вот и управление на служебен кабинет - открит.
 
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Мария Филева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41