Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Биопроизводството у нас се е сринало неколкократно. Не се подпомагат производителите да преработват тук

Снимка: bgbio.org

Българската асоциация "Биопродукти" за пръв път участва във варшавското изложение на биопродукти. Това е едно от най-мащабните европейски специализирани изложения на биологично произведена продукция. Нашите производители имат възможност да се включат във форума с финансовото съдействие на Министерството на земеделието.

Целта е търсене на търговски контакти и разработване на нови пазари за българската продукция, тъй като благодарение на дългогодишната недалновидна политика този тип производство у нас през последните години се е свил неколкократно, коментира пред БНР Албена Симеонова, биопроизводител и председател на асоциацията. Според нея в Полша още помнят вкуса на българската земеделска продукция, изнасяна масирано преди години. 

В Полша делът на биопродукцията е почти 10 на сто. В България биопроизводството, което беше наближило 7% преди години, сега се е сринало докъм 1,5%, уточни Симеонова.

"Вярно е, че сме се свили до този срамен процент, но вносът на биологични продукти - изнесена от България продукция, преработена в Германия и върната в България, е много голям. Това е ниша, която ние трябва да запълним само на правителствено равнище, подпомагането да е сериозно на ниво земеделско стопанство, което подпомага оставането в селата на българския биопроизводител. След това подпомагане на ниво преработка на собствения продукт в собствената ферма и не на последно място – маркетингът в България. Това са неща, които са пропуснати с годините."

Снимка: Ани Петрова

Ако имаше възможност преференциално да се подпомагат българските производители да се преработят собствения биопродукт, нещата нямаше да стоят по този начин, смята тя. По думите ѝ в мамента у нас има една-единствена биокланица и няколко предприятия за преработка на плодове и зеленчуци за консерви и сокове.

"Буквално на пръстите на едната ръка винарни, които произвеждат биологично вино. Идват чужденците, купуват го на безценица. А ако бяха подпомогнати българските биопроизводители да могат да преработят собствената си продукция и след това да я реализират на пазара, нещата щяха да са различни."

Албена Симеонова е категорична, че за разлика от Европа, "където биопроизводството е на пиедестал", у нас този бранш се пренебрегва.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19

Как се образува мъглата: естествената и в градски условия?

Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София? Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта . Трудно ни е да се ориентираме в нея. " Мъглата..

публикувано на 12.01.25 в 14:36
Нина Касабова

През зимата у нас се предлагат вносни цветя

Цветята правят ежедневието ни по-красиво, те внасят топлина в нашия живот.  Какви цветя избират плевенчани за празнични случаи, какво препоръчват специалистите и какви да са грижите през зимата за стайните ни растения? От години Нина Касабова предлага различни цветя на плевенчани. Въпреки зимния сезон красив букет или саксия могат да се избират от..

публикувано на 12.01.25 в 06:47

Рекорден брой бебета се родиха през 2024 г. в столичния зоопарк

През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..

публикувано на 05.01.25 в 05:27
Димитър Колешев с клиент

30 години в планината: Димитър Колешев

През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват  7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..

обновено на 05.01.25 в 05:10