Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Нито една от страните няма да може да вземе такъв превес, че да разбие другата напълно"

Проф. Бранислав Сланчев: Путин не си е оставил никакви други пътища, освен победа в Украйна

Рискът да се използва ядрено оръжие не е нулев, но не е огромен, смята преподавателят в Калифорнийския университет

Владимир Путин
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руският президент Владимир Путин не си е оставил никакви други пътища, освен да излезе с победа от Украйна. Всеки друг изход от войната, освен победа, ще доведе до много пагубни последствия за руската сфера на влияние. 

Това мнение изрази пред БНР проф. Бранислав Сланчев, преподавател в Калифорнийския университет в Сан Диего.

"Опитът за блицкриг не беше жалък. Те доста добре се справиха в самото начало всъщност. Вярвам, че се провали в крайна сметка, но дойдоха едва ли не на косъм поне до част от целите си", каза той в предаването "Събота 150".

Според проф. Сланчев руският президент е отлагал мобилизацията по различни причини.

"Сега дойде моментът, когато видяха, че не могат да се оправят."

По думите му през изминалите 6 месеца украинците са се подготвяли и не са изпратили основните си сили на фронта, "затова отстъпваха бавно-бавно и се държаха за всеки град със зъби и нокти".

Рискът да се използва ядрено оръжие не е нулев, но не е огромен, смята проф. Бранислав Сланчев. Според него мобилизацията е знак, че руската страна ще се опита да реши проблемите си по конвенционален път.

"Реално погледнато, няма да знаем до края на войната дали блъфира, или не. Аз смятам, че не блъфира. Просто не е решил, че сега е моментът да го направи. Той просто не си е оставил никакви изходи. След анексациите той няма накъде да отстъпи. Трябва да вземе тези територии. Украинците няма да се съгласят на такъв мир, даже ако бъде употребено ядрено оръжие."

Преподавателят коментира, че "ако ще има ядрен взрив, той ще бъде по територията на Украйна, срещу украински войски" и няма да бъде демонстративен.

"Смятам, че при по-малък удар, отговорът ще бъде неядрен и ще бъде насочен към инсталациите, откъдето е произведен ударът и може да бъде малко разширен."

Бойните действия през зимата трябва да се забавят поради атмосферните условия, посочи още в анализа си проф. Бранислав Сланчев. Затова и по думите му сега се прави опит да се постигнат позиции и "украинците напират много, да вземат десния бряг на Днепър", докато руснаците искат да предотвратят това "и да влязат в зимата с шанс да възобновят атаките пролетта".

Москва се надява студената зима да разколебае европейската поддръжка за Украйна, която е "в ужасно състояние икономически, надяват се, че ще има разкол след народа, че ще искат да се помиряват, защото всички мръзнат", отбеляза преподавателят и допълни, че дори в контекста на санкциите Русия има "достатъчно ресурси да продължава войната много време".

Относно противоречията за военната стратегия на Москва Бранислав Сланчев смята, че "смяната на генералите ще може да уталожи малко страстите на тези хора, които смятат, че не водим правилно войната".

Войни като Втората световна, които завършват с пълна капитулация и разгром на някоя от страните, са редки – от порядъка на 25% за последните 200 и повече години, повечето войни свършват с договор, припомни проф. Сланчев.

"Нито една от страните няма да може да вземе такъв превес, че да разбие другата напълно."

Той прогнозира, че докато Владимир Путин се намира в Кремъл, войната ще се затяга, а мир може да има, ако "си тръгне".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26