Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руслан Трад: Ние се връзваме на играта, която Русия ни пуска

Ще бъде ли атаката срещу Кримския мост вододел във войната в Украйна?

Татяна Дронзина: Русия е потъващ кораб

Снимка: Twitter

"Русия опитва да включи колкото може повече натовски страни в един заговор срещу Русия. България е част от този наратив. Ние подпомагаме с дискусията, която водим, тези действия. Русия не за първи път отправя обвинения към натовска страна. България обаче в момента е много сложна позиция заради вътрешните политически проблеми. Заради това, че има много силни съюзници в България Русия и със спускането на подобни новини, които да проверят положението в страната ни, нашите институции показват, че са готови да се отзоват веднага, когато има нужда от тях."

Този коментар направи пред БНР журналистът Руслан Трад. 

Нищо не е точно в българската реакция, смята Трад.

"Разследване въз основа на какво? Едни неясни новини. Какво е внушението, което Русия иска да вкара? Че ние сме някакви терористи. Целият наратив е сбъркан. Това би трябвало да е червена лампа, а не призив за действие, за разследване. Няма какво да разследваме. Това е вражеска държава, която се опитва да разбуни духовете на наша територия. Трябва да следим този наратив – България три пъти за два дни се споменава по лош начин, но нищо повече. Ние се връзваме на играта, която Русия ни пуска."

"С новото командване на руската армия в Украйна – ген. Суровикин, който е много известен на сирийците, който успя да върне голяма част от сирийските правителствени зони под контрола на Асад, в момента може да изглежда като отговор на моста, но всъщност е нова фаза на войната. Русия ще атакува все повече цивилна инфраструктура, ще се атакува критична инфраструктура, като ТЕЦ-ове, електропреносна мрежа, за да може да се притиска по всякакъв начин, не само на фронтовата линия", коментира Руслан Трад.

Отказът на някои от бившите съветски републики да участват в съвместни военни учения с Русия е показателен, смята проф. Татяна Дронзина, преподавател по политически науки в Софийския университет. По думите ѝ това е индикация, че "Русия е потъващ кораб".

"Не можем да смятаме бившата принадлежност към СССР като безспорна гаранция за това, че ще бъде подкрепяна позицията на Русия", заяви тя.

Запитана възможни ли са преговори с посредничеството на Турция, тя посочи, че "Украйна няма за какво да преговаря, освен за капитулацията на Русия".

Ако се случи среща между Путин и Байдън, тя ще бъде "доста безплодна", гласи прогнозата на преподавателя.

Проф. Дронзина не смята частичното взривяване на Кримския мост за терористичен акт, защото съоръжението по думите ѝ не се използва само за граждански цели и той е "незаконно съоръжение". Тя определи замесването на страната ни като словесна хибридна атака.

"В коя война не са били взривявани мостове, жп линии, шосета и т.н.? Те са част от инфраструктурата, която осигурява успеха на военните операции."

"Това не е проява на сила. Подобен огнен вал, който се търкаля на територията на Украйна, е просто признание, че артилерията ти не може да улучи точните военни обекти", коментира Татяна Дронзина във връзка със засилването на руските удари върху Украйна след взрива на Кримския мост.

Двете мнения чуйте в звуковите файлове.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06

Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне храмовия си празник с реставрирани икони

Най-голямата  ямболска  църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец,  храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години,  роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..

публикувано на 10.11.24 в 06:36

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът  Валери Бобенков , който обича да пътува.  Това лято през..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51