Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фармацевт: За България няма данни, т.нар. медикаментозни грешки не се докладват

По следите на лекарствената грешка - кой по веригата бърка?

Личен лекар: От Благоевград до гръцката граница няма нито една денонощна аптека

Снимка: БГНЕС

Един от 130 пациенти на домашно лечение умира от сгрешено лекарство, сочат данни на Института по медицина в САЩ. При пациентите на болнично лечение съотношението е 1 на 850 души.

За България няма такива данни. Т.нар. медикаментозни грешки не се докладват, поясни в предаването "Хоризонт до обед" Велина Григорова, председател на Фармацевтичния съюз.

Велина Григорова   Снимка: Ива Тепешанова

Лекарствената грешка може да е свързана с предписването, отпускането и приложението на лекарства, уточни Григорова.

По думите ѝ много голяма част от тези лекарствени грешки не водят до животозастрашаващи състояния на пациента, тъй като са хванати в по-ранен етап.

Нечетливото изписване на рецептите е една от причините за лекарствени грешки. Затова и се препоръчва електронното предписване.

Общопрактикуващият лекар д-р Мирослав Спасов обърна внимание върху изискването за изписване на всички рецепти по електронен път, което в практиката е неприложимо.

Според Велина Григорова опцията за хартиена рецепта в извънработно време остава. Фармацевтичният съюз е настоявал единствено антибиотиците да се изписват само електронно.

"Неблагополучия могат да се получат както от наша страна, така и в самите аптеки. На мен лично ми се е случвало да искам един медикамент, а отсреща фармацевтът да ми предлага съвсем друго лекарство, от различна химико-терапевтична група", коментира д-р Спасов пред БНР.

д-р Мирослав Спасов  Снимка: БГНЕС

Гражданите също преиначават предписанията, които получават от личните лекари, каза още той.

"Към нас има нееднократно обвинения, че сме отговорни за антимикробната резистентност и безотговорното изписване на антибиотици. Въпросът е защо толкова много антибиотици се продават в България и къде се къса веригата. Аз съм бил свидетел как най-спокойно всеки един от опашката си иска някакъв антибиотик. Самите фармацевти препоръчват, примерно за едно гърло, без преглед от лекар и без да се знае точно какво му е на този пациент", изтъкна още Мирослав Спасов.

У нас има 3300 аптеки, но в някои общини пациентите са лишени от фармацевтична грижа.

Д-р Спасов пита още защо за гилдията на общопрактикуващите лекари може да има задължение за 24-часово разположение, а няма обезпеченост с денонощни аптеки.

"От Благоевград до гръцката граница няма нито една денонощна аптека."
До момента нищо не беше направено за национална аптечна карта, сега се работи, обясни Велина Григорова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира средства за пострадалите. Той започна разказа си преди 3 дни във Фейсбук така: "През 2020 г. бях..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има..

публикувано на 22.07.24 в 14:30

Д-р Кремена Пармакова: При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б

При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б, независимо на кой континент се намира избраната дестинация. Това обясни в интервю за БНР д-р Кремена Пармакова, началник на отдел "Надзор на заразните болести" в здравното министерство. Комбинираната ваксина срещу двата вируса се открива най-трудно в аптеките у нас , показа..

публикувано на 22.07.24 в 09:38

Кой и кога ще угаси политическите пожари?

Цялото интервю слушайте и в звуковия файл.

публикувано на 21.07.24 в 12:38

Мартен Волтеринк за изборите в Европа и САЩ: Удобни лъжи и неудобни истини

Изображението на окървавеното лице на Доналд Тръмп, вдигнал победоносно юмрук на фона на американското знаме, докато охраната му го извежда след опита за покушение срещу него се превърна в символ на кампанията му за връщане в Белия дом.  Не закъсняха и карикатурите за случилото се, както и тези за все по-неубедително представящия се конкурент..

публикувано на 20.07.24 в 10:35