Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фармацевт: За България няма данни, т.нар. медикаментозни грешки не се докладват

По следите на лекарствената грешка - кой по веригата бърка?

Личен лекар: От Благоевград до гръцката граница няма нито една денонощна аптека

Снимка: БГНЕС

Един от 130 пациенти на домашно лечение умира от сгрешено лекарство, сочат данни на Института по медицина в САЩ. При пациентите на болнично лечение съотношението е 1 на 850 души.

За България няма такива данни. Т.нар. медикаментозни грешки не се докладват, поясни в предаването "Хоризонт до обед" Велина Григорова, председател на Фармацевтичния съюз.

Велина Григорова   Снимка: Ива Тепешанова

Лекарствената грешка може да е свързана с предписването, отпускането и приложението на лекарства, уточни Григорова.

По думите ѝ много голяма част от тези лекарствени грешки не водят до животозастрашаващи състояния на пациента, тъй като са хванати в по-ранен етап.

Нечетливото изписване на рецептите е една от причините за лекарствени грешки. Затова и се препоръчва електронното предписване.

Общопрактикуващият лекар д-р Мирослав Спасов обърна внимание върху изискването за изписване на всички рецепти по електронен път, което в практиката е неприложимо.

Според Велина Григорова опцията за хартиена рецепта в извънработно време остава. Фармацевтичният съюз е настоявал единствено антибиотиците да се изписват само електронно.

"Неблагополучия могат да се получат както от наша страна, така и в самите аптеки. На мен лично ми се е случвало да искам един медикамент, а отсреща фармацевтът да ми предлага съвсем друго лекарство, от различна химико-терапевтична група", коментира д-р Спасов пред БНР.

д-р Мирослав Спасов  Снимка: БГНЕС

Гражданите също преиначават предписанията, които получават от личните лекари, каза още той.

"Към нас има нееднократно обвинения, че сме отговорни за антимикробната резистентност и безотговорното изписване на антибиотици. Въпросът е защо толкова много антибиотици се продават в България и къде се къса веригата. Аз съм бил свидетел как най-спокойно всеки един от опашката си иска някакъв антибиотик. Самите фармацевти препоръчват, примерно за едно гърло, без преглед от лекар и без да се знае точно какво му е на този пациент", изтъкна още Мирослав Спасов.

У нас има 3300 аптеки, но в някои общини пациентите са лишени от фармацевтична грижа.

Д-р Спасов пита още защо за гилдията на общопрактикуващите лекари може да има задължение за 24-часово разположение, а няма обезпеченост с денонощни аптеки.

"От Благоевград до гръцката граница няма нито една денонощна аптека."
До момента нищо не беше направено за национална аптечна карта, сега се работи, обясни Велина Григорова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Весела Владкова: Мъск не е добре запознат с реалността в Германия

"Само "Алтернатива за Германия" може да спаси Германия" - това сподели на 20 декември в собствената си социална мрежа американският мултимилиардер Илон Мъск. С това "гръмна първата пушка" в кампанията си да компрометира предсрочните парламентарни избори в най-мощната държава от ЕС. Мъск си позволи директни обиди към президента, канцлера, най-вероятния..

публикувано на 04.01.25 в 11:15
проф.Искра Баева

Проф. Искра Баева: Все повече на преден план излиза държавният национализъм

За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да управлява Русия. Това каза пред БНР историкът проф. Искра Баева. "Това, което безспорно направи Путин, е да централизира държавата и да предотврати онези процеси, които бяха започнали при..

публикувано на 04.01.25 в 10:31

54 години празнува днес програма "Хоризонт" на БНР

Директорът на Българското неделно училище "Св.св. Кирил и Методий" в Барселона Стоянка Колева е редовен слушател на програма "Хоризонт" на Българското национално радио. Дори и на хиляди километри от България, тя продължава да се информира за събитията в България и по света от новините и предаванията на радиото. С нея разговаря кореспондентът ни..

публикувано на 04.01.25 в 06:00

Космическото миньорство - фантастика или реален бизнес

2025 година може да се окаже сред важните за една нова сфера от бизнеса - търсенето на редки метали в астероидите. Нямаше да обърнем внимание на тази тема, ако и в България за първи път тя не беше поставена на студенти от Физическия факултет на Софийския университет. В резултат на това там вече има и написана дипломна работа по космическо..

публикувано на 03.01.25 в 16:11

Нова година на свещи. В Ловешко се надяват през 2025-а да имат ток

Хората в Ловешко очакват през новата година да нямат проблеми с тока. За тях в момента това е най-важното, след като някои посрещнаха Новата 2025 г. без ток и на студено. Падналият сняг прекъсна електрозахранването на много места в областта. Освен местните жители, потърпевши бяха и много туристи, изпълнили хотелите, къщите за гости и ресторантите в..

публикувано на 03.01.25 в 13:16

Екатерина Атанасова: Бавният туризъм е възможността да се позиционираме на световната туристическа карта

Бавният туризъм е алтернативата на масовото тичане по туристически обекти и забързания живот . Това е цялостна концепция за пълноценна почивка, лишена от динамиката и стреса на масовия туризъм чрез забавяне на темпото и наслаждаване на малките удоволствия, избягвайки големите курорти.  Тази идея у нас прави своите първи стъпки , посочи пред БНР..

публикувано на 03.01.25 в 10:34

Евгений Орашъков: Цената на земеделската земя се понижава

Цената на земеделската земя в България се понижава. Това заяви пред Евгений Орашъков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи. Той уточни, че това са данни от техните наблюдения на пазара, а официалната статистика за 2024 г. предстои да излезе.  "Колко точно е понижението - трудно може да се обобщи. На места..

публикувано на 03.01.25 в 09:44