Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фармацевт: За България няма данни, т.нар. медикаментозни грешки не се докладват

По следите на лекарствената грешка - кой по веригата бърка?

Личен лекар: От Благоевград до гръцката граница няма нито една денонощна аптека

Снимка: БГНЕС

Един от 130 пациенти на домашно лечение умира от сгрешено лекарство, сочат данни на Института по медицина в САЩ. При пациентите на болнично лечение съотношението е 1 на 850 души.

За България няма такива данни. Т.нар. медикаментозни грешки не се докладват, поясни в предаването "Хоризонт до обед" Велина Григорова, председател на Фармацевтичния съюз.

Велина Григорова   Снимка: Ива Тепешанова

Лекарствената грешка може да е свързана с предписването, отпускането и приложението на лекарства, уточни Григорова.

По думите ѝ много голяма част от тези лекарствени грешки не водят до животозастрашаващи състояния на пациента, тъй като са хванати в по-ранен етап.

Нечетливото изписване на рецептите е една от причините за лекарствени грешки. Затова и се препоръчва електронното предписване.

Общопрактикуващият лекар д-р Мирослав Спасов обърна внимание върху изискването за изписване на всички рецепти по електронен път, което в практиката е неприложимо.

Според Велина Григорова опцията за хартиена рецепта в извънработно време остава. Фармацевтичният съюз е настоявал единствено антибиотиците да се изписват само електронно.

"Неблагополучия могат да се получат както от наша страна, така и в самите аптеки. На мен лично ми се е случвало да искам един медикамент, а отсреща фармацевтът да ми предлага съвсем друго лекарство, от различна химико-терапевтична група", коментира д-р Спасов пред БНР.

д-р Мирослав Спасов  Снимка: БГНЕС

Гражданите също преиначават предписанията, които получават от личните лекари, каза още той.

"Към нас има нееднократно обвинения, че сме отговорни за антимикробната резистентност и безотговорното изписване на антибиотици. Въпросът е защо толкова много антибиотици се продават в България и къде се къса веригата. Аз съм бил свидетел как най-спокойно всеки един от опашката си иска някакъв антибиотик. Самите фармацевти препоръчват, примерно за едно гърло, без преглед от лекар и без да се знае точно какво му е на този пациент", изтъкна още Мирослав Спасов.

У нас има 3300 аптеки, но в някои общини пациентите са лишени от фармацевтична грижа.

Д-р Спасов пита още защо за гилдията на общопрактикуващите лекари може да има задължение за 24-часово разположение, а няма обезпеченост с денонощни аптеки.

"От Благоевград до гръцката граница няма нито една денонощна аптека."
До момента нищо не беше направено за национална аптечна карта, сега се работи, обясни Велина Григорова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05