Саудитска Арабия, която е най-богатата на петрол в света и неформален лидер на ОПЕК, предизвика гнева на могъщия си западен съюзник – САЩ. Това стана с обявеното единодушно решение на 13 –те членки на петролния картел и на още 11 производителки във формата ОПЕК + да намалят общия дневен добив с два милиона барела. Вашингтон и Рияд влязоха в открит и остър словесен конфликт тази седмица. Белият дом обвини Кралството, че е взело страната на Русия в геополитическото й противопоставяне със Запада, помагайки й да увеличи приходите си от износ на черно злато, а това намалява ефекта от санкциите срещу нея.
Саудитският ход има отражение и върху шансовете на президента Джо Байдън да спечели междинните избори в САЩ, които ще се състоят след месец, защото взетото решение ще повиши цената на бензина в Америка.
Съществуват дългогодишни отношения между държавите в Персийския залив и САЩ, обясни пред БНР Мохамед Халаф, който е журналист и международен анализатор
„Те са били добри и управлението на републиканците, и на демократите. След като Барак Обама стана президент обаче, той започна да толерира отношенията с Иран - идеологическият враг на сунитите в региона. Започна да се оказва и натиск за спазване на човешките права в Залива. При Саудитска Арабия и държавите в Залива като цяло, изключвайки Кувейт, липсват демократичните ценности и защитата на човешките права. Водеща е религиозната догма. Но след идването на престолонаследника Мохамед бин Салман в Саудитска Арабия има някакво раздвижване и промяна. От две седмици той вече е и премиер. Отношенията обаче започнаха да се влошават още след убийството на журналиста Джамал Хашоги. Той работеше във „Вашингтон таймс“ и нямаше как демократите да не го защитят“.
В момента саудитците заемат такава позиция по няколко причини, обясни Мохамед Халаф.„Първо Русия никога не ги критикува по отношение на човешките права. Тя, също като тях, е против цветните революции. В същото време има страх от намесата на Запада в защитата на човешките права в тези държави, където съществуват различни критерии.“
Когато Обама подписа споразумение с Иран, пренебрегна интересите на саудитците и на останалите държави в Залива, които смятат, че шиитския религиозен Иран представлява голяма заплаха за тяхното съществуване, припомни журналистът.
„В демократическите среди в САЩ имаше разбиране, че шиитския ислям е много по-умерен от сунитския салафизъм. Салафитският шиитски ислям все още не атакува Запада, докато сунитският е агресивен, като „Ал Кайда“ и „Ислямска държава“. Той атакува Запада и САЩ“.
„Месец преди междинните избори там идва решението на ОПЕК +. Това дразни много Байдън, защото ще удари по джоба на всеки американец. Мохамед бин Салман в Саудитска Арабия и Мохамед бин Зайед в Абу Даби са много ядосани на демократите, защото непрекъснато ги критикуват и оставят да бъдат атакувани от Иран и проислямските милиции в Йемен“.
В САЩ се говори, че може да бъде замразена продажбата на оръжие за Саудитска Арабия, обясни Халаф.
„В Конгреса и в Сената има голяма подкрепа за това. САЩ може да изтеглят и 3000 хиляди военнослужещи, които се намират в бази на Саудитска Арабия, както и системите си въздушна защита. Така саудитците ще станат уязвими пред Иран и техните съюзници в региона“.
70% от сделките за оръжие, които сключва Саудитска Арабия, са със САЩ, напомни той.
„Говори се за закупуване от Русия и Китай, но Русия вече не може да осигури оръжия дори за себе си и иска дронове и муниции от Иран и Северна Корея“.
В САЩ се обсъжда и въвеждането на ново законодателство, според което ще има санкции за всички, които определят невъзможни цени на петрола на световния пазар, каза журналистът.
„Това ще бъде насочено предимно към Саудитска Арабия. Говори се и за намаляване на разузнавателното сътрудничество между САЩ и Саудитска Арабия. Това обаче ще бъде в ущърб на Америка, защото тя получава по- голяма част от информацията , необходима има за борба с тероризма по този начин“.
Сондажите на общественото мнение в САЩ показват, че демократите ще загубят мнозинството си в Конгреса, обясни Мохамед Халаф.
Той коментира и бушуващото недоволство в Иран.„Протестите, които се провеждаха през 2009, 2017, 2019 и миналата година, бяха със социално-икономически искания. Сега виждаме, че поколението, родено и възпитавано в духа на ислямската република и религиозната догма, се бунтува срещу културата, налаганата от ислямската върхушка в Техеран. Не става въпрос за едно парче плат, а за една стена, която прилича на Берлинската. Тя разделя младото общество в Иран от модернизацията и човешките права. Това е поколението на социалните мрежи и глобализацията. Виждат какво се случва. Трябва да се има предвид и че 80% от жените в Иран са образовани. 60% от студентите в университетите са от женски пол. Това поколение отхвърля политическия и религиозен ислям, както и религиозната система и върхушка. Този сблъсък ще се задълбочава. Ако сега го потушат, ще се появи отново след месец, два или три, но с по-голям размах“.
Цялото интервю на Деян Йотов с Мохамед Халаф може да чуете в звуковия файл.Британският крал Чарлз Втори организира рядко по характера си посещение с екскурзовод на министър-председателя Киър Стармър и вицепремиера Анджела Рейнър в неговия екологичен, жилищен проект в графство Корнуол, съобщи Би Би Си. Кралят искаше да покаже на премиера и Анджела Рейнър, която също е министър на жилищното настаняване, този проект, който е..
Властите в Кипър разкриха най-мащабния за последните години случай на контрабанден износ на цигари, които са били предназначени за Израел. Петима израелци бяха задържани в ареста за 4 дни с решение на окръжния съд в Ларнака в понеделник. Четирима мъже и една жена, на възраст от 31 до 39 години, са арестувани при проведената координирана операция с..
Регионални институции настояват за мерки за облекчаване на движението между Ямбол и Сливен. Това е най-натовареният участък от републиканската пътна мрежа на територията на Ямболска област. Възможност за разтоварване на трафика е той да стане четирилентов, както и да се изгради кръгово кръстовище на входа на Ямбол. Пътят между двата областни центъра..
В Обединеното кралство стотици мигранти са били арестувани от началото на тази година като част от мерките срещу незаконния труд, съобщи правителството. Много мигранти са привлечени от фалшиви обещания за възможност да живеят и работят на Острова, което ги кара да рискуват живота си, пресичайки Ламанша. Екипи на правоприлагащите органи са нахлули в..
Обединеното кралство трябва да уважава „силния и ясен мандат за промяна“ на президента Доналд Тръмп, заяви новият посланик на Обединеното кралство в САЩ пред Би Би Си по време на първия си ден в новата си роля. Лорд Питър Манделсън каза, че не е задължително Обединеното кралство да се съгласи с всеки детайл от дневния ред на Тръмп, но добави: „Трябва..
Стотици трактори блокираха Уестминстър, след като фермери от цяла Великобритания се отправиха към Лондон, за да протестират срещу промените в данъка върху наследството. През октомври правителството обяви, че за първи път ще наложи 20% данък наследството върху селскостопански активи на стойност над 1 милион паунда. Промяната предизвика ожесточена..
Втори депутат на управляващата в Обединеното кралство Лейбъристка партия беше отстранен от парламентарната група в рамките на два дни заради членство в чат-група в WhatsApp, разменяла си обидни и подигравателни съобщения за свои съпартийци и пенсионери. Преди да бъде остранен, депутатът от Бърнли Оливър Райън беше извикан днес на среща с..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..