"Днес ние казваме ясно - подкрепяме Русия до последния ни дъх"…чуваме в скандиранията на демонстрантите в столицата на Централноафриканската република…
В Бангуи на хиляди мили от Киев, тълпата развява руското знаме. Това е столицата на Централноафриканската република - бивша френска колония.
“Русия беше нападната от Украйна и трябваше да се отбранява” твърди мъж в кадър….
Демонстрациите се водят от антифренска група, финансирана от Русия. Страната е разкъсвана от гражданска война от десетилетия, а миналата година избухват и кървави сблъсъци, и насилие. Правителството събира всички официални войскови части за отбрана в столицата. "Защитавате страната, защитавате нацията, не трябва да дадем нито сантиметър на бунтовниците“. Заедно с армията на страната виждаме и бели мъже с маски. Според споразумение с Москва, хиляди руски войници пристигат в Централноафриканската република, наемници работещи за групировката „Вагнер“ - армия в сянка, която служи на Кремъл, без официално да признава това.
На церемонията по връчване на наградата за това журналистическо разследване беше и Росина Петрова, която е редактор в новините на програма „Хоризонт“.
„Карол Валади и Клемaн до Рома са носителите на тазгодишната награда за журналистика на името на Дафне Каруана Галиция. Те са избрани от независимо жури, включващо 200 кандидати от 27 страни членки на Европейския съюз, заради 24-минутният им документален филм "Централна Африка и руската мека сила". Той разкрива руското влияние в Централноафриканската република, пропагандата и влиянието на частното военно формирование „Вагнер“.
И Карол, и Клеман са кореспонденти в Африка, и сътрудничат на френски и международни медии, обясни тя.
„Те живеят в Африка от няколко години, познават региона и проблемите му. Техният документален филм е своеобразно продължение на работата на трима техни руски колеги, убити в Централноафриканската република, докато разследват "Вагнер" - позната като частна армия на Кремъл, въоръжена от Русия. Тя стана известна още през 2014 г. в Украйна, когато техни членове се включиха в силите на проруските сепаратисти. След началото на войната на 24 февруари, те пак са там“.
Твърди се, че хиляди бойци на Вагнер се намират в Централно африканската република, Сирия, Либия, Судан и се намесват в конфликтите там като засилват влиянието на Русия. Москва обаче ги определя като независима, частна групировка.
За БНР самият Валади разказа какво ги е мотивирало с колегата му да започнат разследването в Централно африканската република.
„В края на 2020 година имаше голяма атака в столицата от бунтовническа група и тя беше отблъсната от международни сили, включително руски, които не бяха обикновени сили, а частно военно формирование, наречено „Вагнер груп“. Тогава започнахме да проучваме групата, защото тя беше тайна. Опитахме се да я разследваме, беше трудно, защото имаше натиск и заплахи срещу журналисти. Трима руски журналисти умряха, докато разследваха действията на „Вагнер груп“ в страната.“
Настроението на церемонията обаче беше приповдигнат, разказа Росина Петрова.
„На официалната церемония по награждаването в Европейския парламент в Страсбург присъстваше един от победителите - 33-годишният Валади. Неговият колега Клемaн до Рома не успя да дойде, защото е в Руанда, но веднага публикува в Инстаграм профила си снимки от церемонията и фрагменти от речта на Валади“.
Наградата има голямо символно значение, обясни още Росина Петрова в предаването „Хоризонт до обед“.
„Тя се дава за изключителни журналистически постижения на името на Дафне Каруана Галиция и се връчва около годишнината от смъртта на малтийската журналистка, която беше убита на 16 октомври 2017 година при експлозия на кола бомба. Дафне Каруана Галиция отразяваше теми, свързани с корупцията, прането на пари, организираната престъпност, продажбата на гражданство и връзките на малтийското правителство с т.нар. „Досиета от Панама“.
Преди дни двама братя бяха признати за виновни и получиха по 40 години. Опасението обаче е, че поръчителите на убийството едва ли някога ще бъдат заловени и осъдени“.
Хората, които помнят нейната работа в името на истината, както и Европейският съюз, който учреди награда на нейно име, целят насърчаване на свободната журналистика.
Победителите получават освен признание и 20 хиляди евро парична награда. На церемонията по награждаването присъстваше синът на малтийската журналистка - Матю Каруана Галиция. Той участва и в конференция за медийната свобода и ролята на Европейския съюз. В пламенна реч призова Съюза да защитава журналистите и коментира какво стои зад убийството на майка му.
„Нейното убийство е свързано с вид трансгранична корупция, която съществува в ЕС. Случаят на майка ми е свързан с това, защото тя разследваше корупцията по високите етажи на властта, организираната престъпност, корупцията в енергийния сектор, което отвежда директно към нейното убийство. Не можем да пренебрегнем това, смятайки, че е само вид непоносимост към типа журналистика, която тя правеше, а е далеч отвъд това.“
Награждаването стана повод отново да се говори за защита на независимата журналистика. Председателят на Европейския парламент Роберта Мецола, която също е малтийка, заяви, че институцията, която представлява, винаги ще стои зад истината и журналистите, които се осмеляват да я изрекат.
“Дафне Каруана Галиция беше изключителен журналист, борец за демокрацията. Целият й живот и всички разследвания, които правеше, бяха водени от един принцип – да изпълнява своя дълг, не заради ползите, които може да има, или това, което й е било удобно, или каквото хората искат да чуят, а от това, което е правилно. Заради тези основни принципи хората харесваха Дафне. С тази награда, посветена на нея, за изключителни журналистически постижения, Европейският парламент изпраща силно послание, че ние винаги ще стоим на страната на търсещите истината, на страната на правосъдието и независимата журналистика.”
В центъра на малтийската столица Валета, точно срещу Съдебната палата, е изграден кът за възпоменание, на който е поставена снимката на Дафне Каруана Галиция, обградена от цветя и свещи. Тя е там, за да може непрекъснато да следи дали се въздава правосъдие в сградата, която е под нейното зорко наблюдение. Така тя напомня какво очакват гражданите на Малта, а и целият Европейски съюз от съдебната система.
Да си разследващ журналист е трудно в която и държава да си роден и да работиш, убеден е и Карол Валади, който се обърна към журналистите и ги призова да търсят истината, никога да не се отказват, да продължават със своите разследвания, да бъдат много внимателни и да се предпазват, колкото могат повече. Много важно е да излезе историята им, да кажат истината и да продължават да работят, убеден е той.
Цялото интервю на Ирина Недева с Росина Петрова може да чуете в звуковия файл.566 решения са приети за последните 9 месеца в Столичния общински съвет, отчете председателят Цветомир Петров. Това е повече в сравнение с първата година на предишния мандат, подчерта Петров. Сред важните решения са приемането на бюджета на града, заделяне на повече средства за спорт и култура, опазване на зелената система, инвестиции в градския..
Служебният министър на отбраната Атанас Запрянов е оттеглил в рамките на вчерашното правителствено заседание проекта на решение, с което да се одобри международния договор със Съединените американски щати за придобиване на управляеми противотанкови ракетни комплекси "Джавелин". През септември Пентагонът разреши страната ни да закупи ракетите и..
В публикация във Facebook съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков обвинява лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че "цялата държава е в ступор - без работещ парламент и без редовно правителство", заради неспособността на Борисов да се откаже от Делян Пеевски. "Ако не се скъса тази връзка веднъж завинаги, бъдещето ще става все по-лошо", пише Петков...
Над 4000 души остават извън домовете си след проливните дъждове в испанския град Малага вчера. Близо 140 литра на квадратен метър са паднали в област Андалусия за по-малко от денонощие. Пострадали хора няма, уверяват властите във всички населени места около Малага. В цялата област Андалусия са регистрирани над 1100 повиквания към спешния..
Премиерата и разговор за монографията „Говорът на цветята. Анна Хен-Йосифова (1872 – 1931)“ ще бъдат тази вечер от 18 часа в Съюза на преводачите на ул. Шипка 6 в София. Книгата-албум е двуезично издание. Анна Хен-Йосифова е немска художничка, омъжена да българина Петър Йосифов от Пирот. Тя, но не и творбите ѝ, е бързо забравена заради..
Управителят на една от общинските поликлиники в София ремонтира сградата сам заради бездействие на администрацията и липса на пари, алармира общинският съветник от "БСП за България" Ваня Григорова. Кметът Васил Терзиев се опитва да лиши с 3 милиона, от гласуваните 5 милиона лева в бюджета на града, общинските болници. Болниците имат нужда от общо..
Oт Mинистерството на труда и социалната политика заявиха пред БНР, че към момента няма окончателен вариант за промени в Кодекса на труда, с които да се въведе нов механизъм за определяне на минималната работна заплата. Разпратените до бизнеса и синдикатите текстове от ведомството имат за цел да бъде насърчен социалният диалог, така че..
" Бойко Борисов трябва да докаже днес, че не е в страстна прегръдка с Делян Пеевски и че той не му шепти интимно на ухото с кого да говори, с кого да..
Докато МВР и прокуратурата са собственост на Пеевски, нищо няма да се промени. Може би трябва да арестуваме министъра на МВР. Политическият модел..
Не мисля, че задача № 1 е как да се направи правителство с министър-председател Бойко Борисов. Това заяви пред БНР Румен Овчаров...