Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"България, дела и документи": Професор Георги Николов - Цар Симеон е развивал книжовната дейност

Професор Георги Николов
Снимка: БГНЕС

"Цар Симеон е роден в семейството на Борис I, когато той вече е бил християнин, от друга страна той е изпратен да учи в едно от най-елитните учебни заведения във Византийската империя - така наречената школа Магнаура, където са учили най-големите умове на Византия. В това училище са били възпитани децата на императора, на византийската аристокрация, където преди него е учил Константин Кирил Философ", каза за БНР професор Георги Николов от Историческия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".  

За рубриката "Дела и документи" в предаването "Рано в неделя" той заяви, че в продължителното си управление Симеон си е поставил голяма цел, която е останала непостижима, да стане византийски император.

"В името на тази цел той се е впуснал в продължителни военни конфликти - главно с Византийската империя, но самата Византия  през цялото време е търсела някой друг, за да вади кестените от огъня и е насочвала срещу него унгарци, сърби, хървати. Всичко това е накарало Симеон да воюва и с тях, смятайки, че ще съсредоточи изляло усилията си срещу империята. Това е довело до сериозно териториално разширение не само по отношение на Византия, но и на Запад. За известно време той подчинява Сърбия от 924 до 931 година. Сърбия изчезва от политическата карта и се превръща в българска провинция. От друга страна той принуждава унгарците да напуснат обитаваните от тях територии около Днепър в днешна Украйна и да се заселят в Средна Европа".
По думите му в духовното израстване на българите Симеон е отпуснал пари да се развива книжовната дейност.

"Той е подбрал произведения на византийски книгописец Йона Златоуст, които са били подбрани от него, преведени на славянски и събрани в специален сборник, наречен "Златоструй". Той е участвала наравно с другите творци в изграждането тази нова литература, която можем да определим като един от феномените на цивилизацията в Европа, защото за разлика от византийската литература, която се опира на старогръцката и за разлика от латинската, която се опира на римската литература тук тази славянска книжнина сякаш изниква от нищото, тя няма тези традиции и благодарение на Кирило- Методиевите ученици в България, обучени книжовници и голямата подкрепа на Княз Борис I  и на цар Симеон Велики се създава този феномен - тази старобългарска славянска литература става модел за създаването на други славянски литератури и преди всичко на руската".

Симеон е роден през 864 или 865 година като трети син на княз Борис I  от Крумовата династия. Има личности в историята, които заблестяват като слънца, а лъчите, които излъчват във времето, осветяват вековете и спомена за великите им дела. Връщането към тяхната дейност ни дават основанието и днес да се чувстваме важна част от историята на света. Такъв е и споменът за Цар Симеон Велики

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васко Кръпката

Васко Кръпката: За мен младите хора са в час

На 8 декември се навършват 44 години от смъртта на английския музикант и активист за мир Джон Ленън. Певецът е убит на 8 декември 1980 г. Смъртта му шокира целия свят, но наследството му продължава да вдъхновява поколения. „Още, когато бях малко дете и когато чух Бийтълс за първи път леля ми Стефка донесе един магнетофон и пусна ¨O,..

публикувано на 14.01.25 в 14:17

„Любов и мир“ са думите, които Радка Рубилина пише на Стената на Джон Ленън в Прага като дете

Международният ден на студентите се отбелязва на 17 ноември заради поредица от кървави събития, случили се в Чехия през 1939 година.   „Събитията са свързани с окупацията на Чехословакия през 1939 година. Престава да съществува Чехословашката република и се обявява протекторатът в Чехословакия. В тези смутни и тъжни времена единствената част..

публикувано на 14.01.25 в 14:04

Силистренският театър може да прекъсне работа. Чакат МК да одобри средства

За първи път театърът в Силистра започва новата година с над 60 000 лева неразплатени задължения. В други години процентът е бил минимален.  Коледно-новогодишните празници са били белязани от липсата на пари за режисьори, сценография, командировъчни .  Отложена е премиера и заради неодобрен от Министерството на културата разход за пулт..

публикувано на 14.01.25 в 09:20

Не лукс, а необходимост: Още 3 солни стаи във врачанските детски градини

През тази година още три детски градини във Враца ще имат солни стаи за здравна профилактика на малчуганите. В града вече работят две такива звена. Идеята за солна терапия на децата е на общинската управа . Така от 15 детски градини, една трета до пролетта вече ще имат работещи солни стаи. Представете си в болнавото, мъгливо и студено зимно..

публикувано на 14.01.25 в 06:55
Димитър Събев (л)

Мечта в инвалидна количка

Желанието да пътува по света и да се докосне до природата и културата на различни държави е все още несбъдната мечта на 33-годишния Димитър Стоев от балчишкото село Оброчище. Мечтаейки, той решава да учи мениджмънт в туризма. По време на студентски стаж във Франция обаче става тежка злополука, след която Митко е прикован в инвалидна количка...

публикувано на 14.01.25 в 06:35
Снимката е илюстративна

Отец Стоян Бербатов: Много българи започват да ходят на църква за първи път в чужбина

Отец Стоян Бербатов е един от българските свещеници в Западноевропейската ни епархия . След 20 - годишна служба в Благоевград, преди близо 5 години, отец Стоян Бербатов променя посоката на своя живот.  С болка в душата оставя енорията, близки, приятели и заминава заедно със семейството си в белгийската столица , защото съпругата му -..

публикувано на 12.01.25 в 13:38
първокласничката Никол Цанкова

Никол Цанкова е най-четящото дете в Русе

Всяка година екипът на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе отличава най-активните читатели и поздравява приятелите и доброволците си. За девета поредна година в най-голямата библиотека в областта вадят картоните и броят кой колко книги е взел и върнал през отминалата година. Разбира се, че не броят така, както преди години,..

публикувано на 12.01.25 в 07:24